Noviny Poprad č. 31 zo dňa 14. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 21. 8. 2019 | meniny má Jana

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 32. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Ako oslavujú hasiči svoje výročia?

* Kde budeme spomínať na SNP?

* Prečo treba budúcich škôlkárov na nové zážitky pripraviť?

* Čo prinesie začiatok nového školského roka?

* S čím sa pri každodennej službe občanom stretávajú pracovníci červeného kríža?

* Je úroda pod Tatrami kvalitná?

* Aká bude rozlúčka s hokejovou legendou?

* Kto, s kým a kedy na Tatranskom pohári?

* Ako sa darilo futbalistom, či futbalistkám?

* Ktorým dielam v múzeu vdýchli nový život? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj novú súťaž o knihu popradskej autorky Gréty Fábryovej, Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

POZOR: Redakcia novín Poprad oznamuje čitateľom, že v stredu 28. augusta noviny Poprad nevyjdú. Dôvodom je štátny sviatok Výročie SNP, ktorý bude vo štvrtok 29. augusta. Najbližšie vyjdú ako dvojčíslo v stredu 4. septembra 2019.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Šikanovanie na pracovisku

Otázka z mediačnej poradne

Chcem sa opýtať, ako je možné riešiť šikanu na pracovisku. Posledné mesiace si na mňa „zasadol“ môj šéf. Na oddelení sme štyria kolegovia, ktorí máme rovnaké pracovné povinnosti a na základe dohody sa striedame aj pri zastupovaní kolegu, ktorý je dlhodobo na maródke. Niekoľkokrát som odmietol vziať službu za kolegov, lebo pracujeme už aj tak veľa a oni si berú voľno, dovolenky len tak hocikedy. Od šéfa počúvam, že sa nedokážem prispôsobiť, že neberiem ohľad na to, že majú rodiny a preto majú nárok prednostne na dovolenky. Posledné dva mesiace som dostal aj nižšie odmeny ako kolegovia a vždy počúvam, že niečo nerobím dobre. Doteraz som problémy v práci s nikým nemal a chodil som tam rád, ale teraz vidím, že si šéf hľadá dôvod na to, aby ma mohol za niečo skritizovať. Môžem to niekam nahlásiť? Je možné moju situáciu vôbec nejako riešiť, aby som neprišiel o prácu?
Odpovedá JUDr. Dagmar Tragalová, riaditeľka Mediačného centra Poprad:
„Šikana na pracovisku môže mať rôzne formy, a preto existuje aj niekoľko právnych prostriedkov ochrany obetí bossingu alebo mobbingu ako druhu šikany. Zákonník práce zakazuje diskrimináciu zamestnancov na pracovisku a zároveň akýkoľvek postih zamestnanca za uplatnenie prostriedkov právnej ochrany, podanie sťažnosti alebo oznámení na zamestnávateľa. Niektoré formy správania či konania môžu byť priestupkom alebo napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu. Ochrany svojich práv sa môžete dovolávať aj prostredníctvom diskriminačnej žaloby na súde. Nakoľko píšete, že na pracovisku chcete zotrvať a k nedorozumeniu ohľadne množstva a kvality vašej práce a zníženiu odmien dochádza iba v posledných mesiacoch, je vhodné pokúsiť sa o zmierlivé vyriešenie vášho sporu s nadriadeným, kým je konflikt vo fáze možného zmierlivého riešenia. Z tohto dôvodu vám odporúčam pokúsiť sa o mediáciu, v ktorej s pomocou mediátora môže dôjsť k vydiskutovaniu si vzájomných nedorozumení, nastaveniu pravidiel na pracovisku a nájdeniu riešenia pre vašu situáciu, tak aby ste aj naďalej radi chodili do práce a boli s vašou prácou vaši nadriadení spokojní.“