Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je piatok, 16. 11. 2018 | meniny má Agnesa

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Návštevníci hľadajú, čo inde nenájdu

Začiatok letnej turistickej sezóny sprevádza zatiaľ daždivejšie počasie. Môže byť jedným z dôvodov, prečo v Mestskej informačnej kancelárii (MIK) v Poprade nepocítili v júni nárast turistov, ako tomu bývalo v minulých rokoch. V marci až máji bolo návštevníkov viac ako v týchto dňoch. Prázdniny však určite prispejú k prílevu hostí.
MIK zareagovala na začiatok letnej sezóny predĺžením otváracej doby. Od polovice júna až do 14. septembra bude mať otvorené vo svojich priestoroch na Námestí sv. Egídia počas pracovných dní už od 8. až do 20. hod., v soboty a nedele popoludní od pol štvrtej do pol ôsmej večer. Infopoint MIK na železničnej stanici je v lete otvorený od 8. do 16. hod., cez víkend od 9. do 17. hod. Infopoint v Spišskej Sobote MIK už neprevádzkuje. Fungoval, kým bola hlavná budova Podtatranského múzea v centre mesta zatvorená a slúžili iba múzejné expozície v Sp. Sobote, ale od konca apríla je múzeum po rekonštrukcii opäť sprístupnené verejnosti.
Silvia Bujňáková z MIK konštatovala: „Pozorujeme, že medzi návštevníkmi je čoraz viac Čechov a Poliakov. Počas celého roka tiež prichádza veľa ľudí z Izraela, v lete k tomu prispieva letecká linka Poprad - Tel Aviv. Títo návštevníci sa v Poprade zaujímajú o synagógu (dnes je v nej Popradská tlačiareň), najbližšia je v Spišskom Podhradí, a židovský cintorín. Američania zase neraz pátrajú po svojich predkoch. Turisti však prichádzajú z rôznych krajín, veľa aj z Ázie, Nového Zélandu či Austrálie. Všeobecne hľadajú informácie o možnostiach turistiky vo Vysokých Tatrách, Slovenskom raji a inde, o jaskyniach a prírodných kúpaliskách ako sú Gánovce, Vrbov, alebo tiež Vyšné Ružbachy. Vo veľkej miere sa zaujímajú takisto o ubytovacie možnosti, najmä tie lacnejšie.“ Návštevníci vyhľadávajú hlavne hostely a ubytovne, žiadané sú autokempingy - tie „bodujú“ predovšetkým u turistov z krajín Beneluxu.
MIK navštevujú vo veľkej miere i samotní Popradčania. Pýtajú si informácie o kultúrnych podujatiach v meste a okolí, na ktoré v MIK predávajú vstupenky. Stúpa však záujem aj o prehliadky pamätihodností. Cez leto totiž prichádzajú príbuzní na dovolenku či vnúčatá na prázdniny a domáci im chcú naplniť čas zážitkami. S. Bujňáková doplnila: „O prehliadky na námestí, v Kostole sv. Egídia prípadne evanjelickom kostole, je veľký záujem. Vieme tiež poskytnúť sprevádzanie na pešie túry do Kvetnice, na vrchol Zámčiska, ku Kaplnke Vzkriesenia či prechádzku ku zvernici. Tohtoročnou novinkou sú sprievodcovské služby pre skupinky seniorov, o ktoré prejavujú interes nielen popradskí dôchodcovia, ale z celého Slovenska od Námestova, cez Strážske až po Bratislavu.“ V ponuke stále zostávajú šliapacie autíčka pre deti, úschovňa batožín, pestrá ponuka suvenírov, pohľadníc, známok, máp, publikácií, bedekrov... Vo veľkej miere sa v poslednom čase predávajú magnetky.
Každopádne návštevníkov lákajú tiež atrakcie. Napriek tomu, že Spišská Sobota je skutočne obdivuhodná, radi by v Poprade zažili niečo nové. Trebárs výstup do zvonice či rozhľadňu.