Noviny Poprad č. 24 zo dňa 21. 6. 2017, ročník XXVIII

Dnes je utorok, 27. 6. 2017 | meniny má Ladislav, Ladislava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 25. čísle novín Poprad, ktoré vychádza 28. júna 2017, si môžete prečítať:

* Kde sa otvorili brány nového denného centra?

* Budú mať podnikatelia na námestí lepšie podmienky?

* O čom rokovali popradskí poslanci na júnovom zastupiteľstve?

* Koho korunoval primátor symbolickou "korunou zeme"?

* Aký autobus už jazdí po Poprade?

* Ktoré materské školy budú v lete otvorené?

* Kto vyhral tenisový challenger v Poprade? a ďalšie.

Zistite kto vyhral vstupenky na multimediálne predstavenie o svätom Jánovi Pavlovi II.! Zapojte sa aj do súťaže o vstupenky na EĽRO!

POZOR!!! Upozorňujeme našich čitateľov, že vzhľadom na štátny sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla, ktorý pripadá na stredu, vyjde najbližšie číslo novín Poprad vo štvrtok 6. júla 2017!

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Mladí ľudia môžu v plnej miere využiť, že sú euroobčania

Študenti zo siedmich stredných škôl z okresov Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa minulý štvrtok v Poprade diskutovali o súčasnom dianí v Európskej únii na podujatí EÚ Invest Roadshow. Hlavným organizátorom bolo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a priamo v našom meste sa spolupodieľalo Európske informačné centrum Europe Direct Poprad. Patrí do siete 12 takýchto centier v SR a 500 v rámci členských krajín EÚ.
„Sme už 13 rokov v Európskej únii, čo nám prinieslo veľa výhod, práv a príležitostí. Najlepšie sa využívajú, keď ich poznáme. Aj o tom som diskutoval s mladými ľuďmi v Poprade. Slováci hojne využívajú hlavne program pre mladých študentov Erasmus+. Už viac ako 40 tisíc slovenských študentov bolo na niekoľkomesačnom pobyte v iných krajinách EÚ, ale môžu ho využívať i učitelia a univerzity. Celkovo tento program využilo už vyše 108 tisíc Slovákov,“ konštatoval Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku (na foto vpravo).
Súčasťou podujatia bola i súťaž EÚ Invest Hunt zameraná na poznávanie svojho mesta a projektov financovaných z európskych fondov, ktoré zlepšujú život v regióne. Na Slovensku sú tisíce projektov podporených z peňazí EÚ od obnovených škôl, nemocníc, diaľnic, protipovodňových opatrení, po nové investície do zamestnanosti, vzdelávania, životného prostredia a ďalších oblastí. Ako D. Chrenek dodal, eurofondy pomáhali aj v Poprade - vďaka nim boli renovované a vybavené modernejšou technikou viaceré školy, ale napr. aj popradská nemocnica. V súťaži EÚ Invest Hunt najlepšie obstáli gymnazisti zo Spiskej Starej Vsi.
Peter Litavec, riaditeľ ED v Poprade (na foto vľavo) má dlhoročné skúsenosti s poskytovaním informácií o EÚ širokému spektru občanov, ale aj školám, samosprávam, podnikateľom či médiám. V prípade mladých ľudí zhodnotil: „Ich zaujíma blízka budúcnosť, keď skončia školu, čo ďalej. Často využívajú program Erasmus+ na odborné praxe, zlepšenie jazykovej stránky, vytvorenie kontaktov, v podstate zvýšenia zamestnateľnosti na trhu práce nielen v SR, ale v rámci EÚ. Mladých ľudí tiež však zaujíma aj boj proti korupcii či otázka migrácie.“ Podujatie EÚ Invest Roadshow sa v piatok prenieslo do Kežmarku, kde sa konal Festival študentského remesla. Najbližšie sa v Poprade uskutoční koncom júna Európsky informačný deň.