Noviny Poprad č. 24 zo dňa 21. 6. 2017, ročník XXVIII

Dnes je utorok, 27. 6. 2017 | meniny má Ladislav, Ladislava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 25. čísle novín Poprad, ktoré vychádza 28. júna 2017, si môžete prečítať:

* Kde sa otvorili brány nového denného centra?

* Budú mať podnikatelia na námestí lepšie podmienky?

* O čom rokovali popradskí poslanci na júnovom zastupiteľstve?

* Koho korunoval primátor symbolickou "korunou zeme"?

* Aký autobus už jazdí po Poprade?

* Ktoré materské školy budú v lete otvorené?

* Kto vyhral tenisový challenger v Poprade? a ďalšie.

Zistite kto vyhral vstupenky na multimediálne predstavenie o svätom Jánovi Pavlovi II.! Zapojte sa aj do súťaže o vstupenky na EĽRO!

POZOR!!! Upozorňujeme našich čitateľov, že vzhľadom na štátny sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla, ktorý pripadá na stredu, vyjde najbližšie číslo novín Poprad vo štvrtok 6. júla 2017!

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Aj nebo treba naučiť básničky

Minulý piatok bol vo Foto-Art Gallery krst knihy Lara a nebo. Napísal ju známy popradský hudobník a moderátor Zbyňo Džadoň. Ilustráciami prispela Jana Kalixová a vydalo OZ Slniečko. Zároveň sa uskutočnila vernisáž výstavy ilustrácií k tejto knihe. Lara a nebo je klasická detská kniha, ale je tam vsadených aj 12 pesničiek, ktoré sa v príbehu objavujú na istých miestach. Sú na priloženom CD.
Z. Džadoň má už za sebou tri CD s pesničkami pre deti. Väčšou výzvou bol pre neho v poradí štvrtý počin - kniha pre deti. Trvalo to asi mesiac a inšpiráciou mu bola 5-ročná neter Lara. „Na jednom výlete som ju niesol na pleciach, išli sme do kopca a ona mi recitovala básničky zo škôlky. Potom začala básničky učiť nebo. To bol prvotný moment, na základe ktorého sa Zbyňo pustil do písania. Hľadal som inšpiráciu... A ona prišla v podobe Lary. Vedel som, že je to tu. Tak som ju zobral a začal s ňou pracovať... Lara o tom nevie.“
Nie vždy sa dá inšpirácia využiť. Ak si ju nemôžeme zapísať, jednoducho odpláva, ale Z. Džadoňovi sa darí tieto momenty zachytiť a zvečniť.
Jana Kalixová pred polrokom ilustrovala knihu Wisławy Szimborskej - Trochu o duši. V Knihe Lara a nebo malo byť 8 ilustrácií, trochu sa to rozšírilo - na 76. Ilustrátorka povedala: „Nafarbila som papier, je to lepené kolážou, dokresľované akvarelovým, mäkším, sýtejším pastelom. Dokresľované pastelkou a tušom. Z linorytu som vyrábala pečiatky - motívy k pesničkám. So Zbyňom sa dlho poznáme, vieme spolu komunikovať, vieme, kto ako rozmýšľa.“ Z. Džadoň dodal: „Viem ako Janka tvorí a vždy sa mi to páčilo. Keď som mal napísaný príbeh, oslovil som ju. Zároveň sa jej splnil sen - ilustrovať knihu.“ Krst knihy jemnými pierkami spevom doplnilo duo Z. Džadoň a Slávo Mikuláško.