Noviny Poprad č. 26 zo dňa 11. 7. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 16. 7. 2018 | meniny má Drahomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 26. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. júla 2018, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné spojenia podporia cestovný ruch pod Tatrami?

* Na čo poslúži Imunologický prehľad 2018?

* Akú odvodovú úľavu majú dôchodcovia od začiatku júla 2018?

* Aké historické vozidlá mohli vidieť Popradčania minulú sobotu?

* Aký zaujímavý katalóg inšpiroval júnový farmársky festival v Spišskej Sobote?

* Akého kréda sa držal lekár MUDr. Jozef Franko?

* Čo sa aktuálne deje v záhradkách?

* Koľko rokov už vystupuje Ander z Košíc?

* Vyjadrenie popradskej samosprávy k súčasnej situácii v basketbale

* Hokejisti vymenili korčule za kopačky

* Leto v chládku s bowlingom a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Prírodná záhrada pomôže prostrediu i žiakom

V Základnej škole s materskou školou A. V. Scherfela vo Veľkej sa žiaci na sklonku školského roka potešili z prírodnej záhrady, ktorú sami vybudovali. Poslúži nielen im, ale aj okolitej prírode.
„Naším veľkým snom bolo vytvoriť v areáli školy športovo- kultúrno-spoločenské centrum pre žiakov i pre verejnosť. Po altánku, detskom ihrisku a botanickom chodníku pribudla prírodná záhrada,“ uviedol riaditeľ ZŠ s MŠ A. V. Scherfela vo Veľkej Richard Bekess. „Projekt Prírodná záhrada sa nám podarilo zrealizovať vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri nadácii Pontis. Nešlo však len o vzhľad, ale hlavne o spôsob, akým sa o záhradu budeme starať. Bude slúžiť ako priestor na výchovno-vzdelávacie aktivity s cieľom rozvíjať kognitívne schopnosti, stimulovať senzorické vnímanie či učiť sa netradičnými formami. O prírodnú záhradu sa budeme starať spôsobom šetrným k prírode. Nebudeme používať pesticídy a ľahko rozpustné minerálne hnojivá. Voda je životodarným prvkom záhrady. Dôležité sú akumulačné a vsakovacie plochy. V prírodnej záhrade ich podporíme zachytávaním a využívaním dažďovej vody. Prírodná záhrada by mala byť útočiskom pre voľne žijúce živočíchy. Ak v nej nájdu vhodné podmienky, nasťahujú sa ochotne a veľmi rýchlo. Nachádzajú sa tu byliny a dreviny. Žiaci ich budú vidieť, dotýkať sa ich, pozorovať, vnímať všetkými časťami tela. Na ploche 25x6 metrov sme upravili a vyrovnali terén, vysadili živý plot z hraba obyčajného (Carpinus betulus). Tento strom je nenáročný na starostlivosť a údržbu. Čo vyrastie nad vytýčený rozmer, to sa zas vráti ku koreňom. Záhradný odpad z konárov, lístia a trávy využijeme ako mulč. Po celej ploche záhrady sme nasiali trávnaté semeno Natura - trávna zmes kvitnúca lúka. Sú tu aj vtáčie búdky a napájadlá pre vtáky. Pozorovanie prírody budú žiaci robiť z rôznych perspektív, budú sledovať ako strom vyzerá, keď sedia, stoja, ležia. Na pozorovanie sme osadili niekoľko lavičiek,“ zhrnula koordinátorka projektu Tatiana Ratajová zo ZŠ A. V. Scherfela vo Veľkej.