Noviny Poprad č. 31 zo dňa 14. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 21. 8. 2019 | meniny má Jana

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 31. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Odvez sa a vráť je mottom bikesharingu, ktorý sa začal v Poprade!

* Koľko kvetináčov chýba z kvetinovej výzdoby nových lávok v našom meste?

* Ako sa popradské školy pripravujú na nával stravníkov od nového školského roka?

* Aký nový dopravný prostriedok dostanú popradskí mestskí policajti?

* Bude rekonštrukcia mosta na Alžbetinej ulici hotová skôr?

* Aké opatrenia treba dodržiavať v čase zvýšeného nebezpečenstva požiaru?

* Aké rozmanité súbory a kapely vystúpili v minulých dňoch počas PKL?

* Ktoré miesto bolo najnavštevovanejším vo Vysokých Tatrách?

* Aká slávna herecká dvojica navštívila náš región?

* Do života uviedli knihu Do neba ma nevezmú

* Kde je v Poprade Centrum kreatívnej recyklácie a čím sa zaoberá?

* Víťazné ťaženie "Orlov" zastavila Skalica

* Sobotskí hasiči oslavujú súťažami

* Vo voltíži si juniori spod Tatier počínali úspešne a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Popradskí študenti predstavili prevratný vynález

Minulý týždeň v stredu v bratislavskom národnom finále súťaže v rámci projektu Social Innovation Relay (SIR) zvíťazil projekt, zaoberajúci sa problémom, kedy vodiči motorových vozidiel často zabúdajú na svoje spiace deti v detskej autosedačke. Víťazný tím zo Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu v Poprade vyhral miestenku na globálne finále, kde sa zúčastnia národní finalisti z ďalších 11 krajín (Česko, Grécko, Španielsko, Singapur či Japonsko).
Do súťaže prišlo viac ako 150 prvotných nápadov a do národného finále postúpilo vybraných 10 tímov. Riešením študentov z SPŠ techniky a dizajnu v Poprade je čip, ktorý sa implementuje do detských autosedačiek a upozorní vodiča na dieťa v aute zvukovým signálom, ale aj SMS správou. „Naše pocity z prvého miesta sú zmiešané, pretože to veľa pre nás znamená. Na tomto produkte sme pracovali od januára a za ten krátky čas sa nám podarilo nápad skonštruovať. Teraz ideme do niečoho nového a musíme sa na medzinárodné finále pripraviť. Keď sme začali pracovať, nevedeli sme, do čoho ideme, ale po absolvovaní projektu už máme skúsenosti s prácou na podnikateľskom nápade,“ povedala Dominika Liptáková, ktorá tvorila víťazný tím so spolužiakom Patrikom Budzákom.
Projekt Social Innovation Relay je globálnou iniciatívou siete Junior Achievement Europe v spolupráci s NN Group. Od začiatku školského roka sa mali možnosť stredoškoláci vzdelávať v oblasti sociálneho podnikania pomocou webinárov a prípadových štúdií. Ich úlohou bolo následne prísť s podnikateľským nápadom, ktorý bude riešiť sociálne výzvy v našej spoločnosti. Hlavným cieľom projektu je šíriť povedomie o sociálnom podnikaní medzi mladými ľuďmi, a tak ich podnietiť v tvorbe inovatívneho podnikateľského nápadu, ktorý rieši sociálne potreby. V školskom roku 2018/2019 sa do vzdelávacej časti projektu zapojilo viac ako 1 300 študentov, do súťažnej časti takmer 500 študentov stredných škôl z celého Slovenska. „V národnom finále online stredoškolského projektu Social Innovation Relay sme videli skutočne kreatívne spracované výzvy na tému sociálnej inovácie a sme nadšení z každého inšpiratívneho nápadu. Verím, že sme do globálneho finále súťaže SIR poslali ten najlepší tím a bude nás skvelo reprezentovať,“ uviedla hovorkyňa NN Slovensko Daniela Tomášková.