Noviny Poprad č. 24 zo dňa 21. 6. 2017, ročník XXVIII

Dnes je utorok, 27. 6. 2017 | meniny má Ladislav, Ladislava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 25. čísle novín Poprad, ktoré vychádza 28. júna 2017, si môžete prečítať:

* Kde sa otvorili brány nového denného centra?

* Budú mať podnikatelia na námestí lepšie podmienky?

* O čom rokovali popradskí poslanci na júnovom zastupiteľstve?

* Koho korunoval primátor symbolickou "korunou zeme"?

* Aký autobus už jazdí po Poprade?

* Ktoré materské školy budú v lete otvorené?

* Kto vyhral tenisový challenger v Poprade? a ďalšie.

Zistite kto vyhral vstupenky na multimediálne predstavenie o svätom Jánovi Pavlovi II.! Zapojte sa aj do súťaže o vstupenky na EĽRO!

POZOR!!! Upozorňujeme našich čitateľov, že vzhľadom na štátny sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla, ktorý pripadá na stredu, vyjde najbližšie číslo novín Poprad vo štvrtok 6. júla 2017!

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Darovali malé kvapky veľkého významu

Mobilný odber krvi tentoraz v pondelok na Mestskom úrade v Poprade, známy ako Primátorská kvapka krvi, bol aj tohto roku úspešný. Prišlo naň 78 darcov a pracovníci pracoviska Národnej transfúznej služby v Poprade mohli životodarnú tekutinu odobrať sedemdesiatim. Ako prvý zasadol do darcovského kresla primátor Popradu Jozef Švagerko.
Primátor povedal: „Nie je nič cennejšie než, keď môžem darovať krv. Je to pomoc pre iných. Teší ma, že prišlo veľa našich zamestnancov. Veď pred letom, kedy býva potreba krvi ešte väčšia kvôli úrazom pri športoch, na horách alebo na cestách, je to veľmi potrebné.“ Krv prišli darovať aj obaja viceprimátori. 1. viceprimátor Igor Wzoš sa snaží v posledných rokoch darovať krv pravidelne: „Chvalabohu, som zdravý a môžem darovať kúsok vlastného zdravia niekomu, kto je chorý. Je to dobrý pocit.“ 2. viceprimátor Pavol Gašper s uznaním kvitoval, že „transfúzka“ príde v podstate až na pracovisko úradníkov a dodal: „Myslím na ľudí, ktorým to môže pomôcť a pokiaľ som zdravý, pomôžem rád.“ V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší darcovia. Mladá darkyňa podotkla: „Sú to malé kvapky. Mňa to nestojí nič, len pár minút a môže to pomôcť iným.“ Vie, aký veľký význam má darovanie krvi. Jej neter prekonala v minulosti leukémiu a krv potrebovala.
Najväčšiu radosť však mal vedúci lekár popradského pracoviska NTS MUDr. Pavel Repovský: „Som spokojný, že ani tentoraz darcovia nesklamali a prišli. Je to o to vzácnejšie, že v tomto týždni - 14. júna, si pripomíname Svetový deň darcov krvi a v tento deň od 7. do 17. hod budeme mať deň otvorených dverí. Pred letom si tento skutok ceníme o to viac, že je kritickým obdobím. Potreba krvi stúpa, darcovia sú však často na dovolenkách. Verím, že takto budeme mať dostatočnú zásobu. Dúfam, že v júni, kedy organizujeme ešte ďalšie mobilné odbery, občania pochopia potrebu krvi a prídu ju ešte darovať.“ Priemerne mesačne zrealizujú do tisíc odberov a sú radi, že sa im darí rozširovať darcovskú základňu. Ročne objavia tisícku prvodarcov. Iste na tom majú svoj podiel práve výjazdové odbery. MUDr. Repovský si cení, že darcovia sa snažia dodržiavať zdravý životný štýl a väčšinou môžu zobrať krv 95 percentám. Dôvodom, pre ktorý vzácne kvapky odobrať nemôžu, je najčastejšie vysoký tlak a znížené krvné farbivo - hemoglobín.