Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 20. 9. 2018 | meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Univerzita tretieho veku opäť otvorí svoje brány

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici po roku opäť otvorí aj v Poprade Univerzitu tretieho veku pre záujemcov vo veku od 40 rokov vyššie. Prihlášky bude zbierať do 10. septembra a samotný akademický rok by mal začať 24. septembra.
Štúdium je trojročné a prebieha iba v rámci jedného odboru (žiadne iné ďalšie predmety ako pri štandardnom vysokoškolskom štúdiu). Po úspešnom ukončení trojročného štúdia v príslušnom študijnom odbore získa absolvent na slávnostnej promócii Osvedčenie.
K odborom s najväčším záujmom študentov patria: Dejiny Slovenska so zameraním na región Spiš, Výživa a netradičné formy medicíny, Kresba a maľba, Psychológia, Právo, Turistika a spoznávanie regiónu Vysokých Tatier a Zdravotný telocvik. V ponuke nechýba ani odbor Infokomunikačné technológie. Novým odborom je odbor Cestovný ruch. Záujemcovia sa môžu prihlásiť aj na viac odborov naraz alebo kombinovať odbor a jazykový kurz.
Študijné odbory a jazykové kurzy sa budú otvárať v závislosti od počtu zapísaných študentov, ktorí sa prihlásili. Výučba zvyčajne prebieha v popoludňajších hodinách. Prijímacie skúšky sa nerobia. Zápisný poplatok na štúdium je 100 eur na jeden akademický rok, poberatelia dôchodkov v prípade dostatočného počtu zapísaných poslucháčov môžu využiť zľavu z uvedeného poplatku vo výške 30 eur.
Z jazykových kurzov je najobľúbenejší kurz anglického jazyka, ale UTV pravidelne otvára aj kurz nemeckého jazyka. Minulý rok bol otvorený kurz talianskeho jazyka pre začiatočníkov a tento rok možno pribudne aj kurz španielskeho jazyka pre začiatočníkov.
Oficiálny termín podania prihlášky je 10. september 2018, zápisy na štúdium budú prebiehať v predposledný septembrový týždeň. Prihlášky sú k dispozícii na vrátnici pracoviska UMB na Francisciho ulici a v elektronickej podobe na stránke UMB v časti Celoživotné vzdelávanie - Univerzita tretieho veku - Poprad.
Akademický rok na Univerzite tretieho veku Univerzity Mateja Bela v Poprade začína 24. septembra 2018. Konkrétne termíny stretnutí sa prihlásení uchádzači dozvedia na zápise.