Noviny Poprad č. 40 zo dňa 17. 10. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 23. 10. 2018 | meniny má Alojzia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 40. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 17. októbra 2018, si môžete prečítať:

* Ako prebiehajú rekonštrukcie v niektorých popradských školách,

* Prečo odporučia riaditeľské voľno pre deti?

* Mestá Poprad, Zakopane a Vysoké Tatry po pätnástich rokoch obnovili spoluprácu

* Kto sa stal víťazom tohtoročného Medzinárodného festivalu horských filmov?

* Prečo Poprad navštívila komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím?

* Čoho sa týkala konferencia Vzdelávanie pre budúcnosť?

* Aká IT firma otvorila svoju pobočku v Poprade?

* Ako spomína na päťdesiat rokov jestvovania Divadla Commedia jeho principál Vlado Benko?

* Prečo dostali Popradskí orli výprask od Liptákov?

* Ako hrali popradskí hokejisti? a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na koncert Piotra Rubika!

Vo volebnej kampani sa prezentujú jednotliví kandidáti, ktorí sa uchádzajú o post primátora a postupne aj kandidáti na poslancov mestského zastupiteľstva,ktorí využili možnosť inzercie v novinách Poprad.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Svätá Katarína ochraňuje železničiarov i cestujúcich

Na železničnej stanici v Poprade pribudla v posledný aprílový piatok socha sv. Kataríny Alexandrijskej. Je zobrazovaná s kolesom, ktorým mala byť umučená. To sa pri mučení zlomilo a preto rozhodol meč, ktorým bola sťatá.
Sochu sv. Kataríny požehnal v Poprade spišský biskup Štefan Sečka. Prostredníctvom kolesa sa táto svätica stala patrónkou všetkých povolaní, pri ktorých hrá koleso významnú úlohu. Ochraňuje mlynárov, námorníkov aj železničiarov. Biskup Š. Sečka uviedol: „V každom povolaní je potrebné uplatniť nielen vedomosti, ale aj intelekt a rozvahu. Kto chce byť múdry ako bola ona, nech sa drží Boha. Ona sa Boha celý život držala.“
Kult svätej Kataríny je od najstarších čias veľmi rozšíreným a zasiahol takmer celý kresťanský svet. Páter Tadeáš Kráľ povedal: „Bola to kráľovská dcéra. Keď ju mudrci cisára Diokleciána vyšetrovali, svojou múdrosťou všetkým „posadila.“ Dokázala obhájiť svoju vieru, pri jej mučení sa koleso, na ktorom ju lámali, rozsypalo. Aj preto je symbolicky koleso, pri ktorom stojí narušené, nie je celé.“
Svätá Katarína Alexandrijská bola istý čas druhou najuctievanejšou svätou ženou (hneď po Panne Márii). Primátor Popradu Jozef Švagerko povedal: „Tento symbol môžu vidieť aj turisti prichádzajúci zďaleka. Je to už pár desiatok rokov, keď bol na stanici výbuch. Nech sv. Katarína chráni cestujúcich i pracovníkov.“
Kult sv. Kataríny Alexandrijskej má motivovať železničiarov k spolupatričnosti a rozhodnosti pri výkone povolania v službe cestujúcim. Jej sochy boli inštalované na niekoľkých železničných staniciach na Slovensku (v Trnave, v Bratislave, v Prešove, v Kysaku, atď.).
Sv. Katarínu vyhlásili za patrónku slovenských železničiarov v roku 2009. Úcta k nej sa začala šíriť najskôr v Poľsku koncom 19. storočí.