Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je streda, 13. 12. 2017 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. decembra 2017, si môžete prečítať:

* Aký rozpočet schválili poslanci popradského mestského zastupiteľstva a aké ďalšie záležitosti prerokovali?

* Ktorá škola vyzdobila najkrajší vianočný stromček?

* V akom čase bude parkovanie v meste zadarmo?

* Aké obrazy vystavuje majster Ondrej Ivan vo Veľkej?

* Kto bol ocenený v súťaži o dažďovú záhradku?

* Aký bol XV. tradičný vianočný jarmok a Príchod Mikuláša?

* Aké investície pripravuje na budúci rok Popradská energetická spoločnosť?

* Aké výsledky zaznamenali popradskí hokejisti, basketbalistky, účastníci Žiackej ligy mesta Poprad a športovci vo viacerých ďalších športových súťažiach?

V ČÍSLE NÁJDETE AJ SÚŤAŽ O KNIHY!

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Mladí ľudia môžu v plnej miere využiť, že sú euroobčania

Študenti zo siedmich stredných škôl z okresov Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa minulý štvrtok v Poprade diskutovali o súčasnom dianí v Európskej únii na podujatí EÚ Invest Roadshow. Hlavným organizátorom bolo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a priamo v našom meste sa spolupodieľalo Európske informačné centrum Europe Direct Poprad. Patrí do siete 12 takýchto centier v SR a 500 v rámci členských krajín EÚ.
„Sme už 13 rokov v Európskej únii, čo nám prinieslo veľa výhod, práv a príležitostí. Najlepšie sa využívajú, keď ich poznáme. Aj o tom som diskutoval s mladými ľuďmi v Poprade. Slováci hojne využívajú hlavne program pre mladých študentov Erasmus+. Už viac ako 40 tisíc slovenských študentov bolo na niekoľkomesačnom pobyte v iných krajinách EÚ, ale môžu ho využívať i učitelia a univerzity. Celkovo tento program využilo už vyše 108 tisíc Slovákov,“ konštatoval Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku (na foto vpravo).
Súčasťou podujatia bola i súťaž EÚ Invest Hunt zameraná na poznávanie svojho mesta a projektov financovaných z európskych fondov, ktoré zlepšujú život v regióne. Na Slovensku sú tisíce projektov podporených z peňazí EÚ od obnovených škôl, nemocníc, diaľnic, protipovodňových opatrení, po nové investície do zamestnanosti, vzdelávania, životného prostredia a ďalších oblastí. Ako D. Chrenek dodal, eurofondy pomáhali aj v Poprade - vďaka nim boli renovované a vybavené modernejšou technikou viaceré školy, ale napr. aj popradská nemocnica. V súťaži EÚ Invest Hunt najlepšie obstáli gymnazisti zo Spiskej Starej Vsi.
Peter Litavec, riaditeľ ED v Poprade (na foto vľavo) má dlhoročné skúsenosti s poskytovaním informácií o EÚ širokému spektru občanov, ale aj školám, samosprávam, podnikateľom či médiám. V prípade mladých ľudí zhodnotil: „Ich zaujíma blízka budúcnosť, keď skončia školu, čo ďalej. Často využívajú program Erasmus+ na odborné praxe, zlepšenie jazykovej stránky, vytvorenie kontaktov, v podstate zvýšenia zamestnateľnosti na trhu práce nielen v SR, ale v rámci EÚ. Mladých ľudí tiež však zaujíma aj boj proti korupcii či otázka migrácie.“ Podujatie EÚ Invest Roadshow sa v piatok prenieslo do Kežmarku, kde sa konal Festival študentského remesla. Najbližšie sa v Poprade uskutoční koncom júna Európsky informačný deň.