Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 23. 9. 2018 | meniny má Zdenka

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

TATRANimovanie pre malých i veľkých

V prvých dňoch jarných prázdnin sa v kine Tatran konal trojdňový festival animovanej tvorby pre všetky vekové kategórie. Festival dostal symbolický názov zložený z dvoch slov - Tatran a animovanie, teda TATRANimovanie.
Podujatie zorganizovalo kino Tatran v spolupráci s Občianskym združením Filmový klub Poprad, ZUŠ SŠ Letná a mestom Poprad. „Touto cestou by som sa chcela veľmi pekne poďakovať za vedenie workshopu animovanej tvorby pedagógom Ľubici Ftorekovej a Michalovi Fricovi zo ZUŠ SŠ Letná a za finančný príspevok, vďaka ktorému bolo možné zakúpiť techniku potrebnú na tvorbu animovaných filmov, mestu Poprad,“ uviedla manažérka kina Tatran Ľubomíra Olejárová.
V sobotu program začal premietaním animovanej minisérie Mimi a Líza 1 a 2, na ktorých spolupracovala popradská animátorka Ivana Šebestová. Diváci tak mali možnosť vidieť digitálne spracovanú plôškovú animáciu. „Nasledovalo premietanie animovanej rozprávky Pračlovek, ktorá vznikla animačnou technikou stop-motion, pohyby plastelínových modelov postavičiek boli rozfázované a nasnímané fototechnikou (25 obrázkov na 1 sekundu obrazu),“ povedala Ľ. Olejárová. Druhý deň sa niesol v znamení prehliadky krátkych animovaných filmov žiakov ZUŠ SŠ Letná. „Musím povedať, že filmy boli tematicky aj technicky veľmi dobre spracované. Prehliadku sme ukončili premietaním profesionálky I. Šebestovej a jej filmom Žltá. Aby sme účastníkom festivalu priblížili animované techniky v praxi, v pondelok sa uskutočnil workshop animovanej tvorby pod vedením pedagógov ZUŠ SŠ Letná. Účastníci spoločne nakrútili krátky animovaný film pixiláciou - animáciou ľudí. Následne boli rozdelení na 4 tvorivé tímy a podľa vopred navrhnutého storyboardu - plánu nakrútili krátke animované filmy,“ doplnila Ľ. Olejárová.
TATRANimovanie bolo zakončené premietaním Najlepších svetových krátkych animovaných filmov Fest Anča, ktoré bolo tentokrát určené mládeži a dospelým. Počas týchto troch dní mali diváci možnosť zhliadnuť aj výstavu, kde boli umiestnené jednotlivé obrazové fázy filmov žiakov ZUŠ SŠ Letná a ukážky práce I. Šebestovej na jej filme Žltá. „Chcem sa poďakovať všetkým spoluorganizátorom a najmä všetkým účastníkom, že strávili čas a niečo sa naučili v kine Tatran. Práve vďaka nim plánujeme vo festivale pokračovať aj po tomto „nultom“ ročníku a verím, že sa stane tradičným. Aj vďaka našej animátorke Ivane Šebestovej môžeme byť v Poprade na slovenskú animovanú tvorbu hrdí,“ uzavrela manažérka kina Tatran Ľubomíra Olejárová.