Noviny Poprad č. 29 zo dňa 1. 8. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 14. 8. 2018 | meniny má Mojmír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 31. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 15. augusta 2018, si môžete prečítať:

* Príbeh autentických fotografií z Augusta 1968 v Poprade

* Aká je starostlivosť o zeleň v meste v horúčavách?

* Aké kamene pribudli na chodníku v Parku hrdinov pri železničnej stanici v Poprade?

* Koľkým pacientom a s akými problémami museli pomáhať na Centrálnom príjme popradskej nemocnice?

* Ako vyčíňala búrka v Poprade?

* Aké bolo podujatie Poprad tancuje s nepočujúcimi?

* Predstavil sa ďalší kandidát na post primátora mesta Poprad

* Koľko turistov napočítali vo Vysokých Tatrách?

* Tréningový azyl sa pre kamzíkov skončil

* Kto ovládol futbalový festival v Poprade? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Pobavili sa detskí i dospelí diváci

Divadelný súbor Šťastlivec pri ZUŠ na Štefánikovej Ulici v Poprade, ktorý vedú Dušan Kubaň a Michal Novák, získal na Divadelnej Šuňave s krátkou inscenáciou „Screensaver“ 1. miesto za okres Poprad v kategórii Divadlo mladých a 2. miesto obsadil s hrou „Zničili ste mi život“. So „Screensaver“ postúpil na Krajskú scénickú žatvu, ktorá sa uskutočnila koncom apríla v Poprade.
Pohybové predstavenie Screensaver si vymysleli samotné deti. Je to jednoduchý príbeh chlapca sediaceho za počítačom, znudeného bežným dňom. Po krátkej „neaktivite“ počítača sa spustí šetrič obrazovky - screensaver, ktorý sa mu zdá oveľa zaujímavejší. Šetrič obrazovky môže byť pútavejší, pretože sediaci pri PC sa vo svojom živote nudí, alebo je zahltený podnetmi zo svojho života a pod. Pretlak zážitkov na deti v súčasnej dobe je veľmi silný a oni hľadajú podnety, keď trochu ironickým príkladom môže byť šetrič obrazovky pútavým strávením času.
Dušan Kubaň jeden z vedúcich súboru Šťastlivec povedal: „Deti, ktoré odovzdávajú toto posolstvo športujú, spievajú, hrajú divadlo a chcú svojim rovesníkom ukázať, že žiť sa dá v prítomnosti a zmysluplne a inak ako s ohnutým chrbtom a pohľadom večne upretým na akúkoľvek obrazovku. Mladí herci sa vyjadrili k tomu, čo vidia okolo seba a urobili si z toho milým spôsobom „srandu“.“
Na Krajskej scénickej žatve v Poprade súťažilo 9 najlepších amatérskych DS z PSK vrátane DS Šťastlivec. V kategórii Divadla dospelých hrajúcich pre deti súťažil iba jeden súbor. Prvé miesto nebolo udelené, 2. získal súbor RAMAGU zo Spišskej Starej Vsi s postupom na celoštátnu súťaž do Rimavskej Soboty. V kategórii Divadla dospelých v zlatom pásme, podkategórii A - súčasné prúdy európskeho a svetového divadla obsadil 1. miesto DS Commedia z Popradu, v B - tradičný prúd divadla DS KĽUD z Kladzian. Do strieborného pásma bolo zaradené Divadlo Ramagu a do bronzového DOS Paľa Bielika z Tatranskej Lomnice. V kategórii mladých v zlatom pásme získala 1. miesto s postupom na celoštátnu prehliadku spoločná inscenácia súborov Trma vrma z Popradu a Tote tam z Kežmarku, 2. miesto DS „L“ z Levoče a v striebornom pásme sa ocitol DS Šťastlivec z Popradu.