Noviny Poprad č. 39 zo dňa 11. 10. 2017, ročník XXVIII

Dnes je piatok, 20. 10. 2017 | meniny má Vendelín

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 40. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. októbra 2017, si môžete prečítať:

* Prinášame zoznam kandidátov na predsedu PSK a poslancov Zastupiteľstva PSK

* Kto získal Grand Prix na XXV. ročníku medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade?

* Ktorá škola bude mať novú telocvičňu?

* Aká bola konferencia Vzdelávame pre budúcnosť?

* Aké najnovšie miniinvazívne operácie u detí zaviedla popradská nemocnica?

* Aké konferencie sa konajú 19. a 20. októbra v Poprade?

* Prečo treba zošliapavať prázdne obaly?

* Kto zvíťazil na Festival Cupe v boulderingu v Poprade?

* Postup kamzíkov v pohári, dve prehry v lige,

* Výsledky všetkých futbalových, hokejových a basketbalových kategórií od juniorov až po mladších žiakov a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na muzikál Na skle maľované!

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Mestské lesy majú minulosť aj budúcnosť

Mestské lesy Poprad majú tohto roku dvadsať. Pravdaže ako inštitúcia, lebo lesy boli v okolí Popradu odpradávna. Najstaršie písomné záznamy o Kvetnici, ktorá tvorí gro mestských lesov, pochádzajú z roku 1256.
Pri príležitosti 20. výročia založenia spoločnosti Mestské lesy Poprad sa minulý štvrtok konala konferencia o minulosti, súčasnosti i budúcnosti ML. Účastníci si vypočuli prednášky o mestskej časti Kvetnica a jej postavení v meste, archeologických výskumoch, poľovníckom revíre Dubina, genereli prímestských rekreačných lesov, architektonických štúdiách účelových rekreačných zariadení i o súťaži Poznávaj Mestské lesy Poprad! Na záver boli ocenení dlhoroční pracovníci a dobrovoľníci, ktorí sa pričinili o rozvoj ML.
„Kvetnicu vnímame intenzívnejšie hlavne od 19. storočia, kedy tu vznikla najskôr rekreačná osada, neskôr miesto, kde sa liečila predovšetkým tuberkulóza. Učarovala aj členom Uhorského karpatského spolku a začali tu vznikať viaceré obytné budovy, takisto súkromné chaty. Liečebňa sa začala rozvíjať až po 1. svetovej vojne, kedy bol veľký nárast tuberkulózy,“ ozrejmila Zuzana Kollárová z pracoviska Archív Poprad ŠA Prešov. Vyzdvihla vynikajúce lekárske osobnosti, ktoré sa nielen v 19. storočí, ale aj po 2. svetovej vojne pričinili o rozvoj Kvetnice.
Do ešte hlbšej minulosti zašiel archeológ Marián Soják. Vlani pri archeologickom výskume v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica našli jedinečné pamiatky. Podotkol: „Mesto plánuje postaviť na Kvetnici vyhliadkovú vežu a symbolicky bude stáť práve na mieste starej vyhliadkovej veže postavenej na konci 19. storočia, čo dokazujú nájdené zvyšky stavebného materiálu. Vo veži sa nájde aj miesto na informácie o histórii a našich nálezoch. Pri archeologickom výskume sme našli napr. bronzovú keramiku, krásnu bronzovú drôtenú náušničku, množstvo nálezov zo stredoveku, prekvapil nás nález ornamentom zdobeného gotického pohára a ďalšie.“
Riaditeľ ML Róbert Dula (na foto hore uprostred) načrel do budúcich aktivít ML: „Plánujeme obnoviť správu mestských lesov priamo na Kvetnici, kde sa chceme presťahovať. Takisto tam chceme vytvoriť učebňu pre žiakov, aby sa mohli oboznámiť s lesníckou prácou i zaujímavosťami lesa a mali odtiaľ štartovací bod pobytu v prírode. Chceme ísť aj cestou diverzifikácie, aby sme neboli závislí len od príjmov z ťažby dreva, ale rozvíjali i cestovný ruch. V spolupráci s banským cechom ponúkneme sprievodcovskú činnosť, budeme tiež rozvíjať lesnícku pedagogiku, snažiť sa o obnovenie objektov na Kvetnici, dobudovanie altánkov, ohnísk, zariadení ako ihrisko, bufet, banský chodník a ďalšie.“