Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je štvrtok, 13. 12. 2018 | meniny má Lucia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Svetový deň obličiek zameraný hlavne na ženy

Svetový deň obličiek 2018, ktorým je druhý marcový štvrtok, tohto roku pripadajúci na zajtra 8. marca, upozorňuje na typicky ženské riziká ochorenia obličiek. Hlavným rozdielom sú zápaly močového mechúra, na ktoré trpia ženy oveľa častejšie ako muži. Odborníci odhadujú, že výskyt týchto zápalov je až trikrát vyšší.
Tohtoročný Svetový deň obličiek je zároveň solidárny so ženami z krajín, kde je pre ne v porovnaní s mužmi zdravotná starostlivosť fakticky horšie dostupná - a to jednak v oblasti nefrologickej starostlivosti, ako aj v transplantačnej praxi. Chronické ochorenie obličiek postihuje na celom svete približne 195 miliónov žien. Každoročne v dôsledku tohto ochorenia umiera takmer 600 tisíc žien. Chronické ochorenie obličiek je tak celosvetovo ôsmou najčastejšou príčinou úmrtia u žien. Môže sa však rozvinúť aj u mužov, u ktorých je predpoklad 12 percent v porovnaní so ženami, kde je to 14 percent.
Sieť stredísk dialýzy B. Braun Avitum nás informovala, že vo Svetový deň obličiek 8. marca sa otvorí všetkých 16 ich stredísk dialýzy od 8. do 15. hod. (najbližšie je v Kežmarku na Huncovskej ceste). Záujemcovia môžu prísť bez objednania a nechať si obličky vyšetriť zadarmo. Vyšetrenie trvá približne 10 minút a lekári okrem vzorky moču a kvapky krvi s pacientom preberú všetky rizikové faktory. „Užitočným nástrojom, ktorý človeku napovie, či by sám mohol, alebo nemusel patriť do rizikovej skupiny, je náš on-line test oblickovakalkulacka. sk, kde môže ktokoľvek venovať prevencii niekoľko minút v pohodlí domova,“ uviedol MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ siete stredísk dialýzy spomínanej spoločnosti.