Noviny Poprad č. 31 zo dňa 14. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 21. 8. 2019 | meniny má Jana

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 32. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Ako oslavujú hasiči svoje výročia?

* Kde budeme spomínať na SNP?

* Prečo treba budúcich škôlkárov na nové zážitky pripraviť?

* Čo prinesie začiatok nového školského roka?

* S čím sa pri každodennej službe občanom stretávajú pracovníci červeného kríža?

* Je úroda pod Tatrami kvalitná?

* Aká bude rozlúčka s hokejovou legendou?

* Kto, s kým a kedy na Tatranskom pohári?

* Ako sa darilo futbalistom, či futbalistkám?

* Ktorým dielam v múzeu vdýchli nový život? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj novú súťaž o knihu popradskej autorky Gréty Fábryovej, Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

POZOR: Redakcia novín Poprad oznamuje čitateľom, že v stredu 28. augusta noviny Poprad nevyjdú. Dôvodom je štátny sviatok Výročie SNP, ktorý bude vo štvrtok 29. augusta. Najbližšie vyjdú ako dvojčíslo v stredu 4. septembra 2019.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Monitoring kvality pieskov v detských pieskoviskách

Počas letných prázdnin využívajú detské pieskoviská na sídliskách mesta Poprad malé deti pod dozorom svojich rodičov. Je známe, že znečistené trávniky a pieskoviská od exkrementov domácich zvierat nesú so sebou riziko ohrozenia zdravia detí. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade preto každoročne monitoruje kvalitu pieskov v pieskoviskách na sídliskách, aj v areáloch predškolských zariadení.
V znečistených pieskoviskách hrozí najmä parazitárne ochorenia toxoplazmóza a toxokaróza, ktorých zdrojom nákazy sú psie a mačacie exkrementy. Ochorenie može byť prenosné aj na človeka za určitých podmienok, najmä pri nedodržiavaní zásad osobnej hygieny, v tomto prípade znečistenými rúčkami detí do úst a nedostatočným umytím po návrate z pieskoviska. Príznakmi môžu byť zvracanie, hnačky, bolesti bruška, slabosť. Následkom môže byť aj poškodenie orgánov ako je pečeň, obličky, pľúca.
Prevádzkovateľ detských pieskovísk (mesto Poprad) je povinný zabezpečiť starostlivosť o údržbu a kvalitu pieskov na pieskoviskách, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia. Od začiatku letnej sezóny 2019 bolo z pieskovísk na popradských sídliskách odobratých 25 vzoriek pieskov. Pre prítomnosť indikátorov parazitárneho znečistenia – vajíčka geohelmintov bolo 6 vzoriek hodnotených ako nevyhovujúcich. Na zistené nedostatky bol prevádzkovateľ upozornený a vykonal nápravné opatrenia. Laboratórne výsledky opakovane odobratých vzoriek pieskov z inkriminovaných pieskovísk boli vyhovujúce a opatrenia zo strany prevádzkovateľa boli účinné. Veľkou mierou by však mohli byť nápomocní majitelia psov, ktorí by mali dodržiavať povinnosť zákazu vstupu psov na pieskoviská a čistenie verejných priestranstiev od exkrementov. RÚVZ v Poprade bude aj v auguste pokračovať v monitorovaní kvality pieskov na sídliskových pieskoviskách.