Noviny Poprad č. 14 zo dňa 10. 4. 2019, ročník XXX

Dnes je sobota, 20. 4. 2019 | meniny má Marcel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 15. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 17. apríla 2019, si môžete prečítať:

* Aké zmeny nastanú v poplatkoch za parkovanie v Poprade?

* Ktorý vnútroblok sa bude revitalizovať?

* Aké zmeny sa dotknú letných terás?

* Odkedy bude Alžbetina ulica hlavnou cestou?

* Kto vytvoril vernú kópiu obrazu Madona s anjelmi z Popradu?

* Čo v prvom rade potrebuje mladá generácia?

* S novými trénermi za novou sezónou

* Basketbalistky skončili šieste

* Kadeti v príprave na domáci šampionát

* V Poprade sa stretnú dve akcie a ďalšie.

Uverejňujeme tiež bohoslužby vo všetkých popradských chrámoch počas veľkonočných sviatkov!

Súťažte o vstupenky do AquaCity!

Vystrihnite si voľnú vstupenku pre 1 osobu na výstavu Tatra Expo v Poprade!

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Začala sa jarná kampaň orálnej vakcinácie líšok proti besnote

Štátna veterinárna a potravinová správa SR organizuje už 39-tu sezónnu kampaň orálnej vakcinácie voľne žijúcich líšok proti besnote spôsobom, ktorý zodpovedá kritériám WHO.
Kampaň je spolufinancovaná EÚ do výšky 75 percent nákladov na laboratórne testy a nákup a distribúciu očkovacej látky a jednorazovú platbu za voľne žijúce zviera, z ktorého sa odobrala vzorka. Ďalšími spolupracujúcimi organizáciami sú Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenský poľovnícky zväz a jeho územné organizácie, Ministerstvo zdravotníctva SR a orgány miestnej samosprávy SR.
Letecké pokladanie vakcín z letiska Poprad sa už začalo od 1. apríla 2019 na ploche približne 12 500 km2 a potrvá približne do 14. apríla v závislosti od vývoja počasia. Vakcinačná návnada sa z popradského letiska položí v Žilinskom kraji na území okresov Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš a na území celého Prešovského a Košického kraja. Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Poprade Peter Žoldoš informoval: „Letecky bude celkovo roznesených 312 500 dávok vakcinačnej návnady, pričom pri tomto spôsobe pokladania sa vynechávajú územia s nadmorskou výškou nad 1200 metrov, vodné plochy, cestné komunikácie, mestá, osady a pásma ochrany prírody, kde nie je možné lietať v požadovanej výške 50 metrov nad terénom. Na týchto miestach bude položených približne 500 vakcinačných dávok ručne s pomocou poľovníkov.“
Vakcinačná návnada je v tvare plastikových toboliek, ktoré sú obalené návnadovou hmotou s tetracyklínom. Ako uviedol riaditeľ RVaPS v Poprade, vďaka takejto vakcinačnej kampani, ktorá sa koná dvakrát ročne - na jar a opäť na jeseň, a tohto roku to bude už 20 rokov, zaznamenali posledný prípad besnoty líšok v našom regióne pred trinástimi rokmi. Ojedinelý prípad bol v našej blízkosti v roku 2016 v blízkosti poľských hraníc v okrese Stará Ľubovňa.
P. Žoldoš konštatoval, že práve hraničné územia s naším severným a tiež východným susedom sú ohrozenejšie výskytom besnoty líšok. Choré líšky k nám môžu migrovať z Poľska alebo Ukrajiny. „Sú to však už dnes skutočne výnimočné prípady. Orálna vakcinácia líšok proti besnote sa vykonáva u týchto zvierat práve preto, že sa pohybujú v blízkosti ľudských obydlí a môže dôjsť k ich kontaktu s domácimi zvieratami aj človekom. Tak by líška mohla preniesť nákazu besnoty napr. na psa a na človeka. Psy sú v súčasnosti povinne očkované proti besnote, ale nedá sa vylúčiť, či ich dajú zaočkovať všetci majitelia,“ dodal riaditeľ. Vakcinácia líšok je vysoko účinná.