Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Veľká noc ide...

Aj keď sa to nezdalo v ostrej zime prežívať očakávaný prvý jarný deň, druháčikom zo ZŠ Komenského v Poprade to veľmi neprekážalo. Nahrnuli sa s krikom do sídla Matice slovenskej, kde sa žiaci tejto školy už tradične zúčastňujú tvorivých dielní. Tentoraz prišli aj so starými mamkami a čas si našla aj mamička. O chvíľu sa už činili a s ich pomocou zdobili vajíčka. Dozvedeli sa aj o tom, že biele vajíčka sa farbili v cibuľových šupkách a v cviklovej vode. Potom ich natierali slaninkou, aby sa leskli.
Miestnosť bola plná všakovakých farbičiek, stužiek, pestrých obrázkov, ktoré sa vynímali na vajíčkach. Pri okne zas učiteľka Beáta Kalinová strojila Morenu, Marmorienu alebo smrtku - takú ozajstnú zo slamy, oblečenú do kroja a zabalenú do šatky. Jej tradičnú funkciu si deti pozreli vo videoprojekcii filmu Rok na dedine s našimi výbornými hercami Karolom Zacharom a ešte malým chlapcom Martinom Ťapákom. Deti sledovali jarné zvyky rovesníkov spred storočia - veselé šantenie a pohybové hry na pažiti pri vyvádzaní Moreny za dedinu. Zbavili ju kroja a podpálili - slama sa rýchlo chytila od ohňa. Potom ju so spevom zhodili do potoka. Rovnako aj tu v našich krajoch vynášali dedka, ktorého bili palicami a poslali za Morenou. To, aby už zima čím skôr odišla a s ňou všetko zlé. A potom s veľkou radosťou a spevom vítali slnko so známym veršíkom: „Slnko, slnko, poď na naše líčko, dáme ti vajíčko...“.
Tieto staré zvyky sú už iba spomienkou na minulé, zašlé časy. Deti už žijú v inej dobe a len ťažko by sa vžili do minulosti, kedy zima bola najťažším obdobím pre ľudí aj pre statok.
Rozprávalo sa aj o očistnej úlohe vody, o čistení studničiek, potokov a riek, ktoré sú často v dnešnej dobe zapratané haraburdím a žalostne pripomínajú smetisko.
Deti zo ZŠ Komenského odkráčali zo sídla miestneho odboru MS, nesúc Morenu do svojej školy, kde ju umiestnili na viditeľnom mieste.

Ľudmila Hrehorčáková