Noviny Poprad č. 31 zo dňa 14. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 21. 8. 2019 | meniny má Jana

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 32. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Ako oslavujú hasiči svoje výročia?

* Kde budeme spomínať na SNP?

* Prečo treba budúcich škôlkárov na nové zážitky pripraviť?

* Čo prinesie začiatok nového školského roka?

* S čím sa pri každodennej službe občanom stretávajú pracovníci červeného kríža?

* Je úroda pod Tatrami kvalitná?

* Aká bude rozlúčka s hokejovou legendou?

* Kto, s kým a kedy na Tatranskom pohári?

* Ako sa darilo futbalistom, či futbalistkám?

* Ktorým dielam v múzeu vdýchli nový život? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj novú súťaž o knihu popradskej autorky Gréty Fábryovej, Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

POZOR: Redakcia novín Poprad oznamuje čitateľom, že v stredu 28. augusta noviny Poprad nevyjdú. Dôvodom je štátny sviatok Výročie SNP, ktorý bude vo štvrtok 29. augusta. Najbližšie vyjdú ako dvojčíslo v stredu 4. septembra 2019.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Prečo vláčik nejazdí?

Na podnet čitateľa

„Som z toho smutný. Navštívil som Námestie sv. Egídia v Poprade a jeho letnú okrasu – turistický vláčik som nenašiel. Smutné detí sa pýtali: „Kedy pôjde vláčik? Kedy sa povozíme po Poprade?...“ Prečo zobrali radosť deťom, návštevníkom a turistom nášho mesta, ktorí obdivovali túto krásnu turistickú atrakciu?! Naše mesto si ju zaslúži. Kedy vláčik opäť uvidíme? Dúfam, že to bude čím skôr, verím, že už v budúcej letnej sezóne. To by ma ako občana Popradu veľmi potešilo.“
Marián Korvín


Reaguje prednostka MsÚ v Poprade Oľga Netočná:
„V prechádzajúcich sezónach v rokoch 2016, 2017 a 2018 bol na objednávku mesta vláčik prevádzkovaný súkromnými spoločnosťami M&R Magura a Slovenská autobusová doprava Poprad, a.s. Údaj, koľko osôb bolo vláčikom prepravených a či to malo pozitívny efekt mesto nemá. Čo sa týka ponuky pre turistov, mesto Poprad sa usiluje spestriť pobyt návštevníkom, ale aj obyvateľom mesta predovšetkým vytvorením programu kultúrneho leta, ktorý je v tomto roku mimoriadne bohatý a denne, dokonca v niektorých termínoch i niekoľkokrát za deň, prebiehajú rôzne vystúpenia a akcie v centre mesta. Okrem toho v spolupráci s OOCR Región Vysoké Tatry a rímskokatolíckou farnosťou zabezpečilo mesto výstupy na vežu kostola sv. Egídia, ktoré realizuje MIK Poprad. Sprievodcovia MIK-u poskytujú na objednávku taktiež služby sprevádzania v Spišskej Sobote či v Kvetnici. V ponuke MIK Poprad najnovšie pribudli atraktívne sprevádzané prehliadky vo výrobných podnikoch v našom meste, určené skupinám návštevníkov od 5 osôb. Tieto podniky sú producentom brúseného krištáľu, domáceho piva či premiérových destilátov a prehliadku si možno objednať s 2-dňovým predstihom priamo na stránke www.VisitPoprad.sk. Cestovný ruch je v meste podporovaný tiež tvorbou rôznych bezplatných sprevádzaných podujatí v spolupráci s Podtatranským múzeom, Hydrometeorologickým ústavom, či s viacerými cirkevnými farnosťami v rámci sprevádzania po sakrálnych pamiatkach v Poprade, ktoré za bezcieľnych okolností nie sú sprístupnené. Mesto Poprad zatraktívnilo pobyt v našom meste i športovo zameraným návštevníkom. Moderný skatepark, workoutové exteriérové ihrisko a predovšetkým sieť cyklotrás, do ktorej v tomto roku pribudol cyklookruh v Kvetnici a nový cyklochodník spájajúci východnú a západnú časť Popradu, ktorý vedie centrom mesta, sú významným lákadlom pre nadšencov aktívneho oddychu. Ďalšími atrakciami sú napríklad aj nové expozície v Podtatranskom múzeu, ktoré určite zaujmú aj rodiny s deťmi. S podporou mesta múzeum počas rekonštrukcie zabezpečilo vitríny pre svoje zbierkové predmety. Pri vymenovávaní noviniek a lákadiel pre letnú sezónu 2019 musíme tiež spomenúť výstavu Terakotovej armády v Tatranskej galérii, ktorá prebieha počas celého leta.“
Už skôr mesto informovalo o tom, že sa prevádzku turistického vyhliadkového vláčika rozhodla pozastaviť z dôvodu, že nespĺňal požadované bezpečnostné predpisy, obmedzoval cestnú dopravu a jeho fungovanie predstavovalo pre mesto neprimerane veľkú finančnú záťaž.