Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Po zrekonštruovanom moste na Francisciho ulici sa opäť jazdí

Po rekonštrukcii, ktorá trvala od polovice mája tohto roku, bol 27. augusta odovzdaný do predčasného užívania most na Francisciho ul. v Poprade. Zhotoviteľom diela bola spoločnosť Slov-via Poprad, cena predstavuje viac ako 195 tisíc eur.
Primátor Popradu Jozef Švagerko minulý týždeň povedal: „Rekonštrukciu mosta si vyžiadal jeho technický stav. Našou prioritou bola bezpečnosť pre všetkých jeho užívateľov. Som rád, že tento frekventovaný komunikačný uzol v blízkosti centra mesta, nemocnice, škôl a obchodného centra bude opäť slúžiť ľuďom, a že sa tak stalo ešte pred začiatkom školského roka.“ V týchto dňoch zostávalo ešte dokončiť niektoré drobné práce ako sú podhľady pod mostným objektom zo sanačnej malty, plastové zvody na odvodnenie izolácie, osvetlenie priechodu pre chodcov, osadenie zábradlia kvôli bezpečnosti. Rýchlosť bola obmedzená na 30 km, kým pôjde most do riadnej prevádzky. Primátor ešte podotkol, že mesto má záujem vybudovať k mostu lávku pre peších a verí, že sa ju podarí zrealizovať do zimy. Doposiaľ tomuto projektu bránilo doriešenie vedenia plynového potrubia na moste.
Andrej Dujava zo spoločnosti Slov- -via Poprad informoval: „Na moste sa vyrobili nové prechodové dosky, ktoré pôvodná konštrukcia vôbec nemala - vrátane záverných múrikov. Na mostovke sa urobila nová spriahnutá železobetónová doska, na ktorej ukotvenie sa vyvŕtalo takmer 450 metrov dier. Chodník na moste sa rozšíril na 3 metre, urobilo sa nové zábradlie, opravili sme rímsy v dĺžke 60 metrov pre možnosť uloženia ďalších inžinierskych sietí. Súčasťou prác bola aj prekládka plynového potrubia.“ Peter Dujava doplnil, že na stavbe bolo použitých viac ako 60 m3 betónu, viac ako 15 tisíc kg ocele, takmer dvojnásobne sa zvýšila jeho nosnosť a ďalšie. Vďaka vzájomnej koordinácii prác všetkých zainteresovaných zložiek sa podarilo stavbu, náročnú najmä z hľadiska bezpečnosti, doviesť do úspešného záveru.