Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je piatok, 16. 11. 2018 | meniny má Agnesa

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Po stopách histórie

Vyvrcholením súťaže Medzníky 2. svetovej vojny, ktorej organizátorom je Slovenský zväz protifašistických bojovníkov - oblastný výbor v Poprade, Mestský úrad v Poprade - odbor školstva, mládeže a športu a Mestský úrad v Kežmarku - oddelenie školstva, bolo exkurzno- -edukačné podujatie pre 10 najlepších 3-členných družstiev žiakov 9. ročníka z oboch okresov spolu s pedagógmi do Čierneho Balogu a do Brezna.
Pedagógovia cestou dostali tipy aj na ďalšie miesta, ktoré môžu so svojimi žiakmi navštíviť počas výletov cestou do Brezna, napr.: Prečerpávaciu elektráreň Čierny Váh, Bystriansku jaskyňu, Kráčovo - pamätník venovaný parašutistom II. Československej paradesantnej brigády, Hornú Lehotu - pomník, hrob a pamätnú izbu Sama Chalupku.
Na námestí v Brezne položili žiaci s pedagógmi kyticu kvetov k pamätníku padlých počas 2. svetovej vojny a vypočuli si informácie o priebehu bojov v tomto regióne na sklonku vojny. V Horehronskom múzeu ich zaujala predovšetkým etnografická expozícia, ktorá deťom priblížila remeslá, kroje, tradície a život ľudí Horehronia. Pomyselnou „čerešničkou“ exkurzie bola jazda v otvorených vozňoch na Čiernohorskej železnici do Vydrovskej doliny a prehliadka skanzenu. Čiernohorská železnica, národná kultúrna pamiatka, ktorej začiatky siahajú do roku 1908, je dnes mimoriadne obľúbenou atrakciou najmä pre deti. Veď iba na nej môžu zažiť niekoľko desiatok minút jazdy v prekrásnej prírode, prezrieť si lesnícky skanzen, miniatúry a nadýchať sa atmosféry čistej prírody.
Súťaž Medzníky 2. svetovej vojny napísala v Poprade už svoj 11. ročník a medzi žiakmi je veľmi obľúbená, o čom svedčí každoročne sa zvyšujúci počet zapojených škôl. Aj Ministerstvo školstva, mládeže a športu vo svojich Pedagogicko- -organizačných pokynoch na školský rok 2018/2019 odporúča školám zapojiť sa do tejto súťaže a priblížiť tak žiakom vedomosti o Slovenskom národnom povstaní a 2. svetovej vojne, budovať úctu mladej generácie voči obetiam fašizmu a hrdosť na národnooslobodzovacie tradície nášho ľudu.