Noviny Poprad č. 26 zo dňa 10. 7. 2019, ročník XXX

Dnes je thursday, 18. 7. 2019 | meniny má Kamila

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 27. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 17. júla 2019 si môžete prečítať:

* S akým nápadom prišli študenti popradskej priemyslovky a ako ich podporil úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu?

* Aké zaujímavé letné tábory pripravilo mesto Poprad pre deti zo sociálne odkázaných rodín aj deti zamestnaných rodičov?

* Na čo si treba dávať pozor pri tzv. črevnej chrípke, ktorá potrápila aj niektorých návštevníkov pod Tatrami?

* Ktorí umelci vystupovali minulý týždeň počas Popradského kultúrneho leta?

* Akú výstavu si môžete pozrieť v Galérii a múzeu Scherfelov dom?

* Aký bol Dištruktuálny deň evanjelickej cirkvi v Poprade?

* Aký bol tábor malých umelcov a malých čitateľov?

* Kto vyhral Turnaj Tepličiek

* V rubrike Retronávraty sa vraciame k niektorým príspevkom z minulých ročníkov novín Poprad a ďalšie.

Súťažte o rodinnú vstupenku na výstavu Terakotovej armády v Tatranskej galérii!

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Pozor na falošné vstupenky!

Fanúšikovia kultúrnych a športových podujatí sa v poslednom čase neraz dostali do osídiel neautorizovaných online predajcov vstupeniek. Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v Poprade preto pred nadchádzajúcou festivalovou sezónou varuje spotrebiteľov pred rizikami spojenými s takýmto nákupom. Preto sa aj zapojila do medzinárodnej kampane Pozor na falošné vstupenky!, ktorá sa začala minulý týždeň a zúčastňuje sa na nej osem spotrebiteľských organizácií zo siedmich krajín EÚ.
Projektová manažérka S.O.S. Petra Čakovská vymenovala dôsledky nákupu lístkov na koncerty či športové zápasy na neautorizovaných internetových stránkach. Spotrebitelia na to môžu doplatiť zaplatením niekoľkonásobne vyššej ceny než je oficiálna cena lístka, alebo dostanú vstupenku na iné miesto, než chceli, či je vstupenka evidovaná na meno inej osoby, a preto nového držiteľa organizátori vôbec nemusia vpustiť na podujatie. V rôznych členských krajinách EÚ platí iná legislatíva pre tzv. repredaj či sekundárny trh so vstupenkami. Niekde je úplne zakázaný, inde regulovaný s podmienkami navýšenia ceny, niekde nie sú na to právne predpisy. Slovensko patrí ku krajinám, ktorého legislatíva tento sekundárny trh neupravuje.
P. Čakovská upozornila, čoho sa vyvarovať, aby spotrebitelia nenaleteli nekalým praktikám podvodníkov: „Vstupenky treba nakupovať prioritne priamo od organizátora podujatia alebo jeho autorizovaných predajcov, ktorí za ne neúčtujú viac ako je oficiálna cena vstupenky. Ak cestujete na podujatie do zahraničia, treba si skontrolovať, či v danej krajine neplatia nejaké obmedzenia pre repredaj a predaj na sekundárnom trhu.“ Dodala, že problémy so vstupenkami kúpenými na sekundárnom online trhu rýchlo pribúdajú v rámci celej EÚ. Neseriózne praktiky často používajú najmä cezhraničné spoločnosti. Zodpovedné orgány v rámci jednotlivých členských krajín EÚ preto musia pri overovaní praktík internetových stránok na predaj vstupeniek spolupracovať, aby zabezpečili spravodlivé a transparentné postupy, tak ako to vyžaduje spotrebiteľské právo EÚ.
S.O.S. vyzýva poškodených spotrebiteľov, aby ich združenie kontaktovali a oznámili svoje skúsenosti s podvodnými praktikami pri repredaji vstupeniek. Viac informácií o kampani Pozor na falošné vstupenky! je na www.sospotrebitelov.sk vrátane videí upozorňujúcich na možné následky neautorizovaného online predaja vstupeniek.