Noviny Poprad č. 22 zo dňa 13. 6. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 24. 6. 2018 | meniny má Ján

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 23. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 20. júna 2018, si môžete prečítať:

* Koľko volebných obvodov schválili poslanci v meste Poprad?

* Aký je záverečný účet mesta Poprad za uplynulý rok?

* Čím sa začalo Popradské kultúrne leto a letná turistická sezóna v Poprade?

* Akú tréningovú halu chcú postaviť v blízkosti Spojenej školy na Letnej ulici?

* Ako sa sprísni prevádzková doba v niektorých lokalitách mesta?

* Čo priniesla konferencia Metro On line?

* Na čom sa dohodlo vedenie mesta Poprad a firmy sídliace v Matejovciach?

* Aký bol cieľ návštevy fínskych hostí v Spojenej škole na Letnej ulici?

* Čo priniesol Festival Inej kultúry?

* Kto sú najúspešnejší pedagógovia a študenti kraja z Popradu?

* Ako sa pripravujú na novú sezónu futbalisti?

* Ktorá škola je najšportovejšou školou mesta? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Festival Viva Italia bude spájať regióny

Po minuloročnej prestávke sa festival Viva Italia v júni opäť vráti do centra Popradu a oslávi už svoje šieste narodeniny.
Záštitu nad festivalom, ktorý organizuje občianske združenie PRE MESTO v spolupráci s Mestom Poprad, prevzali okrem Veľvyslanectva Talianskej republiky na Slovensku a Taliansko-Slovenskej obchodnej komory aj ďalšie inštitúcie, ako Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme, honorárny konzulát v Miláne a najmä Prešovský samosprávny kraj. „S organizátormi prechádzame do úplne iného druhu spolupráce. Je to pre našich občanov a ľudí z okolia. Bude to celoregionálne podujatie, v ktorom prepojíme Spiš s Liptovom a vlastne takmer celé východné Slovensko. Taliani majú čo ponúknuť a tak sa na to veľmi teším,“ uviedol počas minulotýždňovej tlačovej konferencie primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.
Tradičné aktivity ako gastronomické stánky, taliansky kinofestival, street bandové hudobné vystúpenia, konferencie, workshopy a záverečnú Italian Party na námestí v sobotu večer organizátori tohto roku doplnili o zaujímavé novinky. Do Popradu sa vráti dobrovoľný záchranársky zbor a mužský spevácky zbor v jednom - Alpini, ktorí tu vystupovali aj v roku 2013. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo skĺbiť program a prídu práve Alpini, pretože tohto roku si pripomíname 100. výročie konca 1. sv. vojny. Vtedy Slováci a Taliani bojovali proti sebe, dnes žijeme v spoločnej Európe. V sobotu 30. júna si v Spišskej sobote toto výročie pripomenieme pietnym ceremoniálom, ktorého sa okrem zástupcov rôznych inštitúcií zúčastnia aj rodiny bývalých slovenských bojovníkov na Piave,“ povedal hlavný organizátor festivalu Fabio Bortolini. Víkend na námestí spríjemní aj pochod Alpínskych fanfár.
Novinkou bude tiež takzvaný „mercato italiano“ - taliansky trh, kde návštevníci nájdu široký výber jedál a produktov, ktorých neodmysliteľná vôňa po stáročia charakterizovala talianske námestia. Festival oficiálne otvorí koncert klasickej hudby - tento rok organizátori pripravili unikátny zážitok v podobe koncertu komorného orchestra Musica Cassovia, zloženého z popredných hráčov sláčikových skupín Štátnej filharmónie Košice, ktorí v Evanjelickom kostole na Námestí sv. Egídia zahrajú 4-ročné obdobia Antonia Vivaldiho. „Špeciálnu pozornosť sme tohto roku venovali susedským vzťahom, a v mene prezentácie nášho festivalu vo vedľajšom regióne spolupracujeme aj s organizátormi známej súťaže krásy Miss Liptov 2018,“ vymenoval F. Bortolini. „Ďakujeme organizátorovi za pozvanie na tento festival. Tešíme sa na to, pretože je to pre nás prvý takýto výjazd,“ dodal riaditeľ súťaže krásy Miss Liptov Milan Surový.
Ďalším zaujímavým podujatím s „vôňou“ Talianska bude Manuel Caffe Latte Art Cup, v ktorom si sily zmerajú najlepší art baristi zo Slovenska i zahraničia. Bojovať budú o cenu Kráľ Severu 2018.