Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 20. 9. 2018 | meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Po zrekonštruovanom moste na Francisciho ulici sa opäť jazdí

Po rekonštrukcii, ktorá trvala od polovice mája tohto roku, bol 27. augusta odovzdaný do predčasného užívania most na Francisciho ul. v Poprade. Zhotoviteľom diela bola spoločnosť Slov-via Poprad, cena predstavuje viac ako 195 tisíc eur.
Primátor Popradu Jozef Švagerko minulý týždeň povedal: „Rekonštrukciu mosta si vyžiadal jeho technický stav. Našou prioritou bola bezpečnosť pre všetkých jeho užívateľov. Som rád, že tento frekventovaný komunikačný uzol v blízkosti centra mesta, nemocnice, škôl a obchodného centra bude opäť slúžiť ľuďom, a že sa tak stalo ešte pred začiatkom školského roka.“ V týchto dňoch zostávalo ešte dokončiť niektoré drobné práce ako sú podhľady pod mostným objektom zo sanačnej malty, plastové zvody na odvodnenie izolácie, osvetlenie priechodu pre chodcov, osadenie zábradlia kvôli bezpečnosti. Rýchlosť bola obmedzená na 30 km, kým pôjde most do riadnej prevádzky. Primátor ešte podotkol, že mesto má záujem vybudovať k mostu lávku pre peších a verí, že sa ju podarí zrealizovať do zimy. Doposiaľ tomuto projektu bránilo doriešenie vedenia plynového potrubia na moste.
Andrej Dujava zo spoločnosti Slov- -via Poprad informoval: „Na moste sa vyrobili nové prechodové dosky, ktoré pôvodná konštrukcia vôbec nemala - vrátane záverných múrikov. Na mostovke sa urobila nová spriahnutá železobetónová doska, na ktorej ukotvenie sa vyvŕtalo takmer 450 metrov dier. Chodník na moste sa rozšíril na 3 metre, urobilo sa nové zábradlie, opravili sme rímsy v dĺžke 60 metrov pre možnosť uloženia ďalších inžinierskych sietí. Súčasťou prác bola aj prekládka plynového potrubia.“ Peter Dujava doplnil, že na stavbe bolo použitých viac ako 60 m3 betónu, viac ako 15 tisíc kg ocele, takmer dvojnásobne sa zvýšila jeho nosnosť a ďalšie. Vďaka vzájomnej koordinácii prác všetkých zainteresovaných zložiek sa podarilo stavbu, náročnú najmä z hľadiska bezpečnosti, doviesť do úspešného záveru.