Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Spomínali na obete holokaustu

Pri príležitosti 76. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat zo Slovenska - z Popradu do koncentračného tábora Auschwitz na území okupovaného Poľska - sa minulý víkend uskutočnil spomienkový program.
Začal sa položením kytíc k pamätnej tabuli, ktorá bola vlani inštalovaná na budove dnešného Gymnázia na Kukučínovej ulici, kde sústreďovali dievčatá z východného Slovenska pred vypravením do tzv. pracovného tábora. Riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan zdôraznil, že hrôzu holokaustu si treba stále pripomínať: „Je našou povinnosťou upozorňovať na to, čo sa udialo, na to, že takáto nenávisť môže viesť k novému vyvražďovaniu.“
Viceprimátor Popradu Igor Wzoš pripojil: „Nikto z nás si nevie predstaviť, že by svoje deti odprevádzal na stanicu možno s tým, že sa už nevrátia. My dnes žijeme v mieri. Treba si ho vážiť, nie je samozrejmosť, ale vymoženosť, a treba si stále pripomínať, že vojna a jej zverstvá sú zlé.“ Riaditeľ gymnázia Vladimír Lajčák považuje za dôležité upozorňovať najmä mladých, kam až môže ľudí doviesť nenávisť a neúcta k iným národom: „Chceme, aby sa pre mladých stal humanizmus princípom.“
P. Mešťan (na foto uprostred) prečítal tiež list Edity Grosmanovej, poslednej preživšej z prvého transportu z Popradu. Vlani sa na odhalení tabule osobne zúčastnila a sľúbila, že príde opäť, hoci by ju mali priniesť na nosidlách. Zdravotné dôvody jej to však tohto roku neumožnili, ale napísala: „Mojím hlavným posolstvom ako tej, ktorá prežila, je milovať a nie nenávidieť.“ Jej staršia sestra Lea sa z tábora smrti nevrátila. Na jej pamiatku dostala vnučka pani Grosmanovej prostredné meno po nej - Naomi Lea Grosmanová. V sobotu v Tatranskej galérii predstavili aj knihu manžela pani Edity Ladislava Grosmana Nevesta, ktorá koncom februára po prvý raz vyšla v slovenskom jazyku. Ešte známejšia je jeho poviedka Obchod na korze a Oscarom ovenčený rovnomenný film. V TG premietli i dokumentárny film Oľgy Pohankovej Posolstvo pre život.
Program pokračoval večer koncertom a v nedeľu položením vencov k pamätnej tabuli na popradskej železničnej stanici.