Noviny Poprad č. 39 zo dňa 11. 10. 2017, ročník XXVIII

Dnes je piatok, 20. 10. 2017 | meniny má Vendelín

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 40. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. októbra 2017, si môžete prečítať:

* Prinášame zoznam kandidátov na predsedu PSK a poslancov Zastupiteľstva PSK

* Kto získal Grand Prix na XXV. ročníku medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade?

* Ktorá škola bude mať novú telocvičňu?

* Aká bola konferencia Vzdelávame pre budúcnosť?

* Aké najnovšie miniinvazívne operácie u detí zaviedla popradská nemocnica?

* Aké konferencie sa konajú 19. a 20. októbra v Poprade?

* Prečo treba zošliapavať prázdne obaly?

* Kto zvíťazil na Festival Cupe v boulderingu v Poprade?

* Postup kamzíkov v pohári, dve prehry v lige,

* Výsledky všetkých futbalových, hokejových a basketbalových kategórií od juniorov až po mladších žiakov a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na muzikál Na skle maľované!

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Matejovská Immaculata ožíva v rukách majstra Kovaľa

Po dvoch rokoch príprav sa podarilo konečne odštartovať rekonštrukciu Immaculaty z Matejoviec. Dostala sa do rúk akademického sochára Štefana Kovaľa, ktorý renovoval aj spišskosobotskú Immaculatu. Mesto plánuje kópiu zreštaurovaného diela osadiť na jeho pôvodné miesto už v prvej polovici budúceho roka, kedy sa matejovská Immaculata „dožije“ 290 rokov.
Akademický sochár Štefan Kovaľ sa v priestoroch areálu Medzinárodného sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch pustil do práce. „Tento mariánsky stĺp vznikol v roku 1728. V poveternostných podmienkach nášho podtatranského kraja je až obdivuhodné, ako dlho vydržal. Zásah je nevyhnutný, pretože hrozilo, že sa stĺp zrúti a socha rozpadne,“ zdôraznil Š. Kovaľ a dodal: „Sochu Immaculaty i ostatné časti architektúry je potrebné domodelovať a vytvoriť z toho vernú kópiu. Narazili sme na niekoľko zásahov, ktoré nie sú v súlade s pamiatkovými pravidlami. Týka sa to aj samotnej svätožiary. Zvláštne je, že hviezdičky majú iba štyri cípy, pričom vždy mali immaculaty päťcípe hviezdy. Navyše, tieto sú bombírované do priestoru, čo nikdy nebývalo zvykom. Nová Immaculata bude mať požadovaný tvar, počet aj veľkosť hviezdičiek a bude realizovaná z pozláteného nerezu.“ Štefan Kovaľ má už za sebou rekonštrukciu Immaculaty v Spišskej Sobote, verí, že sa podarí opraviť mariánsky stĺp aj vo Veľkej a na Námestí sv. Egídia.
Za renováciou matejovskej Immaculaty stála riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade a poslankyňa MsZ Anna Ondrušeková. „Som veľmi rada, že sa po dvoch rokoch príprav podarilo vôbec začať rekonštruovať túto Immaculatu, pretože je to veľmi významný počin z hľadiska historického i umeleckého. Krásne opravená je Immaculata v Spišskej Sobote a som rada, že sa Immaculaty v Matejovciach chopil ten istý sochár. Bude symbolické, ak sa nám podarí v prvej polovici budúceho roka slávnostne osadiť jej kópiu na pôvodné miesto, keďže uplynie 290 rokov od vzniku originálu,“ uviedla A. Ondrušeková. Na rekonštrukciu tejto kultúrnej pamiatky samospráva vyčlenila z kapitálových výdavkov mestského rozpočtu sumu 70 tisíc eur. Immaculata v Matejovciach bola postavená v roku 1728, v rokoch 1913 a 1978 bola obnovená.
Primátor Popradu povedal: „Toto je už tretia Immaculata, ktorú mesto opravuje, ale tá vo Veľkej bola riešená spôsobom originálu. Nebolo to šťastné riešenie, lebo je ešte v horšom stave, ako predtým.“
„Po vzore kópie Immaculaty v Spišskej Sobote sme sa rozhodli vytvoriť vernú kópiu aj v Matejovciach. Umiestnime ju tam, kam stáročia patrí a pre originál chceme nájsť vhodné miesto takisto v Matejovciach. Toto je cesta, ako chceme naše kultúrne a historické pamiatky zachraňovať,“ dodal primátor Jozef Švagerko. Na základe rozhodnutia pamiatkového úradu a po odsúhlasení návrhu na reštaurovanie, bude zrealizovaná kópia osadená vedľa rímskokatolíckeho kostola v Matejovciach, kde je jej pôvodné miesto. Tento mariánsky stĺp nebol od 50-tych rokov minulého storočia na svojom autentickom mieste - premiestnili ho po tom, čo bol na pôvodné miesto osadený pamätník na pamiatku obetí 2. sv. vojny.