Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je piatok, 16. 11. 2018 | meniny má Agnesa

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Olympic dokáže stále zaplniť halu

Minulý piatok vystúpila v Aréne legendárna skupina Olympic. Dvojhodinový koncert vyplnili nové aj známe piesne: „Dej mi víc své lásky“, „Jasná zpráva“ „Slzy tvý mámy“, „Osmý den“.
Dlhoročný frontman kapely Olympic Petr Janda je český rockový spevák, skladateľ a gitarista. Patrí medzi legendy v histórii česko-slovenskej populárnej hudby. Ani vo svojich 76-tich rokoch si bez hudby zatiaľ nevie predstaviť svoj život: „Stále máme veľa fanúšikov. Keby na nás ľudia nechodili a hrali by sme len pre spomienku, mrzelo by ma to, lebo muziku mám fakt rád. Mám deti, mám manželku, mám ich veľmi rád, ale to je celkom iná láska, ako láska k hudbe.“
P. Janda pochádza z typickej hudobníckej rodiny, jeho mama hrala na klavír a otec na husle. Na úkor detskej izby mali doma hudobnú izbu. Vždy v nedeľu k nim prišli nadšení amatéri a vyhrávali spolu, rodičia robili súkromné koncerty. Aj dieťa P. Janda hral celé detstvo na husle. Dodal: „Vraj som bol dobrý huslista, ale žiaľ nemám žiadnu svoju nahrávku. Boli sme chudobní, magnetofón sme si nemohli dovoliť.“ Potom zvíťazila gitara. „Na gitaru ma nikto neučil, a potrebné hmaty som nepoznal, sám som si ich vyhľadával. Keď sa mi podaril nejaký akord, bol som z toho úplne hotový... Bola to taká sila, že som sa každý deň nemohol dočkať, až skončí škola - tak veľmi som sa na gitaru tešil.“ Živil sa ako opravár telefónnych ústrední, neskôr išiel na konzervatórium a je vyštudovaný hudobný skladateľ.
Éra skupiny Olympic bola oficiálne ukončená dvakrát v roku 1973 a 1993, no kapela sa na koncertné pódiá stále vracia. „Boli aj krízové roky, keď 5 mesiacov nemáte v kalendári žiadne vystúpenie, kapela sa neuživí, nemá význam skúšať, ale rozpustiť to,“ povedal P. Janda. Za posledné štyri roky sa im však darí, vydali 3 albumy, nový pod názvom Tylobit vyjde v septembri.