Noviny Poprad č. 39 zo dňa 11. 10. 2017, ročník XXVIII

Dnes je piatok, 20. 10. 2017 | meniny má Vendelín

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 40. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. októbra 2017, si môžete prečítať:

* Prinášame zoznam kandidátov na predsedu PSK a poslancov Zastupiteľstva PSK

* Kto získal Grand Prix na XXV. ročníku medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade?

* Ktorá škola bude mať novú telocvičňu?

* Aká bola konferencia Vzdelávame pre budúcnosť?

* Aké najnovšie miniinvazívne operácie u detí zaviedla popradská nemocnica?

* Aké konferencie sa konajú 19. a 20. októbra v Poprade?

* Prečo treba zošliapavať prázdne obaly?

* Kto zvíťazil na Festival Cupe v boulderingu v Poprade?

* Postup kamzíkov v pohári, dve prehry v lige,

* Výsledky všetkých futbalových, hokejových a basketbalových kategórií od juniorov až po mladších žiakov a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na muzikál Na skle maľované!

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Na podchod pri stanici sa už lepšie pozerá

Stačí málo a aj zanedbané priestory môžu opeknieť. Takmer „strašidelnou“ atmosférou dýchal donedávna podchod pri železničnej stanici v smere do Spišskej Soboty. Vďaka zaujímavému nápadu Popradčana Igora Hanečáka dnes vyzerá krajšie a dokonca plní určité poslanie.
„Týmto podchodom prechádzam odmalička a stále mám v pamäti, že aj sám som sa občas bál ním prejsť. Roky som spolupracoval na malých i veľkých projektoch a uvedomil som si, že viac ako obmedzovanie záporných a negatívnych vecí, funguje podpora a rozvoj tých pozitívnych. Rozhodol som sa, že do podchodu nainštalujem svoje grafiky z projektov ArtHa a Know them? a budem ich tam inštalovať aj po zničení, až kým tam neostanú nastálo,“ rozhovoril sa autor projektu v podchode Igor Hanečák.
Jeho tím sa postupne rozrastal a stále viac ľudí má záujem spolupracovať. „Na začiatku som bol sám a postupne sa pridávali ľudia, ktorí nezištne pomáhali. Projekt je však proces a tak sa stále pridávajú ďalší pomocníci. Je to stále verejný priestor, ale zopár okoloidúcich sa rozhodlo zobrať kus zodpovednosti na seba a upratať ho v prípade potreby, čo je vlastne zámer,“ zdôraznil autor myšlienky.
Projekt naberal na obrátkach. Začalo to malou vernisážou, pokračovalo výstavbou minirampy pre skejterov a v zime napríklad aj experimentu v podobe freeboxu. „Je to zóna bez peňazí, kde si zoberiete, čo chcete a prinesiete, čo už nepotrebujete. Projekt sa uchytil a tak nasledovala štvrtá spoločná výstava a Upcyklačný bašavel, kde sa stretlo pár mladých ľudí a priestor premaľovali a upravili. Bez grantu, bez písania tisícových projektov... Len tak. Ide o to, že ak chcete niečo urobiť, prostriedky sa nájdu - pár centov a prvý krok,“ uzavrel Igor Hanečák.