Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je streda, 26. 9. 2018 | meniny má Edita

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 37. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 26. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Kto kandiduje na post primátora Popradu?

* Aké zážitky si mohli odniesť účastníci programu Cool túra do lomu v Kvetnici?

* Ako postupujú práce na skateparku v Poprade?

* Aká slávnosť sa uskutočnila v Matejovciach?

* Aké top ocenenie v medicíne získala popradská nemocnica?

* Aké sú výsledky súťaže Do práce na bicykli?

* Orientujú sa dobre nevidiaci v našom meste?

* Prečo stredoškoláci zavítali k popradským hasičom?

* Prečo sa konal Deň zmierenia práve v Poprade?

* Aký bol program proti drogám?

* Kde budú rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery na jesenné upratovanie?

* Jančo rozhodol duel s Interom dvoma gólmi

* Čo hovorí Tibor Turan na informácie, ktoré odzneli na tlačovej konferencii HK Poprad? a ďalšie.

Súčasťou novín je Kultúrny kalendár na október 2018!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Spomínali na obete holokaustu

Pri príležitosti 76. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat zo Slovenska - z Popradu do koncentračného tábora Auschwitz na území okupovaného Poľska - sa minulý víkend uskutočnil spomienkový program.
Začal sa položením kytíc k pamätnej tabuli, ktorá bola vlani inštalovaná na budove dnešného Gymnázia na Kukučínovej ulici, kde sústreďovali dievčatá z východného Slovenska pred vypravením do tzv. pracovného tábora. Riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan zdôraznil, že hrôzu holokaustu si treba stále pripomínať: „Je našou povinnosťou upozorňovať na to, čo sa udialo, na to, že takáto nenávisť môže viesť k novému vyvražďovaniu.“
Viceprimátor Popradu Igor Wzoš pripojil: „Nikto z nás si nevie predstaviť, že by svoje deti odprevádzal na stanicu možno s tým, že sa už nevrátia. My dnes žijeme v mieri. Treba si ho vážiť, nie je samozrejmosť, ale vymoženosť, a treba si stále pripomínať, že vojna a jej zverstvá sú zlé.“ Riaditeľ gymnázia Vladimír Lajčák považuje za dôležité upozorňovať najmä mladých, kam až môže ľudí doviesť nenávisť a neúcta k iným národom: „Chceme, aby sa pre mladých stal humanizmus princípom.“
P. Mešťan (na foto uprostred) prečítal tiež list Edity Grosmanovej, poslednej preživšej z prvého transportu z Popradu. Vlani sa na odhalení tabule osobne zúčastnila a sľúbila, že príde opäť, hoci by ju mali priniesť na nosidlách. Zdravotné dôvody jej to však tohto roku neumožnili, ale napísala: „Mojím hlavným posolstvom ako tej, ktorá prežila, je milovať a nie nenávidieť.“ Jej staršia sestra Lea sa z tábora smrti nevrátila. Na jej pamiatku dostala vnučka pani Grosmanovej prostredné meno po nej - Naomi Lea Grosmanová. V sobotu v Tatranskej galérii predstavili aj knihu manžela pani Edity Ladislava Grosmana Nevesta, ktorá koncom februára po prvý raz vyšla v slovenskom jazyku. Ešte známejšia je jeho poviedka Obchod na korze a Oscarom ovenčený rovnomenný film. V TG premietli i dokumentárny film Oľgy Pohankovej Posolstvo pre život.
Program pokračoval večer koncertom a v nedeľu položením vencov k pamätnej tabuli na popradskej železničnej stanici.