Noviny Poprad č. 40 zo dňa 17. 10. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 23. 10. 2018 | meniny má Alojzia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 41. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 17. októbra 2018, si môžete prečítať:

* Ktoré výnimočné osobnosti boli ocenené Cenou mesta a Cenou primátora mesta Poprad?

* Ako sa môžu občania Popradu vyjadriť k službám mestskej hromadnej dopravy?

* O čom rokovali poslanci na októbrovom mestskom zastupiteľstve?

* Ako sa umiestnilo mesto Poprad v rebríčku transparentnosti miest?

* Aké výročie a s kým oslavovalo Gymnázium na Kukučínovej ulici?

* Ako sa pripravuje popradské pohrebiská na nápor návštevníkov?

* O čom je kniha Aká si prekrásna... autorov Michala Liptáka a Jána Mateja?

* Čo oslavovali hokejové legendy v Poprade?

* Ako hrali futbalisti, hokejisti, basketbalistky, volejbalisti a v ďalších športoch?

Vo volebnej kampani sa prezentujú jednotliví kandidáti, ktorí sa uchádzajú o post primátora a postupne aj kandidáti na poslancov mestského zastupiteľstva,ktorí využili možnosť inzercie v novinách Poprad.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Veľká začala oslavy so zástavou

Mestská časť Veľká si tento rok pripomína 750-te výročie prvej písomnej zmienky. Prvým bodom programu, ktorým Veľčania oslávia tento dátum, bolo vztýčenie vlajky pred rímskokatolíckym kostolom, ktoré zorganizoval Klub Veličanov v spolupráci s mestom Poprad. V priebehu roka si dôležitý dátum v ich bydlisku pripomenú viacerými podujatiami.
Pred 70-timi rokmi tvorili Poprad malé mestečká, a teraz je desiatym najväčším mestom na Slovensku. V 40-tych a 50-tych rokoch boli vo Veľkej spory medzi evanjelikmi a katolíkmi o jednotnom zvone a zvonení. Tento spor je dávno vyriešený a viera týchto obyvateľov už skôr spája. Primátor Jozef Švagerko povedal: „V Poprade sa dokážeme spájať v prospech dobrých vecí, vytvárať spoločné hodnoty a zachovávať históriu. Všetky mestské časti majú svoje zvláštnosti, svojich patrónov, ale aj tak tvoria jednu bunku Popradu.“
Vlajka v nedeľu len symbolicky ležala na tráve vedľa kostola a držalo ju niekoľko kameňov. Pre silný víkendový vietor ju vztýčia až v priebehu týždňa. Predsedovi Klubu Veličanov Milanovi Hámorovi to bolo ľúto. „V sobotu sme mali generálku, vytiahli sme ju hore a mysleli sme, že s vlajkou rovno odfúkne aj kostol.“
Na zástave je ruka Jána evanjelistu, ktorému je zasvätený kostol vo Veľkej. Ten mal byť otrávený, podľa legendy však zásahom vyššej moci jed neúčinkoval. Drak na zástave je symbolom jedu.
Katolícky farár z Veľkej Piotr Grzechynka uviedol: „Obyvatelia Veľkej majú byť za čo vďační, za všetky hodnoty, ktoré počas stáročí čerpali. Je dôležité, aby nezabúdali na jedno - ľudia by mali žiť ako jedno spoločenstvo, jedna veľká rodina.“
„V 133. žalme sú krásne slová: Aké krásne je, keď ľudia dokážu spolu žiť, navzájom si pomáhať, priať jeden druhému. Je to ako požehnanie, ako rosa, padajúca z neba na suchú zem. Buďme vďační, že môžeme vytvárať hodnoty, aby aj tí, ktorí prídu po nás mali na čo spomínať a bolo to pre nich požehnaním a starajme sa o to, čo nám tu zanechali tí pred nami,“ dodal evanjelický zborový farár Jozef Vereščák.