Noviny Poprad č. 22 zo dňa 13. 6. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 24. 6. 2018 | meniny má Ján

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 23. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 20. júna 2018, si môžete prečítať:

* Koľko volebných obvodov schválili poslanci v meste Poprad?

* Aký je záverečný účet mesta Poprad za uplynulý rok?

* Čím sa začalo Popradské kultúrne leto a letná turistická sezóna v Poprade?

* Akú tréningovú halu chcú postaviť v blízkosti Spojenej školy na Letnej ulici?

* Ako sa sprísni prevádzková doba v niektorých lokalitách mesta?

* Čo priniesla konferencia Metro On line?

* Na čom sa dohodlo vedenie mesta Poprad a firmy sídliace v Matejovciach?

* Aký bol cieľ návštevy fínskych hostí v Spojenej škole na Letnej ulici?

* Čo priniesol Festival Inej kultúry?

* Kto sú najúspešnejší pedagógovia a študenti kraja z Popradu?

* Ako sa pripravujú na novú sezónu futbalisti?

* Ktorá škola je najšportovejšou školou mesta? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Svetový deň obličiek zameraný hlavne na ženy

Svetový deň obličiek 2018, ktorým je druhý marcový štvrtok, tohto roku pripadajúci na zajtra 8. marca, upozorňuje na typicky ženské riziká ochorenia obličiek. Hlavným rozdielom sú zápaly močového mechúra, na ktoré trpia ženy oveľa častejšie ako muži. Odborníci odhadujú, že výskyt týchto zápalov je až trikrát vyšší.
Tohtoročný Svetový deň obličiek je zároveň solidárny so ženami z krajín, kde je pre ne v porovnaní s mužmi zdravotná starostlivosť fakticky horšie dostupná - a to jednak v oblasti nefrologickej starostlivosti, ako aj v transplantačnej praxi. Chronické ochorenie obličiek postihuje na celom svete približne 195 miliónov žien. Každoročne v dôsledku tohto ochorenia umiera takmer 600 tisíc žien. Chronické ochorenie obličiek je tak celosvetovo ôsmou najčastejšou príčinou úmrtia u žien. Môže sa však rozvinúť aj u mužov, u ktorých je predpoklad 12 percent v porovnaní so ženami, kde je to 14 percent.
Sieť stredísk dialýzy B. Braun Avitum nás informovala, že vo Svetový deň obličiek 8. marca sa otvorí všetkých 16 ich stredísk dialýzy od 8. do 15. hod. (najbližšie je v Kežmarku na Huncovskej ceste). Záujemcovia môžu prísť bez objednania a nechať si obličky vyšetriť zadarmo. Vyšetrenie trvá približne 10 minút a lekári okrem vzorky moču a kvapky krvi s pacientom preberú všetky rizikové faktory. „Užitočným nástrojom, ktorý človeku napovie, či by sám mohol, alebo nemusel patriť do rizikovej skupiny, je náš on-line test oblickovakalkulacka. sk, kde môže ktokoľvek venovať prevencii niekoľko minút v pohodlí domova,“ uviedol MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ siete stredísk dialýzy spomínanej spoločnosti.