Noviny Poprad č. 47 zo dňa 6. 12. 2017, ročník XXVIII

Dnes je pondelok, 11. 12. 2017 | meniny má Hilda

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 47. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 6. decembra 2017, si môžete prečítať:

* V akej finančnej kondícii je mesto Poprad?

* Aký je program decembrového mestského zastupiteľstva?

* O čom hovorili zástupcovia spoločenstiev vlastníkov bytov s vedením mesta?

* O čom bude správa o mládeži v meste Poprad?

* Aké jubileum oslávil folklórny súbor Vagonár a DFS Letnička?

* Aký bude program XV. tradičného vianočného jarmoku?

* Kto bol najúspešnejší v technickej olympiáde?

* Kamzíci zdolali Detvu v Liptovskom Mikuláši

* Popradským basketbalistkám Čajky uleteli a ďalšie.

V športe prinášame aj aktuálne výsledky žiackych, dorasteneckých a ďalších kategórií vo futbale, hokeji, basketbale, ako aj správy z ďalších športov.

Čitatelia nájdu v novinách aj pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenská kronika, pohotovosť v lekárňach, horoskop, inzercia a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Výmenné pobyty študentom menia životy

Členovia Rotary Clubu Dištrikt 2240 predstavili minulý týždeň vo štvrtok päticu zahraničných študentov, ktorí absolvovali v Poprade študijný pobyt počas celého školského roka 2016/2017.
Študenti z USA, Mexika, Taiwanu a Brazílie ukončili riadne štúdium v tomto školskom roku na gymnáziách D. Tatarku a Kukučínova. Svoje postrehy a zážitky zhrnuli pred vedením mesta a zástupcami niektorých oddelení mestského úradu v krátkej prezentácii. Predstavili svoju domovinu a mali za úlohu zamyslieť sa nad tým, čo by v Poprade zmenili. A to všetko v slovenčine, ktorú zvládli na výbornú. „Hneď po príchode do Popradu som si všimla, že je to mesto mladých ľudí. Zaslúži si však viac detských ihrísk a aktivít pre tínedžerov. Aj škola, v ktorej som študovala má vysoké nároky na študentov, čo je trochu stresujúce. Nemajú veľa zábavných aktivít a preto sa do školy až tak netešia,“ uviedla Amanda Weatherly z USA. „Prvýkrát som lyžoval a snowboardoval práve tu. Tatry sú blízko a každý o nich hovorí, ale nič extra nie je priamo v Poprade,“ zamyslel sa Diego Valenzuela Navas z Mexika.
„Poprad mám veľmi rada, pretože je to športové mesto. Letisko je však podľa mňa príliš malé. Turisti musia veľa cestovať, aby sa sem dostali. Už v januári sa chystám vrátiť do Popradu s rodičmi a zalyžovať si,“ prezradila Huang Yun-Jou z Taiwanu, ktorej meno v medzinárodnej skratke znie Zoe. „Je super, že vlak vás odvezie priamo až do Tatier. Je však zlé, že priamo v meste sú fabriky, ktoré tu nepatria,“ kritizoval Jackson McCaught Knight z USA. „Bolo by lepšie, ak by Poprad prijímal viac leteckých spojov a organizoval viac festivalov na rôzne obdobia,“ upozornil José Henrique Hammerschmidt Mühlbeier z Brazílie.
Predstavitelia Rotary Dištrikt 2240 pozvali na toto stretnutie aj vzácnych hostí z radov študentov. Boli to dvaja spolužiaci zo Spišskej Novej Vsi - Daniel Markulík a Denis Smižanský, ktorí sa počas minulého školského roka rozdelili a zamierili do dvoch ázijských krajín. Spoločne s nimi dorazila aj Katrina Elizabeth Hickey priamo z Miami, ktorá počas svojho desaťmesačného pobytu v minulom školskom roku pod Tatrami našla svoj druhý domov na Spiši. „Vtedy ma Danielova rodina hostila a teraz mám pocit, že je to moja skutočná rodina,“ vyznala sa Katka, ako ju na Slovensku všetci volali. Daniel Markulík, ktorý zažil prísny režim štúdia v Taiwane, povedal: „Pre slovenských študentov je nepredstaviteľné prísť do školy o pol ôsmej ráno, poupratovať celú budovu a až potom sa učiť. Nie však iba do jednej, či druhej popoludní, ale až do sedemnástej. Povinný je tam spací čas počas dňa a mnohí študenti s úsmevom na tvári ostávajú v študovni aj neskoro do večera. Je to prísny režim, ale za celý čas nikto na nikoho nekričal, všetci sú tam priateľskí a so zahraničnými študentmi sa chcel každý fotiť. Boli sme pre nich akousi atrakciou.“
„Pre mňa to bolo veľmi ťažké a aj stresujúce. Mal som však šťastie, že som sa dostal do jednej z najlepších škôl v Bangkoku. Zaujímavé bolo, že mnoho domácich ľudí poznalo slovenských futbalistov. Všetci sú ochotní pomáhať a je to vidieť v každom detaile. Aj vzťah učiteľa a žiaka bol perfektný. Po návrate som veľa vecí prehodnotil a zrazu sa mi na Slovensku začalo všetko páčiť,“ dodal Denis Smižanský, ktorý študoval v Thajsku. Obaja chlapci sa následne doma zaradili medzi najlepších študentov.
Služba mládeži Rotary klubov po celom svete patrí medzi najstaršie. Prvé výmeny sa začali už v tridsiatych rokoch minulého storočia. „Každoročne dôjde k výmene asi 10 tisíc mladých ľudí po celom svete. Zahraniční študenti sa v danej krajine musia učiť miestny jazyk. Všetci nosia špeciálne saká, ktoré používajú na oficiálne príležitosti. Sú plné odznakov, ktoré si medzi sebou na cestách vymieňajú. Toto je aj ich priepustka a uľahčenie vybavovania formalít na letiskách,“ vysvetľoval podpredseda výmeny študentov pre SR Rotary Dištrikt 2240 Ondrej Kollár. „Treba povedať, že po návrate domov sa mnohým študentom pohľad na život úplne zmenil. Tieto výmenné pobyty formujú osobnosti mladých ľudí,“ doplnil podpredseda PR pre SR Rotary international Dištrikt 2240 František Kornaj.
Inšpiratívne postrehy zahraničných študentov si pozorne vypočul aj primátor mesta Poprad Jozef Švagerko. „Takíto ľudia úplne inak vnímajú mesto a jeho politiku. Nevedel som čo očakávať, ale keď som ich počúval, tak som si uvedomil, že berieme veci možno až príliš vážne. Vieme, že letisko treba viac rozvetviť a tiež pozdvihnúť úroveň školstva. Využitie voľného času je tiež dobrý poznatok,“ uzavrel primátor.