Noviny Poprad č. 43 zo dňa 7. 11. 2018, ročník XXIX

Dnes je piatok, 16. 11. 2018 | meniny má Agnesa

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. novembra 2018 si môžete prečítať:

* S akým pocitom prijal svoje zvolenie za nového primátora Popradu Anton Danko?

* Kto zasadne do mestského zastupiteľstva ako noví poslanci?

* Koho zvolili za starostov a primátorov v Popradskom okrese?

* Kde si môžete pozrieť originál obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Ako si pripomenuli koniec 1. svetovej vojny v Spišskej Sobote?

* Kde vypustili balón šťastia?

* Aký bude cyklistický chodník od mestského úradu až po akvapark?

* Aké interpelácie predložili poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Aké zaujímavé výstavy sú v Scherfelovom dome a v oddelení umenia Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote?

* Jeseň majú za sebou druholigisti i juniori, basketbalistky zdolali Slovan, aké boli preteky pre psov v Obedience a ďalšie správy zo športu.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Festival Viva Italia bude spájať regióny

Po minuloročnej prestávke sa festival Viva Italia v júni opäť vráti do centra Popradu a oslávi už svoje šieste narodeniny.
Záštitu nad festivalom, ktorý organizuje občianske združenie PRE MESTO v spolupráci s Mestom Poprad, prevzali okrem Veľvyslanectva Talianskej republiky na Slovensku a Taliansko-Slovenskej obchodnej komory aj ďalšie inštitúcie, ako Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme, honorárny konzulát v Miláne a najmä Prešovský samosprávny kraj. „S organizátormi prechádzame do úplne iného druhu spolupráce. Je to pre našich občanov a ľudí z okolia. Bude to celoregionálne podujatie, v ktorom prepojíme Spiš s Liptovom a vlastne takmer celé východné Slovensko. Taliani majú čo ponúknuť a tak sa na to veľmi teším,“ uviedol počas minulotýždňovej tlačovej konferencie primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.
Tradičné aktivity ako gastronomické stánky, taliansky kinofestival, street bandové hudobné vystúpenia, konferencie, workshopy a záverečnú Italian Party na námestí v sobotu večer organizátori tohto roku doplnili o zaujímavé novinky. Do Popradu sa vráti dobrovoľný záchranársky zbor a mužský spevácky zbor v jednom - Alpini, ktorí tu vystupovali aj v roku 2013. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo skĺbiť program a prídu práve Alpini, pretože tohto roku si pripomíname 100. výročie konca 1. sv. vojny. Vtedy Slováci a Taliani bojovali proti sebe, dnes žijeme v spoločnej Európe. V sobotu 30. júna si v Spišskej sobote toto výročie pripomenieme pietnym ceremoniálom, ktorého sa okrem zástupcov rôznych inštitúcií zúčastnia aj rodiny bývalých slovenských bojovníkov na Piave,“ povedal hlavný organizátor festivalu Fabio Bortolini. Víkend na námestí spríjemní aj pochod Alpínskych fanfár.
Novinkou bude tiež takzvaný „mercato italiano“ - taliansky trh, kde návštevníci nájdu široký výber jedál a produktov, ktorých neodmysliteľná vôňa po stáročia charakterizovala talianske námestia. Festival oficiálne otvorí koncert klasickej hudby - tento rok organizátori pripravili unikátny zážitok v podobe koncertu komorného orchestra Musica Cassovia, zloženého z popredných hráčov sláčikových skupín Štátnej filharmónie Košice, ktorí v Evanjelickom kostole na Námestí sv. Egídia zahrajú 4-ročné obdobia Antonia Vivaldiho. „Špeciálnu pozornosť sme tohto roku venovali susedským vzťahom, a v mene prezentácie nášho festivalu vo vedľajšom regióne spolupracujeme aj s organizátormi známej súťaže krásy Miss Liptov 2018,“ vymenoval F. Bortolini. „Ďakujeme organizátorovi za pozvanie na tento festival. Tešíme sa na to, pretože je to pre nás prvý takýto výjazd,“ dodal riaditeľ súťaže krásy Miss Liptov Milan Surový.
Ďalším zaujímavým podujatím s „vôňou“ Talianska bude Manuel Caffe Latte Art Cup, v ktorom si sily zmerajú najlepší art baristi zo Slovenska i zahraničia. Bojovať budú o cenu Kráľ Severu 2018.