Noviny Poprad č. 44 zo dňa 15. 11. 2017, ročník XXVIII

Dnes je piatok, 24. 11. 2017 | meniny má Emília

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 45. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 22. novembra 2017, si môžete prečítať:

* Čo sa musia učiť popradskí vodiči?

* Čo sa pripravuje v rekonštrukcii centra mesta?

* Aký bol kontrolný deň na renovácii priestorov Podtatranského múzea?

* Kedy bude v Poprade Predvianočný Hand made trh?

* Ako sa darilo v testovaní vedomostí žiakov v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Na slávnosti Miestneho odboru Matice slovenskej v Poprade zaznelo: Kto si neváži seba, ani cudzí si ho nebudú vážiť?

* S akým projektom pôjde popradská študentka Nela Gloríková do Moskvy?

* Aké filmy videli Popradčania minulý týždeň v kine Tatran?

* Komu pomohol charitatívny večer Žena žene?

* Medzi kamzíkmi je už Kroták, vrátil sa aj Buc

* Ružomberčanky nad sily Popradu a ďalšie aktuality zo športu a kultúry.

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji a basketbale.

Súťažte o vstupenky do Aquacity!

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Naša hudba je vo svete vnímaná veľmi pozitívne

Letné nedeľné popoludnie spríjemnil druhý z promenádnych koncertov Popradského kultúrneho leta. Na námestie sv. Egídia prišiel Brillant orchester. Vznikol v roku 1998 na Akadémii umení v Banskej Bystrici, odkiaľ šíri nezameniteľnú hudbu do celého sveta. Našu krajinu súbor reprezentoval v Rakúsku, v Nemecku, vo Švajčiarsku, v Maďarsku, v Poľsku, v Anglicku, vo Francúzsku, v Taliansku, v Holandsku, v Belgicku, v Bielorusku, v Kazachstane, v Kanade, v USA, v Spojených arabských emirátoch a v Turecku.
Primáš Milan Olšiak (na foto vľavo) povedal: „Všade dobre s dobrými ľuďmi. Každá krajina, v ktorej sme boli má svoju špecifickú kultúru. Spoznávali sme, ako ľudia vnímajú našu hudbu. Veľmi sa im páčia naše melódie. Upravili sme ich na koncertné prevedenie. Veľmi dobré cimbalové sólo sme mali na šarišskú pieseň Taká ja dzivočka - tá sa v zahraničí osvedčila. Na Slovensku je toľko hudobných štýlov, koľko je tu kopcov a naša hudba má v sebe život.“ K ich repertoáru patria skladby od najvýznamnejších svetových autorov ako J. S. Bach, N. Paganini, J. Straus, A. Chačaturjan, J. Brahms, N. R. Korsakov, A. Dvořák, W. A. Mozart a mnoho ďalších. Okrem tohto žánru hrajú populárnu a kaviarenskú hudbu, melódie z muzikálov, opier, operiet, ale aj ľudovú hudbu všetkých európskych národov.
V súčasnosti spolupracujú na rôznych projektoch s hudobnou legendou Felixom Slováčkom. Koncertný majster M.Olšiak upravuje a aranžuje repertoár pre toto teleso. Je absolventom konzervatória a Akadémie múzických umení (husle, kompozícia. Ako koncertný majster sa už dostal na významné európske pódiá (Berlínska filharmónia, Berlínska opera, Mníchovska filharmónia, Music hall Hamburg, Zürich Tonhalle, Maxim Gorkij Theatre Berlin, Teatro Lope de Vega Madrid, Royal Swedish opera, Palais des Beaux Brussels, Opera de Lyon, Barbican centre London a iné.