Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je piatok, 16. 11. 2018 | meniny má Agnesa

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Prírodná záhrada pomôže prostrediu i žiakom

V Základnej škole s materskou školou A. V. Scherfela vo Veľkej sa žiaci na sklonku školského roka potešili z prírodnej záhrady, ktorú sami vybudovali. Poslúži nielen im, ale aj okolitej prírode.
„Naším veľkým snom bolo vytvoriť v areáli školy športovo- kultúrno-spoločenské centrum pre žiakov i pre verejnosť. Po altánku, detskom ihrisku a botanickom chodníku pribudla prírodná záhrada,“ uviedol riaditeľ ZŠ s MŠ A. V. Scherfela vo Veľkej Richard Bekess. „Projekt Prírodná záhrada sa nám podarilo zrealizovať vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri nadácii Pontis. Nešlo však len o vzhľad, ale hlavne o spôsob, akým sa o záhradu budeme starať. Bude slúžiť ako priestor na výchovno-vzdelávacie aktivity s cieľom rozvíjať kognitívne schopnosti, stimulovať senzorické vnímanie či učiť sa netradičnými formami. O prírodnú záhradu sa budeme starať spôsobom šetrným k prírode. Nebudeme používať pesticídy a ľahko rozpustné minerálne hnojivá. Voda je životodarným prvkom záhrady. Dôležité sú akumulačné a vsakovacie plochy. V prírodnej záhrade ich podporíme zachytávaním a využívaním dažďovej vody. Prírodná záhrada by mala byť útočiskom pre voľne žijúce živočíchy. Ak v nej nájdu vhodné podmienky, nasťahujú sa ochotne a veľmi rýchlo. Nachádzajú sa tu byliny a dreviny. Žiaci ich budú vidieť, dotýkať sa ich, pozorovať, vnímať všetkými časťami tela. Na ploche 25x6 metrov sme upravili a vyrovnali terén, vysadili živý plot z hraba obyčajného (Carpinus betulus). Tento strom je nenáročný na starostlivosť a údržbu. Čo vyrastie nad vytýčený rozmer, to sa zas vráti ku koreňom. Záhradný odpad z konárov, lístia a trávy využijeme ako mulč. Po celej ploche záhrady sme nasiali trávnaté semeno Natura - trávna zmes kvitnúca lúka. Sú tu aj vtáčie búdky a napájadlá pre vtáky. Pozorovanie prírody budú žiaci robiť z rôznych perspektív, budú sledovať ako strom vyzerá, keď sedia, stoja, ležia. Na pozorovanie sme osadili niekoľko lavičiek,“ zhrnula koordinátorka projektu Tatiana Ratajová zo ZŠ A. V. Scherfela vo Veľkej.