Noviny Poprad č. 13 zo dňa 11. 4. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 23. 4. 2018 | meniny má Vojtech

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 14. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. apríla 2018, si môžete prečítať:

- Aký je program aprílového mestského zastupiteľstva?

- Koľko peňazí sa vyzbieralo na Deň narcisov v Poprade?

- Aký odpad začnú separovať Popradčania bývajúci v rodinných domoch?

- Ktoré školy dostanú nové ihriská?

- Aká prestavba čaká materskú školu na Tranovského ulici vo Veľkej?

- Po koľkých rokoch sa bude opravovať popradská rímskokatolícka fara?

- Ako pomáhal pri rekonštrukcii fary pred desiatkami rokov Popradčan František Dulák?

- Kedy bude bezplatné poradenstvo na Deň advokácie v Poprade?

- Čo objavili nadšenci z Baníckeho cechu horného Spiša?

- Koľko veľkých sakrálnych stavieb nájdete v našom meste?

- Aké posolstvo vyriekol Pavol Hirax Baričák v Poprade?

- Koľko dostanú pridané vodiči autobusovej dopravy v Poprade?

- Akú zaujímavú výstavu si môžete pozrieť v Galérii Scherfelov dom?

- Aké výsledky dosiahli plavci na memoriáli Filipa Lutza a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

V najnovšom čísle je i voľná vstupenka na Tatra Expo a súťaž o voľné vstupenky do Podtatranského múzea!

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

V láske a tolerancii vytrvali v manželstve až dodnes

Bol to vtedy pred päťdesiatimi rokmi krásny deň, keď si Popradčania Marta a Jozef Smiešni povedali svoje áno 23. marca 1968 vo Svite. Zoznámili sa na silvestrovskej zábave a oslave Nového roka.
O tri mesiace boli svoji a ani sa nenazdali, ako im spoločne prešiel čas, ktorý ich doviedol znovu potvrdiť svoj manželský sľub. Urobili tak minulú sobotu pred viceprimátorom mesta Poprad Igorom Wzošom v popradskej obradnej sieni v kruhu veľkého počtu svojich najbližších. Sála bola plná od tých najstarších až po najmladšieho pravnúčika. Atmosféra radosti a dojatia ukázala pevné rodinné vzťahy a súdržnosť, ktorú prišli oslávencom prejaviť ich deti, vnúčatá a pravnúčatá. Ako podotkol Jozef Smiešny: „Deťom som vždy hovoril, držte spolu, lebo kto vám pomôže, keď nie rodina.“ Vychovali osem detí (jedna dcéra s vnučkou zahynula pri autohavárii), niektoré žijú v zahraničí a iste si o to viac v cudzej zemi vedia oceniť silu rodinného puta. „Zlatí“ manželia sa dnes tešia z množstva vnúčat a už aj dvoch pravnúčat.
Dnes je takýto dlhotrvajúci manželský zväzok takmer vzácnosťou. Ako to manželia Smiešni dokázali? Pán Jozef povedal: „Bolo to vďaka láske a tolerancii.“ Pani Marta s úsmevom pridala: „Ja som bola sama, nemala som rodičov. On bol ďaleko od rodičov. Nebolo kam ujsť, aj keď bolo zle, museli sme byť spolu.“ J. Smiešny prišiel z Bratislavy pracovať do Chemosvitu vo Svite, kde bola jeho budúca manželka učiteľkou. Mladí - on 23, ona 21-ročná si „padli do oka“ a vytrvali v dobrom aj v zlom až do dnešných chvíľ. Dnes si už užívajú dni zaslúženého dôchodku. Svoj manželský život začínali na slobodárni vo Svite, postupne nadobudli byt, časom ho vymenili za väčší a neskôr menší v Poprade. Popri práci a v starostlivosti o rodinu ubehli roky. Deti poodchádzali z domu a manželia zostali sami, ale čas majú vyplnený záľubami a hlavne svojou vzájomnou prítomnosťou. M. Smiešna dodala: „Stále si rozumieme, teraz možno ešte lepšie ako predtým.“ Manžel Jozef vtipne poznamenal: „Len mi nejde do hlavy, že som si dnes zobral prababku.“ Veru, ani jeden z nich nevyzerá na svoj vek. Na ich tvárach sú síce zapísané vrásky, ale tiež vzájomná úcta a harmónia manželského spolužitia.
Ženíchovi v elegantnom klobúku nechýbalo krásne pierko, vyparádenej neveste svadobná kytica. Obnovili svoj manželský sľub a vymenili si svadobné obrúčky. Ich láskyplný príbeh nekončí, pokračuje do ďalších rokov a hlavne sa napĺňa v životoch ich potomkov.