Noviny Poprad č. 26 zo dňa 11. 7. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 16. 7. 2018 | meniny má Drahomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 26. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. júla 2018, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné spojenia podporia cestovný ruch pod Tatrami?

* Na čo poslúži Imunologický prehľad 2018?

* Akú odvodovú úľavu majú dôchodcovia od začiatku júla 2018?

* Aké historické vozidlá mohli vidieť Popradčania minulú sobotu?

* Aký zaujímavý katalóg inšpiroval júnový farmársky festival v Spišskej Sobote?

* Akého kréda sa držal lekár MUDr. Jozef Franko?

* Čo sa aktuálne deje v záhradkách?

* Koľko rokov už vystupuje Ander z Košíc?

* Vyjadrenie popradskej samosprávy k súčasnej situácii v basketbale

* Hokejisti vymenili korčule za kopačky

* Leto v chládku s bowlingom a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

V láske a tolerancii vytrvali v manželstve až dodnes

Bol to vtedy pred päťdesiatimi rokmi krásny deň, keď si Popradčania Marta a Jozef Smiešni povedali svoje áno 23. marca 1968 vo Svite. Zoznámili sa na silvestrovskej zábave a oslave Nového roka.
O tri mesiace boli svoji a ani sa nenazdali, ako im spoločne prešiel čas, ktorý ich doviedol znovu potvrdiť svoj manželský sľub. Urobili tak minulú sobotu pred viceprimátorom mesta Poprad Igorom Wzošom v popradskej obradnej sieni v kruhu veľkého počtu svojich najbližších. Sála bola plná od tých najstarších až po najmladšieho pravnúčika. Atmosféra radosti a dojatia ukázala pevné rodinné vzťahy a súdržnosť, ktorú prišli oslávencom prejaviť ich deti, vnúčatá a pravnúčatá. Ako podotkol Jozef Smiešny: „Deťom som vždy hovoril, držte spolu, lebo kto vám pomôže, keď nie rodina.“ Vychovali osem detí (jedna dcéra s vnučkou zahynula pri autohavárii), niektoré žijú v zahraničí a iste si o to viac v cudzej zemi vedia oceniť silu rodinného puta. „Zlatí“ manželia sa dnes tešia z množstva vnúčat a už aj dvoch pravnúčat.
Dnes je takýto dlhotrvajúci manželský zväzok takmer vzácnosťou. Ako to manželia Smiešni dokázali? Pán Jozef povedal: „Bolo to vďaka láske a tolerancii.“ Pani Marta s úsmevom pridala: „Ja som bola sama, nemala som rodičov. On bol ďaleko od rodičov. Nebolo kam ujsť, aj keď bolo zle, museli sme byť spolu.“ J. Smiešny prišiel z Bratislavy pracovať do Chemosvitu vo Svite, kde bola jeho budúca manželka učiteľkou. Mladí - on 23, ona 21-ročná si „padli do oka“ a vytrvali v dobrom aj v zlom až do dnešných chvíľ. Dnes si už užívajú dni zaslúženého dôchodku. Svoj manželský život začínali na slobodárni vo Svite, postupne nadobudli byt, časom ho vymenili za väčší a neskôr menší v Poprade. Popri práci a v starostlivosti o rodinu ubehli roky. Deti poodchádzali z domu a manželia zostali sami, ale čas majú vyplnený záľubami a hlavne svojou vzájomnou prítomnosťou. M. Smiešna dodala: „Stále si rozumieme, teraz možno ešte lepšie ako predtým.“ Manžel Jozef vtipne poznamenal: „Len mi nejde do hlavy, že som si dnes zobral prababku.“ Veru, ani jeden z nich nevyzerá na svoj vek. Na ich tvárach sú síce zapísané vrásky, ale tiež vzájomná úcta a harmónia manželského spolužitia.
Ženíchovi v elegantnom klobúku nechýbalo krásne pierko, vyparádenej neveste svadobná kytica. Obnovili svoj manželský sľub a vymenili si svadobné obrúčky. Ich láskyplný príbeh nekončí, pokračuje do ďalších rokov a hlavne sa napĺňa v životoch ich potomkov.