Noviny Poprad č. 44 zo dňa 15. 11. 2017, ročník XXVIII

Dnes je piatok, 24. 11. 2017 | meniny má Emília

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 45. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 22. novembra 2017, si môžete prečítať:

* Čo sa musia učiť popradskí vodiči?

* Čo sa pripravuje v rekonštrukcii centra mesta?

* Aký bol kontrolný deň na renovácii priestorov Podtatranského múzea?

* Kedy bude v Poprade Predvianočný Hand made trh?

* Ako sa darilo v testovaní vedomostí žiakov v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Na slávnosti Miestneho odboru Matice slovenskej v Poprade zaznelo: Kto si neváži seba, ani cudzí si ho nebudú vážiť?

* S akým projektom pôjde popradská študentka Nela Gloríková do Moskvy?

* Aké filmy videli Popradčania minulý týždeň v kine Tatran?

* Komu pomohol charitatívny večer Žena žene?

* Medzi kamzíkmi je už Kroták, vrátil sa aj Buc

* Ružomberčanky nad sily Popradu a ďalšie aktuality zo športu a kultúry.

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji a basketbale.

Súťažte o vstupenky do Aquacity!

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Projekt sa vydaril, na rade sú ďalšie podchody

Umelci v podchode domaľovali, výsledok si v pondelok prišli pozrieť zástupcovia mesta, Správy mestských komunikácií, ako aj Nadácie VÚB, ktorá tento projekt finančne podporila.
Víťazný návrh pretavili umelci Viktor Fehér a Samuel Velebný v priebehu jedného týždňa do konečnej podoby. Podchod spájajúci centrum mesta so sídliskom Juh dostal po rokoch novú tvár. „Celé desaťročia si pamätáme tento podchod ako zanedbaný a špinavý priestor, kde občas stúpla spodná voda, nesvietili svetlá a ľudia sa tu necítili bezpečne. V prvej fáze išlo o odstránenie tejto bariéry a zároveň sme ho chceli skrášliť. Podarilo sa, je to teraz taká malá mestská galéria,“ uviedol pri pondelňajšej návšteve vynoveného podchodu prvý viceprimátor mesta Poprad Igor Wzoš (na foto vľavo), ktorý dodal, že so zástupcami Nadácie VÚB už prebehli rozhovory ohľadom renovácie ďalších popradských podchodov. „Zvolené miesto je pre takýto druh projektu výnimočné, ale keďže skupina VÚB zamestnáva v Poprade zhruba 500 zamestnancov, je to pre nich o to emotívnejšie. Môžu sa reálne stretnúť s tým, na čo prispela naša spoločná nadácia,“ povedal zástupca nadácie Ján Hollý (na foto vpravo). „Som milo prekvapená výsledkom, pretože oproti pôvodnému návrhu je tu trochu zmenená farebnosť. Je to však veľmi kultivované a osvedčilo sa, že takéto miestne aktivity treba zveriť profesionálnym umelcom,“ zdôraznila riaditeľka Tatranskej galérie a poslankyňa MsZ v Poprade Anna Ondrušeková, ktorá bola členkou výberovej komisie v súťaži návrhov.
Podchod nie je len pekne vymaľovaný. Predchádzal tomu rad úkonov, ktoré bolo potrebné urobiť, aby tento priestor plnil svoj účel. „Naša práca spočívala hlavne vo výmene stropných podhľadov, ktoré boli vo veľmi zlom stave a tiež osvetlení celého podchodu. Vymenili sa madlá okolo stien a nábehy na kočiare, ktoré sú flexibilnejšie. Najviac nám dalo zabrať odstraňovanie grafitov a starých plagátov. Pri rekonštrukcii podhľadov sa tiež osadili chráničky, do ktorých je možné vtiahnuť elektroinštaláciu pre budúci kamerový systém,“ ozrejmil riaditeľ SMK Peter Fabian.