Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Kraj zrekonštruuje vyše tridsať školských zariadení

Prešovský samosprávny kraj zmodernizuje viac ako 30 školských zariadení. Okrem budov stredných škôl zrekonštruuje aj internáty, jedálne, športoviská a odborné učebne. Krajskí poslanci na tento účel vyčlenili z rozpočtu 5,2 milióna eur.
Najviac peňazí (730 tisíc eur) poputuje na rekonštrukciu budovy garáže a zateplenie fasády Strednej priemyselnej školy strojníckej v Prešove. Druhá najvyššia čiastka (568 tisíc eur) sa použije na zateplenie obvodového a strešného plášťa, rekonštrukciu kotolne a elektroinštaláciu Strednej odbornej školy Garbiarskej v Kežmarku. Značnú sumu peňazí (461 tisíc eur) pridelili krajskí poslanci aj na renováciu hlavnej budovy školy v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej, ktorá prešla vlani rozsiahlou rekonštrukciou za 990 tisíc eur.
S viacerými vylepšeniami môžu počítať aj ďalšie školy v okrese Poprad. Zatepľovať sa napríklad bude budova internátu SOŠ technickej v Poprade, kde sa zároveň vymenia otvorové konštrukcie (357 tisíc eur). Na Strednej priemyselnej škole v Poprade sa za 48 tisíc eur zmodernizuje prístrojové vybavenie laboratória robotiky a mechatroniky. PSK vyčlenil zo svojho rozpočtu v rámci kapitálových výdavkov na modernizáciu škôl a školských zariadení v tomto roku doposiaľ 5,2 milióna eur. V rámci bežných výdavkov uvoľnil školám a ich objektom 1,4 milióna eur. Z tohto balíka peňazí sa financovala aj oprava budovy, učebného pavilónu, spevnenej plochy a odvodnenie školy v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej, na čo išlo 519 tisíc eur.
Osobitný balík peňazí získal kraj z Operačného programu Kvalita životného prostredia na zníženie energetickej náročnosti budovy na školách. Rekonštrukcie za 2,2 milióna eur aktuálne prebiehajú na Gymnáziu vo Vranove nad Topľou, Spojenej škole v Sabinove, na školskom internáte SPŠ v Bardejove a na školskom internáte v Poprade. Pre ďalších šesť stredných škôl sú podané žiadosti o nenávratný finančný príspevok - SPŠ Mnoheľova v Poprade, OA v Poprade, SOŠ technická v Humennom, SOŠ Štefánikova vo Svite, SOŠ elektrotechnická Poprad - Matejovce a Spojená škola v Prešove.