Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je streda, 13. 12. 2017 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. decembra 2017, si môžete prečítať:

* Aký rozpočet schválili poslanci popradského mestského zastupiteľstva a aké ďalšie záležitosti prerokovali?

* Ktorá škola vyzdobila najkrajší vianočný stromček?

* V akom čase bude parkovanie v meste zadarmo?

* Aké obrazy vystavuje majster Ondrej Ivan vo Veľkej?

* Kto bol ocenený v súťaži o dažďovú záhradku?

* Aký bol XV. tradičný vianočný jarmok a Príchod Mikuláša?

* Aké investície pripravuje na budúci rok Popradská energetická spoločnosť?

* Aké výsledky zaznamenali popradskí hokejisti, basketbalistky, účastníci Žiackej ligy mesta Poprad a športovci vo viacerých ďalších športových súťažiach?

V ČÍSLE NÁJDETE AJ SÚŤAŽ O KNIHY!

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Od Dunaja k Tatrám celé Slovensko čítalo deťom

„S čítaním bude každý deň o zážitok krajší“ - s takýmto posolstvom zavŕšila 3. ročník podujatia Celé Slovensko číta deťom Viera Kučerová, koordinátorka tohto projektu. Konal sa pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku a úryvky zo svojich obľúbených kníh čítalo veľké množstvo osobností.
Týždeň čítania sa začal v pondelok minulý týždeň v Bratislave a skončil sa v piatok v Poprade. Súčasťou bola séria čítaní a podujatí v Podtatranskej knižnici, záver týždňa sa uskutočnil po prvýkrát v Tatranskej galérii. Pasáže z rôznych knižiek popradským školákom prečítali primátor mesta Poprad Jozef Švagerko, 1. viceprimátor Igor Wzoš, herečka, politička, predsedníčka spolku Živena Magda Vášáryová, riaditeľka TG Anna Ondrušeková, horský vodca a zakladateľ skialpinizmu Pavel Rajtár, herec Richard Trsťan, učiteľ, nositeľ ocenenia Zlatý Amos 2015 Pavol Leško, spisovateľka Slavka Liptáková a výtvarník Fero Lipták.
„Do projektu sa zapojilo viac ako 50 miest a knižníc po celom Slovensku. Osobný kontakt s osobnosťami, ktoré majú deťom čo povedať svojím životom a dajú im svoje výpovede o tom, čo im priniesli knihy a ako ich v živote ovplyvnili - to je ďalšia devíza k tomu, aby rodičia čítali deťom každý deň aspoň 20 minút. V dnešnom virtuálnom svete je to naozaj veľmi potrebné,“ zdôraznila V. Kučerová.
M. Vášáryová bola knihami obklopená od detstva, pretože je dcérou profesora literatúry. Prezradila, že už ako 5-ročná sa sama naučila čítať, pretože ako dieťa bola veľmi chorľavá a často bola doma sama. Ako 9-ročná už čítala knižky pre dospelých. Dodala: „Knihami boli obklopené aj moje deti a moja staršia dcéra dnes dokonca píše knihy. Teraz jej vyšla najnovšia Fazuľka a Pupo. Pre popradské deti som si vybrala úryvok z knihy Gabriely Futovej Dokonalá Klára, lebo je to veselé a venuje sa naozaj detským problémom z takého nadhľadu.“
Popradský primátor zaspomínal na svoje detstvo, pretože pred pár dňami oslávil okrúhle päťdesiate narodeniny, a to je čas, kedy sa každý obzerá späť. Deťom prečítal zo Zlatej knihy rozprávok od Boženy Němcovej o Valibukovi: „Snažil som sa čítať svojim deťom, od 6 rokov si už čítali samé a myslím si, že tie múdrosti z kníh spred 50-60 rokov sa zachovali dodnes. Aj vtedy ľudia odchádzali do sveta za skúsenosťami a potom sa vracali. Dnes prežívame niečo podobné a verím, že aj dnešní mladí sa zo sveta po získaných skúsenostiach vrátia a donesú ich k nám, aby sme sa mali lepšie.“
Deti spontánne reagovali na úryvky, či už to bolo z knižky o Pištáčikovi, zo Strmých ciest pod hviezdami alebo o Fantómovi Benátok a ďalších. Riaditeľka TG Anna Ondrušeková sa potešila takému veľkému záujmu škôl. Navyše verí, že detský návštevník je budúci dospelý návštevník galérie. TG pre deti organizuje skutočne veľa podujatí, naposledy doslova zaplavili galerijné priestory počas MDD v galérii. Po čítaní školáci neváhali a pozreli si najnovšie výstavy.