Noviny Poprad č. 26 zo dňa 11. 7. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 16. 7. 2018 | meniny má Drahomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 26. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. júla 2018, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné spojenia podporia cestovný ruch pod Tatrami?

* Na čo poslúži Imunologický prehľad 2018?

* Akú odvodovú úľavu majú dôchodcovia od začiatku júla 2018?

* Aké historické vozidlá mohli vidieť Popradčania minulú sobotu?

* Aký zaujímavý katalóg inšpiroval júnový farmársky festival v Spišskej Sobote?

* Akého kréda sa držal lekár MUDr. Jozef Franko?

* Čo sa aktuálne deje v záhradkách?

* Koľko rokov už vystupuje Ander z Košíc?

* Vyjadrenie popradskej samosprávy k súčasnej situácii v basketbale

* Hokejisti vymenili korčule za kopačky

* Leto v chládku s bowlingom a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Stretol Rómov v osadách aj prezidentov

Charakteristický hlas Popradčana Pavla Svetoňa (na foto) sa dlhé roky ozýval z rozhlasového éteru. Veď v Československom, neskôr Slovenskom rozhlase, pôsobil 26 rokov ako krajský spravodajca, ale jeho novinárska kariéra sa začala oveľa skôr.
Vzťah k písanému i hovorenému slovu mal vlastne odmalička. Hoci sa pred 75 rokmi narodil v Piešťanoch, detstvo a mladosť prežil v Dolnom Smokovci. Do Popradu sa presťahoval v roku 1974. Vo Vysokých Tatrách pomáhal organizovať rôzne športové a kultúrno- -spoločenské podujatia. Bol dopisovateľom Podtatranských novín, pre časopis Vysoké Tatry napísal niekoľko poviedok, písal i pre krajské a celoštátne denníky.
Jubilant P. Svetoň na prijatí v obradnej sieni mesta Poprad pri príležitosti okrúhleho životného výročia zaspomínal: „V električke ma stretol vtedajší známy rozhlasový redaktor Vilo Róth a povedal mi: Paľo poď k nám robiť hlásateľa. Máš dobrý hlas, vyskúšal si si to na športových podujatiach. Tak som v roku 1972 urobil konkurz za spravodajcu vo Vysokých Tatrách pre okresy Poprad a Spišská Nová Ves. Lenže po niekoľkých mesiacoch som musel z rozhlasu odísť, lebo ma za moje postoje v roku 1968 tatranskí komunisti do tejto funkcie neschválili.“ Mal ísť pracovať kdesi do výroby, ale podarilo sa mu nájsť si miesto v podnikových novinách Podtatranský stavbár. Po piatich rokoch ho predsa len neminula „rozhlasácka“ robota a v roku 1977 začal pôsobiť ako vysunutý krajský rozhlasový redaktor Československého rozhlasu na Slovensku. Popri zamestnaní absolvoval štúdium žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Za svoju novinársku prácu dostal viacero novinárskych cien, bol ocenený Pamätnou medailou ministra obrany SR II. stupňa, v Slovenskom rozhlase mu udelili niekoľko novinárskych cien v Rozhlasovej žatve a bol nominovaný na Krištáľový mikrofón za najlepšieho moderátora Slovenského rozhlasu v roku 2002. Angažoval sa i vo funkciách v Slovenskom syndikáte novinárov, bol hovorcom Výboru kandidatúry ZOH 2004 v Poprade-Tatrách, dobrovoľným členom Tatranskej horskej služby.
Ako rozhlasový redaktor pôsobil až do konca roka 2003. Čakal ho dôchodok, ibaže už o pár dní pokračoval vo svojej novinárskej práci ako hovorca Leteckej zdravotnej a záchrannej služby ATE v Poprade. Je autorom publikácie o lietajúcich horských záchranároch Vrtuľníky nad Tatrami, no aj ďalších knižiek spojených s jeho novinárskou činnosťou.
P. Svetoň má množstvo spomienok: „Zážitkov z rozhlasovej roboty je naozaj veľa. Pre mňa bolo najcennejšie, že som sa stretol s tisíckami ľudí, ktorí ma obohacovali - od Rómov v osadách až po prezidentov. Novinárska práca bola drina, tá najťažšia, aká existuje. Krajový redaktor musel vedieť všetko. Mal som 7 okresov. A napríklad ešte o 11. hodine som bol v Ružomberku a už o dvanástej som musel vysielať v Rádiožurnále. Pamätám si, ako som robil prvú cestu Václava Havla po Slovensku. Narazila do mňa jedna vodička, cítil som však takú zodpovednosť, že som s havarovaným autom so zdvihnutou kapotou išiel na miesto návštevy, aby som mohol odtiaľ vysielať.“ Poznajúc na otcovom príklade náročnosť novinárčiny, sa možno aj preto ani jeden z dvoch synov, ktorých P. Svetoň vychoval spolu s manželkou, nevybral touto cestou.
Viceprimátor Popradu Anton Andráš na sobotňajšom slávnostnom prijatí ocenil talent P. Svetoňa. Povedal: „Váš hlas dlhé roky počuli ľudia na celom Slovensku aj v Čechách. Autenticky ste podávali svedectvá pulzujúceho života spoločnosti.“ Tých svedectiev bolo skutočne veľa - pre noviny a rozhlas urobil bezmála 10 tisíc článkov a reportáží zo všetkých oblastí spoločenského, politického a hospodárskeho života.