Noviny Poprad č. 31 zo dňa 14. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 21. 8. 2019 | meniny má Jana

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 31. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Odvez sa a vráť je mottom bikesharingu, ktorý sa začal v Poprade!

* Koľko kvetináčov chýba z kvetinovej výzdoby nových lávok v našom meste?

* Ako sa popradské školy pripravujú na nával stravníkov od nového školského roka?

* Aký nový dopravný prostriedok dostanú popradskí mestskí policajti?

* Bude rekonštrukcia mosta na Alžbetinej ulici hotová skôr?

* Aké opatrenia treba dodržiavať v čase zvýšeného nebezpečenstva požiaru?

* Aké rozmanité súbory a kapely vystúpili v minulých dňoch počas PKL?

* Ktoré miesto bolo najnavštevovanejším vo Vysokých Tatrách?

* Aká slávna herecká dvojica navštívila náš región?

* Do života uviedli knihu Do neba ma nevezmú

* Kde je v Poprade Centrum kreatívnej recyklácie a čím sa zaoberá?

* Víťazné ťaženie "Orlov" zastavila Skalica

* Sobotskí hasiči oslavujú súťažami

* Vo voltíži si juniori spod Tatier počínali úspešne a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Sľubujú veľký taliansky zážitok

Organizátori siedmeho ročníka festivalu gastronómie a kultúry Viva Italia, ktorý sa uskutoční v Poprade od 12. do 15. júna, sľubujú veľký taliansky zážitok. Fabio Bortolini z OZ Pre mesto minulý týždeň informoval, že prípravy sú v plnom prúde a tohto roku stavili ani nie tak na umelecké hviezdy, ale hlavne na pravú taliansku atmosféru a gastronomické zážitky.
„Tohto roku ponúkneme návštevníkom festivalu región Sardínie, ktorý má veľké spektrum gastronómie, kultúry, histórie... Príde odtiaľ 70-členná delegácia. Sardíniou sa môžeme inšpirovať. Som veľkým fanúšikom tohto regiónu, pretože má podľa mňa nielen najkrajšie more v Európe, ale aj vnútrozemie a neskutočné tradície. Patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. Veľmi sa mi páči, že Slovensko a Sardínia majú veľmi veľa vecí spoločných, najmä cítiť ten vzťah k folklóru a tradíciám,“ zhodnotil F. Bortolini. Okrem iného sa však môžu pochváliť podobnou špecialitou – sú to pirohy plnené zemiakmi, hoci na Sardínii trochu iného tvaru ako na Slovensku.
Hlavnou súčasťou festivalu budú Talianske trhy (Mercato Italiano), ktoré sa na Námestí sv. Egídia v Poprade rozložia už od 10. júna a potrvajú do 15. júna. Od 12. júna pribudne Mestečko Sardínia a Slow Food a tiež Apulská kuchynská dielňa. Celkovo bude rozostavených do 40 stánkov, v mestečku budú tiež predvádzať gastronomické umenie z tohto talianskeho regiónu, bude vystupovať sardínsky folklórny súbor, uskutoční sa sprievod sardínskych kostýmov, účinkovať budú talianski umelci, premietať sa budú talianske filmy a ďalšie. Keďže príde vystupovať i mužský zbor Canto a tenore Populu Sardu di Oliena, ktorý predvedie umenie patriace do dedičstva UNESCO, rozhodli sa organizátori zaangažovať do festivalu aj mesto Levoča a Kežmarok, ktoré majú tiež diela zapísané do zoznamu UNESCO a zbor vystúpi i na ich pôde.
F. Bortolini vyzdvihol veľkú podporu a rozšírenie spolupráce na 7. ročníku Viva Italia zo strany popradskej samosprávy. Viceprimátor Popradu Ondrej Kavka potvrdil podporu mesta Poprad a informoval aj o návšteve organizátorov festivalu v Sardínii: „Hostia odtiaľ sú nadšení možnosťou prezentovať sa na Slovensku. Dopomohlo k tomu i nedávne vyhlásenie Vysokých Tatier v rebríčku desiatich najlepších destinácií Európy pre rok 2019. Verím, že Sardínčania obohatia návštevníkov festivalu a z nášho mesta a regiónu si odnesú pekné zážitky. Prídu sardínski hostia od malých detí, po študentov, umelcov, producentov rôznych salám, syrov, cestovín, vín atď.“
Oficiálne otvorenie festivalu s krátkym koncertom Sardínskeho folklórneho súboru bude v stredu 12. júna o 18. hod. na Námestí sv. Egídia. Podrobný program je na www. vivaitalia.sk.