Noviny Poprad č. 13 zo dňa 11. 4. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 23. 4. 2018 | meniny má Vojtech

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 14. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. apríla 2018, si môžete prečítať:

- Aký je program aprílového mestského zastupiteľstva?

- Koľko peňazí sa vyzbieralo na Deň narcisov v Poprade?

- Aký odpad začnú separovať Popradčania bývajúci v rodinných domoch?

- Ktoré školy dostanú nové ihriská?

- Aká prestavba čaká materskú školu na Tranovského ulici vo Veľkej?

- Po koľkých rokoch sa bude opravovať popradská rímskokatolícka fara?

- Ako pomáhal pri rekonštrukcii fary pred desiatkami rokov Popradčan František Dulák?

- Kedy bude bezplatné poradenstvo na Deň advokácie v Poprade?

- Čo objavili nadšenci z Baníckeho cechu horného Spiša?

- Koľko veľkých sakrálnych stavieb nájdete v našom meste?

- Aké posolstvo vyriekol Pavol Hirax Baričák v Poprade?

- Koľko dostanú pridané vodiči autobusovej dopravy v Poprade?

- Akú zaujímavú výstavu si môžete pozrieť v Galérii Scherfelov dom?

- Aké výsledky dosiahli plavci na memoriáli Filipa Lutza a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

V najnovšom čísle je i voľná vstupenka na Tatra Expo a súťaž o voľné vstupenky do Podtatranského múzea!

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Popradčania pijú vodu najlepšej kvality

Pri príležitosti Svetového dňa vody využilo možnosť dať si urobiť bezplatný rozbor vody zo studne na obsah dusičnanov v Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti (PVPS) na Hraničnej ulici v Poprade veľa občanov.
PVPS minulý štvrtok usporiadala i program pre verejnosť, najmä deti, aby ich oboznámila so svojou činnosťou aj so starostlivosťou o kvalitnú vodu pod Tatrami. Božena Dická z útvaru marketingu a komunikácie PVPS uviedla, že vodné zdroje v ich pôsobnosti patria medzi najlepšie na Slovensku: „V podtatranskom regióne máme veľmi kvalitnú vodu. Zdroj pitnej vody pre obyvateľov pochádza z oblasti Liptovskej Tepličky. Obyvatelia Popradu a Spišskej Novej Vsi majú stredne tvrdú vodu, ktorá je najlepšej kvality pre ľudský organizmus. Parametre vody v Tatrách vykazujú, že je to mäkká voda, takže obyvatelia tejto oblasti si ju môžu dopĺňať minerálmi, vápnikom, horčíkom...“. Dodala, že i vzorky vody zo studní potvrdzujú vysokú kvality vody v našom regióne. Každoročne možnosť bezplatnej analýzy studničnej vody na dusičnany využíva 500-700 ľudí. U vzoriek v okrese Poprad sa pohybuje závadnosť z dôvodu vyššieho obsahu dusičnanov len 5 perc., v oblasti Spišskej Novej Vsi 10-13 perc. a v oblasti Starej Ľubovne 11-14 perc. B. Dická zdôraznila: „Z roka na rok stúpa záujem o túto službu a nás teší, že ľudia majú záujem o kvalitu pitnej vody z vlastnej studne. Voda z verejného vodovodu je našou spoločnosťou pravidelne monitorovaná, kontrolovaná akreditovaným laboratóriom, aby spĺňala najdôležitejšie parametre pre ľudskú spotrebu.“ PVPS v spolupráci s Podtatranskou vodárenskou spoločnosťou vypracováva tiež plán obnovy vodovodov a kanalizácií pre celé spádové územie (tvorí ho 6 okresov). Tento rok plánujú obnovy vodovodov v mestách Poprad, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa a Kežmarok.
Vhodnosť vody na pitné účely leží na srdci mnohým vlastníkom studní. Jedným z nich bol aj obyvateľ zo Spišského Bystrého, ktorý má studňu už viac ako 50 rokov a stále je plná dobrej vody: „Takúto možnosť využívam každý rok. Vodu treba skontrolovať, občas vyčistiť studňu. Vlani bolo takisto všetko v poriadku, vraj má parametre ako kojenecká.“ Vedúca laborantka laboratória pitných vôd PVPS Božena Maníková (na foto hore) ozrejmila: „Norma dusičnanov je pre dospelého človeka do 50 miligramov na liter, pre kojencov do 10 miligramov, aby bola voda vhodná na pitné účely. Naše laboratórium testuje vodu nielen na dusičnany a dusitany, ale aj celú škálu iných látok.“ Poznamenala, že najčastejšou príčinou vysokého obsahu dusičnanov je preniknutie hnojív, pri hnojení pôdy do vody alebo umiestnenie studne v blízkosti hnojiska.