Noviny Poprad č. 22 zo dňa 12. 6. 2019, ročník XXX

Dnes je štvrtok, 20. 6. 2019 | meniny má Valéria

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 23. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. júna 2019, si môžete prečítať:

* Aký je Záverečný účet mesta Poprad?

* Je už vyhlásená verejná obchodná súťaž na areál bývalých kasární na sídlisku Západ?

* Ako a či mieni mesto dotovať seniorské športové kluby?

* Bude v Poprade požičiavanie bicyklov - bikesharing?

* Koľko darcov prišlo na Primátorskú kvapku krvi?

* O čom rokovali poslanci vo volebných obvodoch?

* V školských jedálňach sa menia podmienky pre stravníkov - koľko stoja obedy?

* V nemocnici otvorili novú laktačnú miestnosť

* Denné centrum Xenón oslavuje štyridsiatku

* Aký bol tohtoročný festival Viva Italia?

* V ktorej škole otvorili nové ihrisko?

* Najšportovejšia škola je známa

* Juniori FK Poprad oslávili postup do vyššej súťaže a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Mnohé deti nevedia správne čítať

Do dvanásteho ročníka celoslovenského projektu Čítajme si..., ktorý organizuje už od roku 2008 Linka detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF, sa zaangažovala aj Podtatranská knižnica v Poprade. Do tohto čitateľského maratónu sa minulý štvrtok zapojilo na celom Slovensku približne 33 tisíc detí, v našom meste 124 malých čitateľov. Na nižšej účasti sa pravdepodobne podpísalo zlé počasie, ktoré mnohých odradilo od cesty do knižnice. Oproti vlaňajšku prišlo do projektu čítať v našom meste o takmer 80 účastníkov menej, na Slovensku o 5 tisíc menej.
Na čítanie bolo odporúčaných šesť kníh väčšinou od súčasných autorov ako napr. Gabriely Futovej, Petra Karpinského a ďalších.
Riaditeľka Podtatranskej knižnice Monika Naštická povedala, že čítanie ponúkli hlavne štvrtákom a piatakom (na foto zo ZŠ s MŠ Komenského v Poprade): „Po viac ako desaťročných skúsenostiach s týmto projektom sa orientujeme viac na deti tejto vekovej kategórie, lebo úroveň čítania detí je veľmi zlá, a to nehovoríme o porozumení čítaného textu. Vidíme medzi deťmi veľké rozdiely. Badať, ak dieťa číta, dokáže sa naučiť správne čítať, zvláda techniku čítania. Často je problém v rodine. Ak nevidí, že rodičia čítajú, po knihe nesiahne. Ak nečíta v prvých obdobiach života nahlas, nepočuje sa, má čím ďalej viac problémov pri zvládaní techniky čítania a ani sa nezamýšľa nad tým, čo číta.“ Čítanie je zmysluplným trávením voľného času, pestuje predstavivosť, prináša množstvo informácií, ale často aj odpovedí na rôzne situácie, ktoré prežívajú postavy v príbehu. Cibrí mozog, napomáha ľahšiemu učeniu sa a vytvára bohatý svet fantázie.
Čitateľské aktivity pokračovali vo všetkých štyroch pracoviskách Podtatranskej knižnice (na sídlisku Západ, v Sp. Sobote i v pobočkách na Juhu) aj včera. V rámci projektu Celé Slovensko číta deťom im známi Popradčania čítali zo svojich obľúbených kníh z detstva. Pridali sa tak ku sloganu Čítajme deťom 20 minút denne, každý deň!