Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Otázka z mediačnej poradne

*Z krátkeho vzťahu s mojím bývalým priateľom sa mi narodila dcéra. On otcovstvo popiera a nechce mi na dieťaťa nič platiť. Ako ho môžem prinútiť, aby mi zaplatil výživne, keďže na sto percent je otcom? Musím nechať urobiť testy otcovstva?
Odpovedá JUDr. Dagmar Tragalová z Mediačnej poradne Poprad:
„Otcovstvo sa určuje na základe právnych domnienok otcovstva ustanovených v zákone o rodine. Keďže nie ste manželia, môžete súhlasne vyhlásiť otcovstvo ako rodičia na matričnom úrade alebo na súde. Na základe takéhoto vyhlásenia bude otec dieťaťa zapísaný do rodného listu dieťaťa a vznikajú mu rodičovské práva a povinnosti. Jednou z nich je aj povinnosť prispievať na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak však nedôjde k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, je potrebné podať návrh na určenie otcovstva na súd. Súd za otca považuje muža, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. S konaním o určení otcovstva je spojené aj konanie o úpravu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu. V prípade pochybnosti je možné nariadiť znalecké dokazovanie vykonaním testu otcovstva, ktorý hradí ten, kto ho navrhol. O podmienkach určenia otcovstva a následne o úprave rodičovských práv a povinností sa však môžete dohodnúť v mediácii, čo bude rýchlejšie a úspornejšie pre obe strany. Rodičovská dohoda však musí byť schválená súdom, aby bola vykonateľná. Dieťa má právo na obidvoch rodičov. Rodič má však voči dieťaťu nielen povinnosti, ale aj práva.“