Noviny Poprad č. 29 zo dňa 1. 8. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 14. 8. 2018 | meniny má Mojmír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 31. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 15. augusta 2018, si môžete prečítať:

* Príbeh autentických fotografií z Augusta 1968 v Poprade

* Aká je starostlivosť o zeleň v meste v horúčavách?

* Aké kamene pribudli na chodníku v Parku hrdinov pri železničnej stanici v Poprade?

* Koľkým pacientom a s akými problémami museli pomáhať na Centrálnom príjme popradskej nemocnice?

* Ako vyčíňala búrka v Poprade?

* Aké bolo podujatie Poprad tancuje s nepočujúcimi?

* Predstavil sa ďalší kandidát na post primátora mesta Poprad

* Koľko turistov napočítali vo Vysokých Tatrách?

* Tréningový azyl sa pre kamzíkov skončil

* Kto ovládol futbalový festival v Poprade? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Najlepší rétori z regiónu mieria do Zvolena

Minulý týždeň v stredu sa v Podtatranskej knižnici v Poprade konalo regionálne kolo súťaže v rétorike Štúrov Zvolen 2018.
„Žiaci a mládež súťažili v troch kategóriách. V prvej kategórii boli žiaci 4. - 6. ročníka, v druhej kategórii žiaci 7. - 9. ročníka a v tretej kategórii to boli študenti stredných škôl. V prvej kategórii si súťažiaci vyžrebovali neznámy text a po 15 minútovej príprave mali porozprávať príbeh a dotvoriť jeho záver. Druhá a tretia kategória mala súťaž rozdelenú na dve časti. V prvej časti žiaci predstavili porote úvahy, ktoré si pripravili doma. V druhej časti si vyžrebovali tému a o nej museli rozprávať,“ uviedla Monika Naštická z Podtatranskej knižnice v Poprade. „Z nášho regiónu dosahujú súťažiaci výborné výsledky aj v celoslovenskom kole. Táto súťaž je nenahraditeľná práve preto, aby deti komunikovali zmysluplne a čítali s porozumením,“ pokračoval Emil Turčan z odboru školstva, mládeže a športu MsÚ v Poprade. „Táto súťaž je a vždy bude najnáročnejšou, pretože sa naplno prejaví osobnosť rečníka a jeho danosti,“ doplnila členka poroty Luďa Szabová. „Som komunikatívny typ a táto súťaž je pre mňa ako stvorená,“ skonštatovala Eliška Mašlonková zo Spojenej cirkevnej školy v Poprade, ktorá v II. kat. obsadila 3. miesto. „Stredoškolákov tu bolo naozaj málo, ale mňa baví slovenčina a literatúra, takže som neváhala a išla som do toho,“ povedala Monika Penxová zo Strednej zdravotníckej školy v Poprade, ktorá skončila v III. kat. tretia. „Veľmi ma táto súťaž baví. Minulý rok som vo Zvolene získala cenu primátorky mesta,“ pochválila sa Andrea Kubáňová zo ZŠ s MŠ Dostojevského v Poprade, ktorá tento rok skončila v I. kat. na 2. mieste. „Už na základnej škole som túto súťaž absolvovala a ostala som jej verná. Minulý rok sa mi podarilo postúpiť do celoslovenského kola a bola to pre mňa cenná skúsenosť,“ zdôraznila Karolína Hudžíková z Gymnázia Spojenej cirkevnej školy v Poprade, ktorá po triumfe v III. kategórii zavíta do Zvolena aj tento rok. Z prvej kategórie postúpila do celoslovenského kola Sofia Stasová zo ZŠ s MŠ Komenského v Poprade, a v druhej kategórii zvíťazila Nina Švarcová z 8-ročného gymnázia SŠ na Ul. D. Tatarku.
Celoslovenské finále sa uskutoční vo Zvolene 5. až 6. júna.