Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je pondelok, 11. 12. 2017 | meniny má Hilda

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 47. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 6. decembra 2017, si môžete prečítať:

* V akej finančnej kondícii je mesto Poprad?

* Aký je program decembrového mestského zastupiteľstva?

* O čom hovorili zástupcovia spoločenstiev vlastníkov bytov s vedením mesta?

* O čom bude správa o mládeži v meste Poprad?

* Aké jubileum oslávil folklórny súbor Vagonár a DFS Letnička?

* Aký bude program XV. tradičného vianočného jarmoku?

* Kto bol najúspešnejší v technickej olympiáde?

* Kamzíci zdolali Detvu v Liptovskom Mikuláši

* Popradským basketbalistkám Čajky uleteli a ďalšie.

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Darovali malé kvapky veľkého významu

Mobilný odber krvi tentoraz v pondelok na Mestskom úrade v Poprade, známy ako Primátorská kvapka krvi, bol aj tohto roku úspešný. Prišlo naň 78 darcov a pracovníci pracoviska Národnej transfúznej služby v Poprade mohli životodarnú tekutinu odobrať sedemdesiatim. Ako prvý zasadol do darcovského kresla primátor Popradu Jozef Švagerko.
Primátor povedal: „Nie je nič cennejšie než, keď môžem darovať krv. Je to pomoc pre iných. Teší ma, že prišlo veľa našich zamestnancov. Veď pred letom, kedy býva potreba krvi ešte väčšia kvôli úrazom pri športoch, na horách alebo na cestách, je to veľmi potrebné.“ Krv prišli darovať aj obaja viceprimátori. 1. viceprimátor Igor Wzoš sa snaží v posledných rokoch darovať krv pravidelne: „Chvalabohu, som zdravý a môžem darovať kúsok vlastného zdravia niekomu, kto je chorý. Je to dobrý pocit.“ 2. viceprimátor Pavol Gašper s uznaním kvitoval, že „transfúzka“ príde v podstate až na pracovisko úradníkov a dodal: „Myslím na ľudí, ktorým to môže pomôcť a pokiaľ som zdravý, pomôžem rád.“ V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší darcovia. Mladá darkyňa podotkla: „Sú to malé kvapky. Mňa to nestojí nič, len pár minút a môže to pomôcť iným.“ Vie, aký veľký význam má darovanie krvi. Jej neter prekonala v minulosti leukémiu a krv potrebovala.
Najväčšiu radosť však mal vedúci lekár popradského pracoviska NTS MUDr. Pavel Repovský: „Som spokojný, že ani tentoraz darcovia nesklamali a prišli. Je to o to vzácnejšie, že v tomto týždni - 14. júna, si pripomíname Svetový deň darcov krvi a v tento deň od 7. do 17. hod budeme mať deň otvorených dverí. Pred letom si tento skutok ceníme o to viac, že je kritickým obdobím. Potreba krvi stúpa, darcovia sú však často na dovolenkách. Verím, že takto budeme mať dostatočnú zásobu. Dúfam, že v júni, kedy organizujeme ešte ďalšie mobilné odbery, občania pochopia potrebu krvi a prídu ju ešte darovať.“ Priemerne mesačne zrealizujú do tisíc odberov a sú radi, že sa im darí rozširovať darcovskú základňu. Ročne objavia tisícku prvodarcov. Iste na tom majú svoj podiel práve výjazdové odbery. MUDr. Repovský si cení, že darcovia sa snažia dodržiavať zdravý životný štýl a väčšinou môžu zobrať krv 95 percentám. Dôvodom, pre ktorý vzácne kvapky odobrať nemôžu, je najčastejšie vysoký tlak a znížené krvné farbivo - hemoglobín.