Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 20. 9. 2018 | meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Poprad bude mať nový suvenír - nulovú bankovku

Pred troma rokmi vznikol koncept nulovej eurobankovky. S nápadom prišiel Richard Faille z Francúzska v spolupráci s Národnou bankou Francúzska a s povolením Európskej centrálnej banky. Tento suvenírový a zberateľský fenomén sa rýchlo rozšíril po celej Európe. Ani Slovensko nezostalo bokom. Nulovú bankovku ako suvenír s vlastným motívom má od tohto roku už Kežmarok, Bratislava, Košice, Banská Bystrica...
Hlavnou filozofiou je podpora cestovného ruchu, propagácia najvýznamnejších kultúrnych a historických pamiatok a pomoc pri zachovávaní európskeho kultúrneho dedičstva. Mestská informačná kancelária v Poprade sa podujala vytvoriť nulovú suvenírovú bankovku s námetom nášho mesta. Riaditeľka MIK Lucia Pitoňáková (na foto) podčiarkla: „Nulová bankovka je nielen suvenírom, ale aj zberateľským kúskom. Jej hodnota v čase rastie, pretože je zberateľsky hodnotná a je emitovaná jednorazovo iba v určitom počte, čím získava na hodnote. Rozhodli sme sa pre náklad 10 tisíc kusov, aby sme uspokojili dopyt zo strany zberateľov a všetkých ostatných záujemcov. Predaj chceme odštartovať v septembri. Presný dátum zatiaľ nepoznáme, nakoľko dátum dodania takýchto suvenírových bankoviek je 3 až 6 týždňov, v závislosti od tlače reálnych obehových peňazí. Tlačí ich totiž rovnaká tlačiareň ako všetky eurobankovky. Nulovú bankovku s popradským motívom budeme predávať za 3 eurá.“
MIK predpokladá, že vzhľadom na objednaný náklad bude bankoviek dostatok, a preto nebude robiť rezervácie.
Bankovky s najnižšími poradovými číslami celej série (1-100) bude mať k dispozícii mesto Poprad pre svoje prezentačné účely a teda nebudú poskytnuté na predaj v MIK-u. Počet nulových bankoviek na osobu pri ich zakúpení nebude limitovaný. Bankovky tiež predbežne (minimálne v úvode predaja) neplánujú zasielať poštou, pretože koncept nulovej bankovky je zameraný práve na podporu návštevnosti danej destinácie a má byť podnetom na osobnú návštevu mesta či pamätihodnosti.
Nulová eurobankovka je vo farbe päťstoeurovky. Je vyrobená zo 100-percentného bavlneného papiera používaného na výrobu pravých bankoviek. Obsahuje takisto ochranné prvky ako skutočná bankovka. Každý kus je unikát vďaka číslovaniu ako u obehových bankoviek.
A čo bude na popradskej nulovej bankovke? Riaditeľka ozrejmila: „Chcela som odlíšiť našu bankovku od tých, ktoré sú už vydané alebo pripravované v iných slovenských mestách či oblastiach. Väčšinou sa na nich nachádza jedna pamätihodnosť či inštitúcia - hrad, kostol, pamätník a pod. Pre Poprad sme však navrhli grafické spracovanie s umiestnením niekoľkých turistických atrakcií. V centrálnej časti na lícnej strane bankovky teda bude veža Kostola sv. Egídia so zvonicou, po bokoch Tatranská galéria, Podtatranské múzeum a na spodnej časti lemujú túto grafiku domčeky zo Spišskej Soboty.“ V talóne zostal i druhý návrh, na ktorý možno dôjde v budúcnosti - grafika s erbmi jednotlivých mestských častí Popradu.