Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je piatok, 16. 11. 2018 | meniny má Agnesa

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Sociálny podnik učí Rómov pracovným návykom a životu v spoločnosti

V Matejovciach usporiadalo občianske združenie Poprad - Matejovce besedu Ako ďalej s neprispôsobivými občanmi v tejto mestskej časti. O úspešnom riešení rómskej problematiky prišiel porozprávať starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. OZ sa rozhodlo zorganizovať stretnutie a dozvedieť sa ako podnik v obci, zamestnávajúci neprispôsobivých občanov, funguje. V Spišskom Hrhove bolo pred 15-timi rokmi 350 Rómov (700 všetkých obyvateľov). Časť Rómov chce pracovať. Je teda vhodné, dať im prácu, ale nemajú pracovné, ani hygienické návyky, vzdelanie...
Prečo nepremietnuť tento vzor - obecnej firmy, aj do Matejoviec. Miestny aktivista Ľuboš Stankoven uviedol: „Krivka životnej úrovne minority aj majority klesá, či sú to tieto 4 roky, predchádzajúce 4 roky, ale minimálne 20 rokov. Chceme, aby sa to zmenilo a chceme tu žiť a spolunažívať všetci spolu.“
V každej obci sú nevyužívané budovy. Aj v nich môže vzniknúť sociálny podnik. Ten v Spišskom Hrhove funguje 18 rokov. Nepretržite hospodári so ziskom. Dnes v ňom pracujú ľudia zo 4 obcí a jedného mesta - Levoče. Obecná firma je najdôležitejšou súčasťou rozvoja obce. Stavajú byty, domy, budujú inžinierske siete, rozprúdili stolársku výrobu a predajňu syrov, majú požičovňu lešenia a náradia, ak je potrebné odpratať sneh z chodníkov sú k dispozícii rómski pracovníci, po zime opravujú výtlky, prevádzkujú vodovody a kanalizácie, kosia pozemky, zabezpečia subdodávky pre iné firmy. Majú trochu problém so zamestnávaním žien, ale tie sa môžu uplatniť pri upratovaní v škole, v obecnom úrade, pri sušení ovocia, pri drobných poľnohospodárskych prácach. Vždy je to ale len žena pracovníka, ktorý sa už vo firme osvedčil, pretože nie každý, kto chce pracovať, je toho aj dlhodobo schopný.
Keď rómsky pracovník podpisuje pracovnú zmluvu, zároveň podpisuje (ak má dlhy) dlžobný úpis. Ak potrebuje nejaké potvrdenie z obecného úradu, bez toho, aby splatil časť svojho dlhu (ak ho má), ho nedostane.
Po odstránení bariér prichádza súdržnosť a rozvoj. Dať ľuďom prácu je základ pre ich normálny život. Ako hovorí V. Ledecký, je to ako dať im teplú vodu: „Ak si zvykneš na to, že sa môžeš umyť, už nechceš spadnúť do bývalého stavu. Potom sa sám snažíš udržať si nové podmienky, aby si si zachoval štandard. Je dobré začať s 3-4 pracovníkmi a musia to byť najkvalitnejší ľudia, nie takí, čo nič nevedia, majú sociálne problémy a pod., ale takí, čo pracujú v šedej ekonomike, sú na úrade práce, ale chodia po fuškách. Takí budú v sociálnom podniku dobrým vzorom pre ostatných. Traja- -štyria zmotivujú jedného, čo nemá žiadne pracovné návyky a nevie nič.“ Tento systém a ďalšie iné postupy sa vysvetľujú na školeniach.
„Máme rôzne predsudky, nesprávne predstavy, my nevieme, ako ľudia, ktorých odsudzujeme, fungujú a niekedy je zaujímavé zistiť, že sa veľmi a často mýlime“ dodal V. Ledecký.