Noviny Poprad č. 26 zo dňa 11. 7. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 16. 7. 2018 | meniny má Drahomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 26. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. júla 2018, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné spojenia podporia cestovný ruch pod Tatrami?

* Na čo poslúži Imunologický prehľad 2018?

* Akú odvodovú úľavu majú dôchodcovia od začiatku júla 2018?

* Aké historické vozidlá mohli vidieť Popradčania minulú sobotu?

* Aký zaujímavý katalóg inšpiroval júnový farmársky festival v Spišskej Sobote?

* Akého kréda sa držal lekár MUDr. Jozef Franko?

* Čo sa aktuálne deje v záhradkách?

* Koľko rokov už vystupuje Ander z Košíc?

* Vyjadrenie popradskej samosprávy k súčasnej situácii v basketbale

* Hokejisti vymenili korčule za kopačky

* Leto v chládku s bowlingom a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Otázka z mediačnej poradne

*Z krátkeho vzťahu s mojím bývalým priateľom sa mi narodila dcéra. On otcovstvo popiera a nechce mi na dieťaťa nič platiť. Ako ho môžem prinútiť, aby mi zaplatil výživne, keďže na sto percent je otcom? Musím nechať urobiť testy otcovstva?
Odpovedá JUDr. Dagmar Tragalová z Mediačnej poradne Poprad:
„Otcovstvo sa určuje na základe právnych domnienok otcovstva ustanovených v zákone o rodine. Keďže nie ste manželia, môžete súhlasne vyhlásiť otcovstvo ako rodičia na matričnom úrade alebo na súde. Na základe takéhoto vyhlásenia bude otec dieťaťa zapísaný do rodného listu dieťaťa a vznikajú mu rodičovské práva a povinnosti. Jednou z nich je aj povinnosť prispievať na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak však nedôjde k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, je potrebné podať návrh na určenie otcovstva na súd. Súd za otca považuje muža, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. S konaním o určení otcovstva je spojené aj konanie o úpravu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu. V prípade pochybnosti je možné nariadiť znalecké dokazovanie vykonaním testu otcovstva, ktorý hradí ten, kto ho navrhol. O podmienkach určenia otcovstva a následne o úprave rodičovských práv a povinností sa však môžete dohodnúť v mediácii, čo bude rýchlejšie a úspornejšie pre obe strany. Rodičovská dohoda však musí byť schválená súdom, aby bola vykonateľná. Dieťa má právo na obidvoch rodičov. Rodič má však voči dieťaťu nielen povinnosti, ale aj práva.“