Noviny Poprad č. 26 zo dňa 11. 7. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 16. 7. 2018 | meniny má Drahomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 26. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. júla 2018, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné spojenia podporia cestovný ruch pod Tatrami?

* Na čo poslúži Imunologický prehľad 2018?

* Akú odvodovú úľavu majú dôchodcovia od začiatku júla 2018?

* Aké historické vozidlá mohli vidieť Popradčania minulú sobotu?

* Aký zaujímavý katalóg inšpiroval júnový farmársky festival v Spišskej Sobote?

* Akého kréda sa držal lekár MUDr. Jozef Franko?

* Čo sa aktuálne deje v záhradkách?

* Koľko rokov už vystupuje Ander z Košíc?

* Vyjadrenie popradskej samosprávy k súčasnej situácii v basketbale

* Hokejisti vymenili korčule za kopačky

* Leto v chládku s bowlingom a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Spomínali na obete holokaustu

Pri príležitosti 76. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat zo Slovenska - z Popradu do koncentračného tábora Auschwitz na území okupovaného Poľska - sa minulý víkend uskutočnil spomienkový program.
Začal sa položením kytíc k pamätnej tabuli, ktorá bola vlani inštalovaná na budove dnešného Gymnázia na Kukučínovej ulici, kde sústreďovali dievčatá z východného Slovenska pred vypravením do tzv. pracovného tábora. Riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan zdôraznil, že hrôzu holokaustu si treba stále pripomínať: „Je našou povinnosťou upozorňovať na to, čo sa udialo, na to, že takáto nenávisť môže viesť k novému vyvražďovaniu.“
Viceprimátor Popradu Igor Wzoš pripojil: „Nikto z nás si nevie predstaviť, že by svoje deti odprevádzal na stanicu možno s tým, že sa už nevrátia. My dnes žijeme v mieri. Treba si ho vážiť, nie je samozrejmosť, ale vymoženosť, a treba si stále pripomínať, že vojna a jej zverstvá sú zlé.“ Riaditeľ gymnázia Vladimír Lajčák považuje za dôležité upozorňovať najmä mladých, kam až môže ľudí doviesť nenávisť a neúcta k iným národom: „Chceme, aby sa pre mladých stal humanizmus princípom.“
P. Mešťan (na foto uprostred) prečítal tiež list Edity Grosmanovej, poslednej preživšej z prvého transportu z Popradu. Vlani sa na odhalení tabule osobne zúčastnila a sľúbila, že príde opäť, hoci by ju mali priniesť na nosidlách. Zdravotné dôvody jej to však tohto roku neumožnili, ale napísala: „Mojím hlavným posolstvom ako tej, ktorá prežila, je milovať a nie nenávidieť.“ Jej staršia sestra Lea sa z tábora smrti nevrátila. Na jej pamiatku dostala vnučka pani Grosmanovej prostredné meno po nej - Naomi Lea Grosmanová. V sobotu v Tatranskej galérii predstavili aj knihu manžela pani Edity Ladislava Grosmana Nevesta, ktorá koncom februára po prvý raz vyšla v slovenskom jazyku. Ešte známejšia je jeho poviedka Obchod na korze a Oscarom ovenčený rovnomenný film. V TG premietli i dokumentárny film Oľgy Pohankovej Posolstvo pre život.
Program pokračoval večer koncertom a v nedeľu položením vencov k pamätnej tabuli na popradskej železničnej stanici.