Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 26. 9. 2018 | meniny má Edita

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 37. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 26. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Kto kandiduje na post primátora Popradu?

* Aké zážitky si mohli odniesť účastníci programu Cool túra do lomu v Kvetnici?

* Ako postupujú práce na skateparku v Poprade?

* Aká slávnosť sa uskutočnila v Matejovciach?

* Aké top ocenenie v medicíne získala popradská nemocnica?

* Aké sú výsledky súťaže Do práce na bicykli?

* Orientujú sa dobre nevidiaci v našom meste?

* Prečo stredoškoláci zavítali k popradským hasičom?

* Prečo sa konal Deň zmierenia práve v Poprade?

* Aký bol program proti drogám?

* Kde budú rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery na jesenné upratovanie?

* Jančo rozhodol duel s Interom dvoma gólmi

* Čo hovorí Tibor Turan na informácie, ktoré odzneli na tlačovej konferencii HK Poprad? a ďalšie.

Súčasťou novín je Kultúrny kalendár na október 2018!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Veľká noc ide...

Aj keď sa to nezdalo v ostrej zime prežívať očakávaný prvý jarný deň, druháčikom zo ZŠ Komenského v Poprade to veľmi neprekážalo. Nahrnuli sa s krikom do sídla Matice slovenskej, kde sa žiaci tejto školy už tradične zúčastňujú tvorivých dielní. Tentoraz prišli aj so starými mamkami a čas si našla aj mamička. O chvíľu sa už činili a s ich pomocou zdobili vajíčka. Dozvedeli sa aj o tom, že biele vajíčka sa farbili v cibuľových šupkách a v cviklovej vode. Potom ich natierali slaninkou, aby sa leskli.
Miestnosť bola plná všakovakých farbičiek, stužiek, pestrých obrázkov, ktoré sa vynímali na vajíčkach. Pri okne zas učiteľka Beáta Kalinová strojila Morenu, Marmorienu alebo smrtku - takú ozajstnú zo slamy, oblečenú do kroja a zabalenú do šatky. Jej tradičnú funkciu si deti pozreli vo videoprojekcii filmu Rok na dedine s našimi výbornými hercami Karolom Zacharom a ešte malým chlapcom Martinom Ťapákom. Deti sledovali jarné zvyky rovesníkov spred storočia - veselé šantenie a pohybové hry na pažiti pri vyvádzaní Moreny za dedinu. Zbavili ju kroja a podpálili - slama sa rýchlo chytila od ohňa. Potom ju so spevom zhodili do potoka. Rovnako aj tu v našich krajoch vynášali dedka, ktorého bili palicami a poslali za Morenou. To, aby už zima čím skôr odišla a s ňou všetko zlé. A potom s veľkou radosťou a spevom vítali slnko so známym veršíkom: „Slnko, slnko, poď na naše líčko, dáme ti vajíčko...“.
Tieto staré zvyky sú už iba spomienkou na minulé, zašlé časy. Deti už žijú v inej dobe a len ťažko by sa vžili do minulosti, kedy zima bola najťažším obdobím pre ľudí aj pre statok.
Rozprávalo sa aj o očistnej úlohe vody, o čistení studničiek, potokov a riek, ktoré sú často v dnešnej dobe zapratané haraburdím a žalostne pripomínajú smetisko.
Deti zo ZŠ Komenského odkráčali zo sídla miestneho odboru MS, nesúc Morenu do svojej školy, kde ju umiestnili na viditeľnom mieste.

Ľudmila Hrehorčáková