Noviny Poprad č. 32 zo dňa 16. 8. 2017, ročník XXVIII

Dnes je utorok, 22. 8. 2017 | meniny má Tichomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 33. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 23. augusta 2017, si môžete prečítať:

* Primátor šoféroval pod vplyvom alkoholu

* Aký je program štvrtkového zasadania Mestského zastupiteľstva v Poprade?

* S akými novinkami sa začne školský rok v Poprade?

* Aký je program Dní svätého Egídia?

* Začala sa už pod Tatrami žatva?

* Aký je program osláv Slovenského národného povstania?

* Ako sa darí záhradkárom?

* Akí psíkovia hľadajú nový domov?

* Aký je program Podtatranského polmaratónu?

* Na svete je publikácia o histórii najstaršieho slovenského turnaja

* Futbalisti si delili body s Liptákmi a ďalšie.

Súčasťou novín je Kultúrny kalendár na september 2017.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Aj nebo treba naučiť básničky

Minulý piatok bol vo Foto-Art Gallery krst knihy Lara a nebo. Napísal ju známy popradský hudobník a moderátor Zbyňo Džadoň. Ilustráciami prispela Jana Kalixová a vydalo OZ Slniečko. Zároveň sa uskutočnila vernisáž výstavy ilustrácií k tejto knihe. Lara a nebo je klasická detská kniha, ale je tam vsadených aj 12 pesničiek, ktoré sa v príbehu objavujú na istých miestach. Sú na priloženom CD.
Z. Džadoň má už za sebou tri CD s pesničkami pre deti. Väčšou výzvou bol pre neho v poradí štvrtý počin - kniha pre deti. Trvalo to asi mesiac a inšpiráciou mu bola 5-ročná neter Lara. „Na jednom výlete som ju niesol na pleciach, išli sme do kopca a ona mi recitovala básničky zo škôlky. Potom začala básničky učiť nebo. To bol prvotný moment, na základe ktorého sa Zbyňo pustil do písania. Hľadal som inšpiráciu... A ona prišla v podobe Lary. Vedel som, že je to tu. Tak som ju zobral a začal s ňou pracovať... Lara o tom nevie.“
Nie vždy sa dá inšpirácia využiť. Ak si ju nemôžeme zapísať, jednoducho odpláva, ale Z. Džadoňovi sa darí tieto momenty zachytiť a zvečniť.
Jana Kalixová pred polrokom ilustrovala knihu Wisławy Szimborskej - Trochu o duši. V Knihe Lara a nebo malo byť 8 ilustrácií, trochu sa to rozšírilo - na 76. Ilustrátorka povedala: „Nafarbila som papier, je to lepené kolážou, dokresľované akvarelovým, mäkším, sýtejším pastelom. Dokresľované pastelkou a tušom. Z linorytu som vyrábala pečiatky - motívy k pesničkám. So Zbyňom sa dlho poznáme, vieme spolu komunikovať, vieme, kto ako rozmýšľa.“ Z. Džadoň dodal: „Viem ako Janka tvorí a vždy sa mi to páčilo. Keď som mal napísaný príbeh, oslovil som ju. Zároveň sa jej splnil sen - ilustrovať knihu.“ Krst knihy jemnými pierkami spevom doplnilo duo Z. Džadoň a Slávo Mikuláško.