Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 14. 11. 2018 | meniny má Irma

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Oltár je už u reštaurátorov

Hlavný oltár sv. Juraja v rovnomennom rímskokatolíckom kostole v Spišskej Sobote nie je na svojom mieste. Minulý štvrtok bol rozobratý a odvezený do Oblastného reštaurátorského ateliéru Levoča, aby sa po zreštaurovaní mohol opäť zaskvieť v plnej kráse.
Farár rímskokatolíckej farnosti v Sp. Sobote Anton Mišek vysvetlil: „Už pred viac ako rokom sme zistili, že v Kostole sv. Juraja je dosť rozšírený drevokazný hmyz – červotoč a napadol aj hlavný oltár sv. Juraja. Preto sme sa rozhodli pristúpiť k jeho reštaurovaniu ako najvzácnejšej pamiatky v tomto kostole. Bude reštaurovaný v ORA Levoča, ako dlho práce potrvajú závisí od dostatku finančných prostriedkov. Požiadali sme o grant z fondu Ministerstva kultúry SR Obnov si svoj dom a na tento rok sme dostali 25 tisíc eur. Je to však iba tretina z celkového rozpočtu, v reštaurovaní sa bude pokračovať aj budúci rok v závislosti od peňazí.“ Finančnú stránku sa budú snažiť riešiť prípadnými zbierkami, alebo hľadaním dobrodincov a dobrovoľných darcov. Celkový rozpočet na obnovu oltára je 75 tisíc eur. Reštaurovať sa bude s rešpektovaním podmienok pamiatkárov, urobí sa petrifikovanie (technológia proti vlhkosti, kyselinám, kyslíku, UV žiareniu, mikrobiologickému napadnutiu atď.), očistenie a doplnenie chýbajúcich častí. Nebude to ľahká práca, veď oltár dosahuje výšku 853 cm a šírku 390 cm. Oltár sv. Juraja pochádza z roku 1516 a je dielom Majstra Pavla z Levoče.
Červotoč je rozmnožený aj na ostatných pamiatkach v kostole - vyskytuje sa i na oltári sv. Antona pustovníka a zvlášť je napadnutý oltár sv. Jozefa v bočnej kaplnke. Aj tie budú potrebovať ošetrenie pred červotočom a zrenovovanie.