Noviny Poprad č. 26 zo dňa 11. 7. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 16. 7. 2018 | meniny má Drahomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 26. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. júla 2018, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné spojenia podporia cestovný ruch pod Tatrami?

* Na čo poslúži Imunologický prehľad 2018?

* Akú odvodovú úľavu majú dôchodcovia od začiatku júla 2018?

* Aké historické vozidlá mohli vidieť Popradčania minulú sobotu?

* Aký zaujímavý katalóg inšpiroval júnový farmársky festival v Spišskej Sobote?

* Akého kréda sa držal lekár MUDr. Jozef Franko?

* Čo sa aktuálne deje v záhradkách?

* Koľko rokov už vystupuje Ander z Košíc?

* Vyjadrenie popradskej samosprávy k súčasnej situácii v basketbale

* Hokejisti vymenili korčule za kopačky

* Leto v chládku s bowlingom a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Židovské rytmy boli tiež súčasťou spomienky na transport

V Dome kultúry v sobotu podvečer pokračoval program na pamiatku obetí prvého transportu židovských dievčat a žien z popradskej železničnej stanice pred 76. rokmi. Na koncerte Na krídlach pokoja vystúpil spevácky zbor Eben Ezer a klezmer band Mi Martef.
Spevácky zbor Eben Ezer, v preklade z hebrejčiny Kameň pomoci, účinkuje od roku 1987. V súčasnosti ho tvorí viac ako 30 mužov a žien z rôznych cirkví a z rôznych miest Slovenska a z Česka.
Mi Martef - klezmer band, vznikol ako podpora židovskej kultúry v roku 2015 v jednom plzenskom „sklepe“ (v preklade Mi Martef). Kapela hrá židovské piesne zo všetkých kútov sveta. Inšpiruje sa melódiami balkánskej a rómskej hudby, ale i súčasnou tvorbou izraelských hudobníkov.
V tento večer bola zároveň (soľou z Mŕtveho mora) do života uvedená kniha Anny Ondrušekovej: Izrael - malá krajina veľkých darov. Pokrstil ju riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan spolu s primátorom Popradu Jozefom Švagerkom. Kniha je výberom fotografií, ktoré pozývajú do tejto krajiny. Sú v nej aj krátke príbehy o zaujímavých izraelských miestach. Je doplnená veršami už nežijúceho popradského básnika Pavla Hudáka.
Autorka A. Ondrušeková uviedla: „Kniha nie je odborná a určite je veľa fotografov, ktorí by vedeli Izrael nafotiť krajšie a výstižnejšie. V knihe sú moje pocity z tejto úžasnej, zvláštnej krajiny. Na základe kontaktov a spolupráce s izraelskými umelcami sme prešli krajinu zo severu na juh a navštívili aj miesta, ktoré sú inak neprístupné. Som za to veľmi vďačná. Chcela som tieto spomienky a pocity zobraziť aj knižne.“