Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Židovské rytmy boli tiež súčasťou spomienky na transport

V Dome kultúry v sobotu podvečer pokračoval program na pamiatku obetí prvého transportu židovských dievčat a žien z popradskej železničnej stanice pred 76. rokmi. Na koncerte Na krídlach pokoja vystúpil spevácky zbor Eben Ezer a klezmer band Mi Martef.
Spevácky zbor Eben Ezer, v preklade z hebrejčiny Kameň pomoci, účinkuje od roku 1987. V súčasnosti ho tvorí viac ako 30 mužov a žien z rôznych cirkví a z rôznych miest Slovenska a z Česka.
Mi Martef - klezmer band, vznikol ako podpora židovskej kultúry v roku 2015 v jednom plzenskom „sklepe“ (v preklade Mi Martef). Kapela hrá židovské piesne zo všetkých kútov sveta. Inšpiruje sa melódiami balkánskej a rómskej hudby, ale i súčasnou tvorbou izraelských hudobníkov.
V tento večer bola zároveň (soľou z Mŕtveho mora) do života uvedená kniha Anny Ondrušekovej: Izrael - malá krajina veľkých darov. Pokrstil ju riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan spolu s primátorom Popradu Jozefom Švagerkom. Kniha je výberom fotografií, ktoré pozývajú do tejto krajiny. Sú v nej aj krátke príbehy o zaujímavých izraelských miestach. Je doplnená veršami už nežijúceho popradského básnika Pavla Hudáka.
Autorka A. Ondrušeková uviedla: „Kniha nie je odborná a určite je veľa fotografov, ktorí by vedeli Izrael nafotiť krajšie a výstižnejšie. V knihe sú moje pocity z tejto úžasnej, zvláštnej krajiny. Na základe kontaktov a spolupráce s izraelskými umelcami sme prešli krajinu zo severu na juh a navštívili aj miesta, ktoré sú inak neprístupné. Som za to veľmi vďačná. Chcela som tieto spomienky a pocity zobraziť aj knižne.“