Noviny Poprad č. 31 zo dňa 14. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 21. 8. 2019 | meniny má Jana

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 32. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Ako oslavujú hasiči svoje výročia?

* Kde budeme spomínať na SNP?

* Prečo treba budúcich škôlkárov na nové zážitky pripraviť?

* Čo prinesie začiatok nového školského roka?

* S čím sa pri každodennej službe občanom stretávajú pracovníci červeného kríža?

* Je úroda pod Tatrami kvalitná?

* Aká bude rozlúčka s hokejovou legendou?

* Kto, s kým a kedy na Tatranskom pohári?

* Ako sa darilo futbalistom, či futbalistkám?

* Ktorým dielam v múzeu vdýchli nový život? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj novú súťaž o knihu popradskej autorky Gréty Fábryovej, Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

POZOR: Redakcia novín Poprad oznamuje čitateľom, že v stredu 28. augusta noviny Poprad nevyjdú. Dôvodom je štátny sviatok Výročie SNP, ktorý bude vo štvrtok 29. augusta. Najbližšie vyjdú ako dvojčíslo v stredu 4. septembra 2019.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Sgrafito sa začína podobať originálu

Akademický sochár a reštaurátor Martin Kútny z Bardejova sa s chuťou pustil do veľkej výzvy – obnoviť sgrafito vynímajúce sa na budove Gymnázia na Ul. D. Tatarku v Poprade. S prácou by chcel byť hotový do konca prázdnin.
Popradské gymnázium sa už nevie dočkať ukončenia obnovy svojej pýchy. „Hoci sú letné prázdniny, naše gymnázium celkom neoddychuje. Reštaurovanie sgrafita pokročilo úspešne. Letný výskum sa doplnil o fotografie z 80. rokov, kde je sgrafito v pôvodnom stave. Reštaurátor ho tak môže dať do úplne pôvodnej podoby,“ uviedla učiteľka gymnázia Jana Harbuľová.
M. Kútny sa pustil do práce, i keď bez prekážok to nešlo. „Po predbežnej prehliadke tohto výtvarného diela sme zistili, že jeho stav je priam havarijný. Po postavení lešenia a bližšom prístupe sme začali so záchranou degradácie omietky. Museli sme ju po hranách upevniť špeciálnou maltou, ktorá prichytila okraje a do uvoľnenej omietky sme vstrekovali lepidlo. K tomuto stavu prispelo niekoľko vplyvov. Prvým je podtatranské počasie a veľká zmena klímy a druhým je vplyv človeka. Stalo sa, že ktosi sgrafito natrel nevhodnou farebnou vrstvou a tá zabránila prirodzenému dýchaniu omietkovej vrstvy. Došlo k tomu, že vlhkosť pod farbou sa nedostala von. Pri klimatických zmenách to vymrzlo a omietka stratila svoje spojivo. Množstvo práce je rovné týmto úkonom. Niektoré postupy sa nedajú urýchliť. Po desiatich dňoch by malo byť sgrafito upevnené a postupne budeme dopĺňať vypadané veci. Farebné plochy sa budú dopĺňať omietkou podobnej textúry a štruktúry, ako mal originál. Farebne to vyretušujeme a práce by mali byť ukončené do konca augusta. Problémom je, že chýbajú dva obrazce, ktoré budeme musieť na základe historických fotografií preniesť na kartón a podľa neho kresbu presunúť na stopy, ktoré ostali,“ vysvetľoval reštaurátor.
Po dokončení čaká toto umelecké dielo veľká sláva. „18. septembra sa v doobedňajších hodinách uskutoční v Tatranskej galérii súborná prednáška určená najmä študentom popradských škôl. Bude tam prezentovaný vrchol celého projektu a teda proces reštaurovania sgrafita. Chceme mladým ľuďom ukázať pozitívny príklad, ako by sa malo s umeleckými dielami vo verejnom priestore zaobchádzať. Bude to spojené aj so slávnostným odhalením sgrafita na tejto budove. Pozveme tiež viacero rečníkov, ktorí sa budú venovať rôznym súvisiacim témam. Pripravujeme otvorenie malej výstavy z diel študentov popradského gymnázia, ktorí sa inšpirovali touto problematikou,“ uzavrela kurátorka a vedúca oddelenia zbierok Tatranskej galérie Lívia Pemčáková.