Noviny Poprad č. 32 zo dňa 16. 8. 2017, ročník XXVIII

Dnes je utorok, 22. 8. 2017 | meniny má Tichomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 33. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 23. augusta 2017, si môžete prečítať:

* Primátor šoféroval pod vplyvom alkoholu

* Aký je program štvrtkového zasadania Mestského zastupiteľstva v Poprade?

* S akými novinkami sa začne školský rok v Poprade?

* Aký je program Dní svätého Egídia?

* Začala sa už pod Tatrami žatva?

* Aký je program osláv Slovenského národného povstania?

* Ako sa darí záhradkárom?

* Akí psíkovia hľadajú nový domov?

* Aký je program Podtatranského polmaratónu?

* Na svete je publikácia o histórii najstaršieho slovenského turnaja

* Futbalisti si delili body s Liptákmi a ďalšie.

Súčasťou novín je Kultúrny kalendár na september 2017.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Modrotlač bola na území Spiša veľmi rozšírená

Minulú stredu sa návštevníci mohli v rámci Letnej čitárne opäť zastaviť v pobočke Podtatranského múzea v Spišskej Sobote, posedieť si v príjemnom prostredí záhrady múzea a prečítať si najnovšie čísla odborných a regionálnych časopisov. Večer pokračoval ďalšou zo série prednášok. Etnologička múzea Elena Bekešová (na foto) hovorila na tému Modrotlač vo fonde Podtatranského múzea v Poprade.
Táto téma stojí v našom regióne za zmienku, pretože sa tu darilo technickej plodine - ľanu. Ľudia sa teda venovali výrobe plátna. Obce pod Tatrami boli plátenníckymi obcami a na plátne sa uplatnila aj modrotlač. Modrotlačiarenské dielne boli v každej väčšej dedine, aj vo Veľkej, v Spišskej Sobote, najdlhšie však fungovala dielňa v Hranovnici. Výsledkom bola krásne zafarbená modro-biela látka. Ak bol modrotlačiar šikovný, vedel vyrobiť viaceré farebné kombinácie: modro- bielo-žltú, modro-bielo-zelenú a modro-bielo-červenú. Vznikali odevy - sukne, šatky, kostýmy... Každá obec mala svoju módu. Na základe oblečenia sa ľudia navzájom spoznávali: „Ty si z Vernára, ty si z Važca“ a pod.
Etnologička Elena Bekešová povedala: „V zbierkovom fonde múzea v Spišskej Sobote je približne 900 kusov (čo je najviac na Slovensku) modrotlačiarenských produktov, textilu, náradia - od tlačiarenského stola a pečatí po vzory v knihách. Modrotlač bola veľmi obľúbená, látka bola v perfektnom stave vďaka svojej pevnosti. Vydržala dodnes a dala by sa nosiť. Aj farebná stálosť bola dobrá, vďaka negatívnej tlači - neotláčal sa vzor na látku, ale farbilo sa okolie vzoru. Keďže bola tmavá, neprali ju často.“
V ďalšej večernej prednáške sa v stredu 9. augusta riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová vráti k 130. výročiu otvorenia Karpatského múzea v Poprade.