Noviny Poprad č. 26 zo dňa 11. 7. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 16. 7. 2018 | meniny má Drahomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 26. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. júla 2018, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné spojenia podporia cestovný ruch pod Tatrami?

* Na čo poslúži Imunologický prehľad 2018?

* Akú odvodovú úľavu majú dôchodcovia od začiatku júla 2018?

* Aké historické vozidlá mohli vidieť Popradčania minulú sobotu?

* Aký zaujímavý katalóg inšpiroval júnový farmársky festival v Spišskej Sobote?

* Akého kréda sa držal lekár MUDr. Jozef Franko?

* Čo sa aktuálne deje v záhradkách?

* Koľko rokov už vystupuje Ander z Košíc?

* Vyjadrenie popradskej samosprávy k súčasnej situácii v basketbale

* Hokejisti vymenili korčule za kopačky

* Leto v chládku s bowlingom a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Chcú vychovať viac špecialistov v IT oblasti

Nový vzdelávací program by mohol vyriešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v oblasti IT. V priestoroch Tatranskej akadémie v Poprade o tom minulý týždeň v stredu diskutovali na pracovnom stretnutí riaditelia siedmych stredných odborných škôl z celého Slovenska za účasti zástupcov IT asociácie Slovenska (ITAS), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), predsedu Sektorovej rady ITaT a Digitálnej koalície.
Odborníci v IT priemysle sa spoločne so zástupcami vybraných škôl zameraných na túto oblasť snažili nájsť možnosti, ako nastaviť funkčný model vzdelávania v IT odboroch, nakoľko na trhu práce chýba kvalifikovaná pracovná sila. „V IT sektore dnes chýba viac ako 13 tisíc špecialistov. Predpokladáme, že do roku 2020 to bude 20 tisíc, ak nie viac. Chceme preto nové predmety, ktoré treba nastaviť podľa požiadaviek praxe a to na viacerých školách, pretože dopyt je obrovský. Vyžaduje si to vysokú kvalitu materiálneho vybavenia škôl a tiež pedagógov. Tu však nastáva problém,“ upozornil 1. viceprezident ITAS Mário Lelovský, ktorý bol s účastníkmi po celú dobu stretnutia v online spojení. „Snažíme sa hľadať spoločnú pôdu pod nohami. Škola, na ktorej sa toto stretnutie uskutočnilo, patrí k špičke v príprave IT odborníkov na úrovni stredných škôl, s cieľom uplatnenia sa na vysokých školách a následne v praxi,“ povedal predseda Sektorovej rady pre ITaT František Jakab. „Na stretnutie sme vybrali sedem škôl, ktoré majú dobré výsledky v tejto oblasti. Chceli by sme byť vzorom, ako postupovať pri výchove IT špecialistov. Musíme zistiť potreby praxe a firiem, aby sme vedeli, čo máme učiť. Nebude to jednoduchá úloha, ale možno v horizonte dvoch rokov by mohli mať školy prvých absolventov,“ prognózoval predseda správnej rady Tatranskej akadémie v Poprade Vladislav Mitický.