Noviny Poprad č. 24 zo dňa 21. 6. 2017, ročník XXVIII

Dnes je utorok, 27. 6. 2017 | meniny má Ladislav, Ladislava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 25. čísle novín Poprad, ktoré vychádza 28. júna 2017, si môžete prečítať:

* Kde sa otvorili brány nového denného centra?

* Budú mať podnikatelia na námestí lepšie podmienky?

* O čom rokovali popradskí poslanci na júnovom zastupiteľstve?

* Koho korunoval primátor symbolickou "korunou zeme"?

* Aký autobus už jazdí po Poprade?

* Ktoré materské školy budú v lete otvorené?

* Kto vyhral tenisový challenger v Poprade? a ďalšie.

Zistite kto vyhral vstupenky na multimediálne predstavenie o svätom Jánovi Pavlovi II.! Zapojte sa aj do súťaže o vstupenky na EĽRO!

POZOR!!! Upozorňujeme našich čitateľov, že vzhľadom na štátny sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla, ktorý pripadá na stredu, vyjde najbližšie číslo novín Poprad vo štvrtok 6. júla 2017!

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Mestské lesy majú minulosť aj budúcnosť

Mestské lesy Poprad majú tohto roku dvadsať. Pravdaže ako inštitúcia, lebo lesy boli v okolí Popradu odpradávna. Najstaršie písomné záznamy o Kvetnici, ktorá tvorí gro mestských lesov, pochádzajú z roku 1256.
Pri príležitosti 20. výročia založenia spoločnosti Mestské lesy Poprad sa minulý štvrtok konala konferencia o minulosti, súčasnosti i budúcnosti ML. Účastníci si vypočuli prednášky o mestskej časti Kvetnica a jej postavení v meste, archeologických výskumoch, poľovníckom revíre Dubina, genereli prímestských rekreačných lesov, architektonických štúdiách účelových rekreačných zariadení i o súťaži Poznávaj Mestské lesy Poprad! Na záver boli ocenení dlhoroční pracovníci a dobrovoľníci, ktorí sa pričinili o rozvoj ML.
„Kvetnicu vnímame intenzívnejšie hlavne od 19. storočia, kedy tu vznikla najskôr rekreačná osada, neskôr miesto, kde sa liečila predovšetkým tuberkulóza. Učarovala aj členom Uhorského karpatského spolku a začali tu vznikať viaceré obytné budovy, takisto súkromné chaty. Liečebňa sa začala rozvíjať až po 1. svetovej vojne, kedy bol veľký nárast tuberkulózy,“ ozrejmila Zuzana Kollárová z pracoviska Archív Poprad ŠA Prešov. Vyzdvihla vynikajúce lekárske osobnosti, ktoré sa nielen v 19. storočí, ale aj po 2. svetovej vojne pričinili o rozvoj Kvetnice.
Do ešte hlbšej minulosti zašiel archeológ Marián Soják. Vlani pri archeologickom výskume v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica našli jedinečné pamiatky. Podotkol: „Mesto plánuje postaviť na Kvetnici vyhliadkovú vežu a symbolicky bude stáť práve na mieste starej vyhliadkovej veže postavenej na konci 19. storočia, čo dokazujú nájdené zvyšky stavebného materiálu. Vo veži sa nájde aj miesto na informácie o histórii a našich nálezoch. Pri archeologickom výskume sme našli napr. bronzovú keramiku, krásnu bronzovú drôtenú náušničku, množstvo nálezov zo stredoveku, prekvapil nás nález ornamentom zdobeného gotického pohára a ďalšie.“
Riaditeľ ML Róbert Dula (na foto hore uprostred) načrel do budúcich aktivít ML: „Plánujeme obnoviť správu mestských lesov priamo na Kvetnici, kde sa chceme presťahovať. Takisto tam chceme vytvoriť učebňu pre žiakov, aby sa mohli oboznámiť s lesníckou prácou i zaujímavosťami lesa a mali odtiaľ štartovací bod pobytu v prírode. Chceme ísť aj cestou diverzifikácie, aby sme neboli závislí len od príjmov z ťažby dreva, ale rozvíjali i cestovný ruch. V spolupráci s banským cechom ponúkneme sprievodcovskú činnosť, budeme tiež rozvíjať lesnícku pedagogiku, snažiť sa o obnovenie objektov na Kvetnici, dobudovanie altánkov, ohnísk, zariadení ako ihrisko, bufet, banský chodník a ďalšie.“