Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 23. 9. 2018 | meniny má Zdenka

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Sociálny podnik učí Rómov pracovným návykom a životu v spoločnosti

V Matejovciach usporiadalo občianske združenie Poprad - Matejovce besedu Ako ďalej s neprispôsobivými občanmi v tejto mestskej časti. O úspešnom riešení rómskej problematiky prišiel porozprávať starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. OZ sa rozhodlo zorganizovať stretnutie a dozvedieť sa ako podnik v obci, zamestnávajúci neprispôsobivých občanov, funguje. V Spišskom Hrhove bolo pred 15-timi rokmi 350 Rómov (700 všetkých obyvateľov). Časť Rómov chce pracovať. Je teda vhodné, dať im prácu, ale nemajú pracovné, ani hygienické návyky, vzdelanie...
Prečo nepremietnuť tento vzor - obecnej firmy, aj do Matejoviec. Miestny aktivista Ľuboš Stankoven uviedol: „Krivka životnej úrovne minority aj majority klesá, či sú to tieto 4 roky, predchádzajúce 4 roky, ale minimálne 20 rokov. Chceme, aby sa to zmenilo a chceme tu žiť a spolunažívať všetci spolu.“
V každej obci sú nevyužívané budovy. Aj v nich môže vzniknúť sociálny podnik. Ten v Spišskom Hrhove funguje 18 rokov. Nepretržite hospodári so ziskom. Dnes v ňom pracujú ľudia zo 4 obcí a jedného mesta - Levoče. Obecná firma je najdôležitejšou súčasťou rozvoja obce. Stavajú byty, domy, budujú inžinierske siete, rozprúdili stolársku výrobu a predajňu syrov, majú požičovňu lešenia a náradia, ak je potrebné odpratať sneh z chodníkov sú k dispozícii rómski pracovníci, po zime opravujú výtlky, prevádzkujú vodovody a kanalizácie, kosia pozemky, zabezpečia subdodávky pre iné firmy. Majú trochu problém so zamestnávaním žien, ale tie sa môžu uplatniť pri upratovaní v škole, v obecnom úrade, pri sušení ovocia, pri drobných poľnohospodárskych prácach. Vždy je to ale len žena pracovníka, ktorý sa už vo firme osvedčil, pretože nie každý, kto chce pracovať, je toho aj dlhodobo schopný.
Keď rómsky pracovník podpisuje pracovnú zmluvu, zároveň podpisuje (ak má dlhy) dlžobný úpis. Ak potrebuje nejaké potvrdenie z obecného úradu, bez toho, aby splatil časť svojho dlhu (ak ho má), ho nedostane.
Po odstránení bariér prichádza súdržnosť a rozvoj. Dať ľuďom prácu je základ pre ich normálny život. Ako hovorí V. Ledecký, je to ako dať im teplú vodu: „Ak si zvykneš na to, že sa môžeš umyť, už nechceš spadnúť do bývalého stavu. Potom sa sám snažíš udržať si nové podmienky, aby si si zachoval štandard. Je dobré začať s 3-4 pracovníkmi a musia to byť najkvalitnejší ľudia, nie takí, čo nič nevedia, majú sociálne problémy a pod., ale takí, čo pracujú v šedej ekonomike, sú na úrade práce, ale chodia po fuškách. Takí budú v sociálnom podniku dobrým vzorom pre ostatných. Traja- -štyria zmotivujú jedného, čo nemá žiadne pracovné návyky a nevie nič.“ Tento systém a ďalšie iné postupy sa vysvetľujú na školeniach.
„Máme rôzne predsudky, nesprávne predstavy, my nevieme, ako ľudia, ktorých odsudzujeme, fungujú a niekedy je zaujímavé zistiť, že sa veľmi a často mýlime“ dodal V. Ledecký.