Noviny Poprad č. 22 zo dňa 13. 6. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 25. 6. 2018 | meniny má Olívia, Tadeáš

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 23. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 20. júna 2018, si môžete prečítať:

* Koľko volebných obvodov schválili poslanci v meste Poprad?

* Aký je záverečný účet mesta Poprad za uplynulý rok?

* Čím sa začalo Popradské kultúrne leto a letná turistická sezóna v Poprade?

* Akú tréningovú halu chcú postaviť v blízkosti Spojenej školy na Letnej ulici?

* Ako sa sprísni prevádzková doba v niektorých lokalitách mesta?

* Čo priniesla konferencia Metro On line?

* Na čom sa dohodlo vedenie mesta Poprad a firmy sídliace v Matejovciach?

* Aký bol cieľ návštevy fínskych hostí v Spojenej škole na Letnej ulici?

* Čo priniesol Festival Inej kultúry?

* Kto sú najúspešnejší pedagógovia a študenti kraja z Popradu?

* Ako sa pripravujú na novú sezónu futbalisti?

* Ktorá škola je najšportovejšou školou mesta? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Železný muž z Popradu opäť prekonával svoje hranice

Vlani prekonal vážnu operáciu, no nevie, čo znamená vzdávať sa. 73-ročný Laurenc Dívald z Popradu opäť siahol na dno svojich síl a na svetovom šampionáte v strednom triatlone v Šamoríne vyhral v prvú júnovú nedeľu svoju kategóriu. Je živou motiváciou pre svojich rovesníkov a na to, ako byť stále vo forme má jednoduché, ale pritom jednoznačné recepty.
V roku 2015 si bývalý chirurg, bežec na lyžiach, či horolezec Laurenc Dívald splnil sen postupom na celosvetovú top súťaž Ironman na Havaji, vtedy ako čerstvý sedemdesiatnik. Obsadil siedme miesto v hviezdnej spoločnosti, no tým sa jeho kariéra aktívneho športovca ani zďaleka neskončila. Vrátil sa späť do hry a v prvú júnovú nedeľu na Majstrovstvách sveta v strednom triatlone v Šamoríne dosiahol veľký úspech aj napriek tomu, že musel vlani prekonať vážnejšie zdravotné problémy. „Dlhšiu pauzu som mal kvôli vážnej operácii rakoviny a nevedel som, na čom som. Operácia dopadla dobre a cítil som sa fajn. Stal som sa teraz majstrom sveta v polovičnom triatlone, čo považujem za obrovský úspech. Čo je však dôležitejšie, za posledné štyri roky som si na týchto pretekoch vytvoril osobný rekord,“ uviedol L. Dívald. Sympatický a cieľavedomý Popradčan stále vie ako na to a potom ani samotná príprava na náročné preteky až tak nebolí. „Je to presný opak toho, čo preferujú telovýchovné fakulty a mnohí tréneri v Európe. Treba si povedať, koľko záťaže za rok telo unesie. U mňa je to 450 hodín. Z dvoch percent môžem ísť do vyššej záťaže a zvyšné percentá sú veľmi príjemné. Ak ma zastavíte po dvoch kilometroch plávania, po sto kilometroch na bicykli, či na Slavkovskom štíte, tak nebudem zadýchaný,“ vysvetľoval.
Laurenc Dívald tvrdí, že telo treba používať na to, na čo bolo stvorené, a preto je stále vo forme. Takto chce motivovať aj ostatných seniorov, aby naberali silu. „Netreba sa vyhovárať a počúvať len lekárov, aj keď sám som chirurgom. Lekári vždy hovoria, že všetko treba robiť primerane veku a šetriť sa. Nikdy to takto nefungovalo. V prírode sa musíte o svoje telo postarať sami. Nie som fanúšikom injekcií, tabletiek a iných nezmyslov farmaceutického a potravinárskeho priemyslu,“ zdôraznil L. Dívald.
Na Havaji už bol a teraz sa stal majstrom sveta. Železný muž z Popradu má však ďalšie ciele. „Jednoznačne chcem byť za dva roky na stupni víťazov na Havaji. Neznášam výhovorky, myslím to úplne vážne,“ vyhlásil. Aby sa opäť dostal na top preteky v disciplíne Ironman, bude musieť Laurenc Dívald do termínu splniť podmienku v podobe víťazstva na niektorom z podujatí seriálu svetového pohára.