Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 23. 9. 2018 | meniny má Zdenka

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Prírodná záhrada pomôže prostrediu i žiakom

V Základnej škole s materskou školou A. V. Scherfela vo Veľkej sa žiaci na sklonku školského roka potešili z prírodnej záhrady, ktorú sami vybudovali. Poslúži nielen im, ale aj okolitej prírode.
„Naším veľkým snom bolo vytvoriť v areáli školy športovo- kultúrno-spoločenské centrum pre žiakov i pre verejnosť. Po altánku, detskom ihrisku a botanickom chodníku pribudla prírodná záhrada,“ uviedol riaditeľ ZŠ s MŠ A. V. Scherfela vo Veľkej Richard Bekess. „Projekt Prírodná záhrada sa nám podarilo zrealizovať vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri nadácii Pontis. Nešlo však len o vzhľad, ale hlavne o spôsob, akým sa o záhradu budeme starať. Bude slúžiť ako priestor na výchovno-vzdelávacie aktivity s cieľom rozvíjať kognitívne schopnosti, stimulovať senzorické vnímanie či učiť sa netradičnými formami. O prírodnú záhradu sa budeme starať spôsobom šetrným k prírode. Nebudeme používať pesticídy a ľahko rozpustné minerálne hnojivá. Voda je životodarným prvkom záhrady. Dôležité sú akumulačné a vsakovacie plochy. V prírodnej záhrade ich podporíme zachytávaním a využívaním dažďovej vody. Prírodná záhrada by mala byť útočiskom pre voľne žijúce živočíchy. Ak v nej nájdu vhodné podmienky, nasťahujú sa ochotne a veľmi rýchlo. Nachádzajú sa tu byliny a dreviny. Žiaci ich budú vidieť, dotýkať sa ich, pozorovať, vnímať všetkými časťami tela. Na ploche 25x6 metrov sme upravili a vyrovnali terén, vysadili živý plot z hraba obyčajného (Carpinus betulus). Tento strom je nenáročný na starostlivosť a údržbu. Čo vyrastie nad vytýčený rozmer, to sa zas vráti ku koreňom. Záhradný odpad z konárov, lístia a trávy využijeme ako mulč. Po celej ploche záhrady sme nasiali trávnaté semeno Natura - trávna zmes kvitnúca lúka. Sú tu aj vtáčie búdky a napájadlá pre vtáky. Pozorovanie prírody budú žiaci robiť z rôznych perspektív, budú sledovať ako strom vyzerá, keď sedia, stoja, ležia. Na pozorovanie sme osadili niekoľko lavičiek,“ zhrnula koordinátorka projektu Tatiana Ratajová zo ZŠ A. V. Scherfela vo Veľkej.