Noviny Poprad č. 22 zo dňa 13. 6. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 24. 6. 2018 | meniny má Ján

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 23. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 20. júna 2018, si môžete prečítať:

* Koľko volebných obvodov schválili poslanci v meste Poprad?

* Aký je záverečný účet mesta Poprad za uplynulý rok?

* Čím sa začalo Popradské kultúrne leto a letná turistická sezóna v Poprade?

* Akú tréningovú halu chcú postaviť v blízkosti Spojenej školy na Letnej ulici?

* Ako sa sprísni prevádzková doba v niektorých lokalitách mesta?

* Čo priniesla konferencia Metro On line?

* Na čom sa dohodlo vedenie mesta Poprad a firmy sídliace v Matejovciach?

* Aký bol cieľ návštevy fínskych hostí v Spojenej škole na Letnej ulici?

* Čo priniesol Festival Inej kultúry?

* Kto sú najúspešnejší pedagógovia a študenti kraja z Popradu?

* Ako sa pripravujú na novú sezónu futbalisti?

* Ktorá škola je najšportovejšou školou mesta? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Olympic dokáže stále zaplniť halu

Minulý piatok vystúpila v Aréne legendárna skupina Olympic. Dvojhodinový koncert vyplnili nové aj známe piesne: „Dej mi víc své lásky“, „Jasná zpráva“ „Slzy tvý mámy“, „Osmý den“.
Dlhoročný frontman kapely Olympic Petr Janda je český rockový spevák, skladateľ a gitarista. Patrí medzi legendy v histórii česko-slovenskej populárnej hudby. Ani vo svojich 76-tich rokoch si bez hudby zatiaľ nevie predstaviť svoj život: „Stále máme veľa fanúšikov. Keby na nás ľudia nechodili a hrali by sme len pre spomienku, mrzelo by ma to, lebo muziku mám fakt rád. Mám deti, mám manželku, mám ich veľmi rád, ale to je celkom iná láska, ako láska k hudbe.“
P. Janda pochádza z typickej hudobníckej rodiny, jeho mama hrala na klavír a otec na husle. Na úkor detskej izby mali doma hudobnú izbu. Vždy v nedeľu k nim prišli nadšení amatéri a vyhrávali spolu, rodičia robili súkromné koncerty. Aj dieťa P. Janda hral celé detstvo na husle. Dodal: „Vraj som bol dobrý huslista, ale žiaľ nemám žiadnu svoju nahrávku. Boli sme chudobní, magnetofón sme si nemohli dovoliť.“ Potom zvíťazila gitara. „Na gitaru ma nikto neučil, a potrebné hmaty som nepoznal, sám som si ich vyhľadával. Keď sa mi podaril nejaký akord, bol som z toho úplne hotový... Bola to taká sila, že som sa každý deň nemohol dočkať, až skončí škola - tak veľmi som sa na gitaru tešil.“ Živil sa ako opravár telefónnych ústrední, neskôr išiel na konzervatórium a je vyštudovaný hudobný skladateľ.
Éra skupiny Olympic bola oficiálne ukončená dvakrát v roku 1973 a 1993, no kapela sa na koncertné pódiá stále vracia. „Boli aj krízové roky, keď 5 mesiacov nemáte v kalendári žiadne vystúpenie, kapela sa neuživí, nemá význam skúšať, ale rozpustiť to,“ povedal P. Janda. Za posledné štyri roky sa im však darí, vydali 3 albumy, nový pod názvom Tylobit vyjde v septembri.