Noviny Poprad č. 40 zo dňa 17. 10. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 23. 10. 2018 | meniny má Alojzia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 41. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 17. októbra 2018, si môžete prečítať:

* Ktoré výnimočné osobnosti boli ocenené Cenou mesta a Cenou primátora mesta Poprad?

* Ako sa môžu občania Popradu vyjadriť k službám mestskej hromadnej dopravy?

* O čom rokovali poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Ako sa umiestnilo mesto Poprad v rebríčku transparentnosti miest?

* Aké výročie a s kým oslavovalo Gymnázium na Kukučínovej ulici?

* Ako sa pripravuje popradské pohrebiská na nápor návštevníkov?

* O čom je kniha Aká si prekrásna... autorov Michala Liptáka a Jána Mateja?

* Čo oslavovali hokejové legendy v Poprade?

* Ako hrali futbalisti, hokejisti, basketbalistky, volejbalisti a v ďalších športoch?

Vo volebnej kampani sa prezentujú jednotliví kandidáti, ktorí sa uchádzajú o post primátora a postupne aj kandidáti na poslancov mestského zastupiteľstva,ktorí využili možnosť inzercie v novinách Poprad.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Deviatakov čakajú prijímacie skúšky

Budúci stredoškoláci mali ešte v apríli možnosť posielať prihlášky na stredné školy aj v rámci Prešovského samosprávneho kraja.
Na nápor nových stredoškolákov je pripravených 76 župných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Od septembra otvoria školy 124 študijných a učebných odborov. Po minuloročných skúsenostiach najväčší záujem očakávajú gymnáziá a školy so zameraním na technické odbory. V kraji sa perspektívnymi po vzore predošlých rokov ukazujú elektrotechnika, strojárstvo i stavebníctvo.
Od budúceho školského roka študenti v kraji získajú možnosť vzdelávať sa aj v celkom nových odboroch. Sú medzi nimi napríklad biochemik - výroba piva a sladu, operátor kožiarskej výroby, animovaná tvorba a obrazová a zvuková tvorba - kamera, zvuk, strih.
Župné školy ponúkajú pre deviatakov dostatok miest. Na gymnáziách je možné prijať 1 216 študentov, študijné odbory s maturitou majú pripravených 3 648 miest a s výučným listom môže ukončiť učebné odbory 1 132 žiakov. Umelecké odbory majú k dispozícii 266 miest. Stredné školy v kraji sú pripravené prijať aj 792 žiakov, ktorí nemajú ukončený deviaty ročník. Podľa predpokladov na župné stredné školy nastúpi od septembra približne 6 500 prvákov.
Školy, ktoré ponúkajú bilingválne štúdium alebo vyžadujú špeciálne overenie zručností už mali prijímacie konanie podľa termínov stanovených odborom školstva okresného úradu v sídle kraja od 25. marca do 15. apríla. Ostatné odborné školy a gymnáziá sa na nápor deviatakov ešte len pripravujú. Prijímacie skúšky v I. termíne sa budú konať dva dni, a to 14. a 17. mája.