Noviny Poprad č. 31 zo dňa 14. 8. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 21. 8. 2019 | meniny má Jana

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 31. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 14. augusta 2019 si môžete prečítať:

* Odvez sa a vráť je mottom bikesharingu, ktorý sa začal v Poprade!

* Koľko kvetináčov chýba z kvetinovej výzdoby nových lávok v našom meste?

* Ako sa popradské školy pripravujú na nával stravníkov od nového školského roka?

* Aký nový dopravný prostriedok dostanú popradskí mestskí policajti?

* Bude rekonštrukcia mosta na Alžbetinej ulici hotová skôr?

* Aké opatrenia treba dodržiavať v čase zvýšeného nebezpečenstva požiaru?

* Aké rozmanité súbory a kapely vystúpili v minulých dňoch počas PKL?

* Ktoré miesto bolo najnavštevovanejším vo Vysokých Tatrách?

* Aká slávna herecká dvojica navštívila náš región?

* Do života uviedli knihu Do neba ma nevezmú

* Kde je v Poprade Centrum kreatívnej recyklácie a čím sa zaoberá?

* Víťazné ťaženie "Orlov" zastavila Skalica

* Sobotskí hasiči oslavujú súťažami

* Vo voltíži si juniori spod Tatier počínali úspešne a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Neobľúbený predmet si obľúbili a zvíťazili

Žiaci zo Základnej umeleckej školy (ZUŠ) na Štefánikovej ulici v Poprade sa v polovici marca zúčastnili v Hnúšti na finále XXI. ročníka vedomostnej súťaže v predmete hudobná náuka pod názvom Hnúšťanský akord. Minuloročný úspech ešte zvýraznili a tí najlepší postúpili na Hudobnú olympiádu do Varšavy v roku 2020. Minulý týždeň v utorok ich na pôde Mestského úradu v Poprade prijal prvý viceprimátor mesta Štefan Pčola.
Súťaž Hnúšťanský akord je vedomostnou previerkou žiakov I. stupňa ZUŠ s celoslovenskou pôsobnosťou. „Hudobná teória je povinným predmetom ku hre na hudobnom nástroji, alebo k spevu v základných umeleckých školách. Nebýva vždy obľúbeným predmetom, ale vďaka tejto hravej súťaži si deti k nemu našli vzťah. Už pred tromi rokmi sme zaknihovali prvý väčší úspech, keď sme získali tretie miesto na celoslovenskom kole. Minulý rok sme mali dve prvé miesta a tento rok sme získali dve prvé a jedno tretie miesto. Veľmi významný je tohtoročný postup na Hudobnú olympiádu do Varšavy v roku 2020. Býva raz za štyri roky a to je pre deti tá najväčšia odmena. Aj pre mňa je to nová výzva, nakoľko budem musieť deti pripraviť na nové úlohy,“ uviedla učiteľka ZUŠ na Štefánikovej ulici v Poprade Gabriela Leštachová Rošková.
Úspešných žiakov privítal prvý viceprimátor mesta Poprad Štefan Pčola, spoločne s poslancom MsZ v Poprade Mariánom Barillom, ktorý je súčasne aj zástupcom rady ZUŠ a rodičov. „Veľmi ma teší takýto úspech v kultúrnej oblasti. Sme zvyknutí na to, že na pôde mesta vítame úspešných športovcov, alebo zaslúžilých umelcov, ale tentokrát to boli deti, ktoré dosiahli vynikajúci výsledok. Môžeme byť na ne právom hrdí,“ povedal Š. Pčola. „Žiaci s pani učiteľkou dokázali, že aj hudobná náuka môže byť zábava. Nie je to medzi žiakmi obľúbený predmet, ale vďaka výbornému vedeniu pani učiteľky a objavenému talentu dokázali títo žiaci to, že aj v tomto predmete sa dá zožať veľa úspechov. Predchádzala tomu poctivá príprava aj celé mesiace,“ dodal M. Barilla.
V kategórii A sa tento rok darilo Natálii Šuňavskej, Barbore Bryjovej a Tiborovi Králikovi, ktorí obsadili na celoslovenskom kole 1. miesto a na medzinárodnom kole 2. miesto. V kategórii B skončila trojica Alexandra Barillová, Liliana Sarah Pálová a Matej Bryja na 1. mieste v rámci celoslovenského i medzinárodného kola a vybojovala si postup na Hudobnú olympiádu 2020 do Varšavy. V kategórii C sa Natália Cimermanová, Ema Králiková a Jana Králiková umiestnili na 3. mieste v rámci celoslovenského kola. „Minulý rok sme celoslovenské kolo vyhrali v kategórii A a tentokrát to už bolo v kategórii B. Je to veľký životný úspech a máme obrovskú radosť. My sme si tento teoretický predmet veľmi obľúbili, aj keď na samotnej súťaži je to oveľa náročnejšie. Máme výbornú pani učiteľku a sme dobrý kolektív,“ prezradila A. Barillová. „Pani učiteľka nás dobre pripravila, ale museli sme sa učiť veľa aj doma. Možno aj vďaka úspechom nás tento predmet baví a máme motiváciu navyše,“ uzavrel M. Bryja.