Noviny Poprad č. 35 zo dňa 13. 9. 2017, ročník XXVIII

Dnes je sobota, 23. 9. 2017 | meniny má Zdenka

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 20. septembra 2017, si môžete prečítať:

* Aké boli Matejovské Scholtzove dni?

* Aké dopravné obmedzenia platia pri výstavbe okružnej križovatky ulíc Hraničná a Slovenského odboja?

* Ktoré popradské školy dosiahli výborné výsledky v hodnotení INEKO?

* Aká bude opatrovateľská služba v Poprade?

* Priestory Scherfelovho domu sa obnovujú

* Kedy bude protestný pochod za vyššie mzdy v Poprade?

* Ktorý svetoznámy fotograf vystavuje v Tatranskej galérii?

* Aký bol Medzinárodný deň nepočujúcich v našom meste?

* Kde budú rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery na jesenné upratovanie 2017?

* Komu sa najviac darilo na Matejovskej antuke?

* Po prehre v Košiciach brali kamzíci tri body doma a ďalšie.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Naša hudba je vo svete vnímaná veľmi pozitívne

Letné nedeľné popoludnie spríjemnil druhý z promenádnych koncertov Popradského kultúrneho leta. Na námestie sv. Egídia prišiel Brillant orchester. Vznikol v roku 1998 na Akadémii umení v Banskej Bystrici, odkiaľ šíri nezameniteľnú hudbu do celého sveta. Našu krajinu súbor reprezentoval v Rakúsku, v Nemecku, vo Švajčiarsku, v Maďarsku, v Poľsku, v Anglicku, vo Francúzsku, v Taliansku, v Holandsku, v Belgicku, v Bielorusku, v Kazachstane, v Kanade, v USA, v Spojených arabských emirátoch a v Turecku.
Primáš Milan Olšiak (na foto vľavo) povedal: „Všade dobre s dobrými ľuďmi. Každá krajina, v ktorej sme boli má svoju špecifickú kultúru. Spoznávali sme, ako ľudia vnímajú našu hudbu. Veľmi sa im páčia naše melódie. Upravili sme ich na koncertné prevedenie. Veľmi dobré cimbalové sólo sme mali na šarišskú pieseň Taká ja dzivočka - tá sa v zahraničí osvedčila. Na Slovensku je toľko hudobných štýlov, koľko je tu kopcov a naša hudba má v sebe život.“ K ich repertoáru patria skladby od najvýznamnejších svetových autorov ako J. S. Bach, N. Paganini, J. Straus, A. Chačaturjan, J. Brahms, N. R. Korsakov, A. Dvořák, W. A. Mozart a mnoho ďalších. Okrem tohto žánru hrajú populárnu a kaviarenskú hudbu, melódie z muzikálov, opier, operiet, ale aj ľudovú hudbu všetkých európskych národov.
V súčasnosti spolupracujú na rôznych projektoch s hudobnou legendou Felixom Slováčkom. Koncertný majster M.Olšiak upravuje a aranžuje repertoár pre toto teleso. Je absolventom konzervatória a Akadémie múzických umení (husle, kompozícia. Ako koncertný majster sa už dostal na významné európske pódiá (Berlínska filharmónia, Berlínska opera, Mníchovska filharmónia, Music hall Hamburg, Zürich Tonhalle, Maxim Gorkij Theatre Berlin, Teatro Lope de Vega Madrid, Royal Swedish opera, Palais des Beaux Brussels, Opera de Lyon, Barbican centre London a iné.