Noviny Poprad č. 10 zo dňa 14. 3. 2018, ročník XXIX

Dnes je sobota, 24. 3. 2018 | meniny má Gabriel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 11. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. marca 2018, si môžete prečítať:

* Kto dostal ocenenia Naj pedagóg 2018?

* Kam smeruje horolezec Peter Hámor?

* Kedy otvoria Podtatranské múzeum pre verejnosť

* Aký je program pietnej spomienky na prvý transport židovských žien a dievčat z popradskej železničnej stanice?

* Anna Škirtová oslávila sto rokov

* Koľko ľudí využilo Týždeň glaukómu na kontrolu svojho zraku?

* Kedy a kde môžete doniesť vzorky vody zo studní na rozbor?

* Aký vyhodnotila minulý rok mestská polícia?

* O čom rokovali na konferencii YoDel v Poprade?

* Aké trofeje vystavujú poľovníci na svojej chovateľskej prehliadke?

* Čo môžeme urobiť, aby sme žili dlhšie?

* Nepresvedčivý štart jari pre popradských futbalistov

* Popradské líšky vybojovali bronzové medaily

* Dva majstrovské opasky s popradským rukopisom a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na koncert Marie Rottrovej v Poprade!

Čitatelia nájdu v novinách tiež pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

TATRANimovanie pre malých i veľkých

V prvých dňoch jarných prázdnin sa v kine Tatran konal trojdňový festival animovanej tvorby pre všetky vekové kategórie. Festival dostal symbolický názov zložený z dvoch slov - Tatran a animovanie, teda TATRANimovanie.
Podujatie zorganizovalo kino Tatran v spolupráci s Občianskym združením Filmový klub Poprad, ZUŠ SŠ Letná a mestom Poprad. „Touto cestou by som sa chcela veľmi pekne poďakovať za vedenie workshopu animovanej tvorby pedagógom Ľubici Ftorekovej a Michalovi Fricovi zo ZUŠ SŠ Letná a za finančný príspevok, vďaka ktorému bolo možné zakúpiť techniku potrebnú na tvorbu animovaných filmov, mestu Poprad,“ uviedla manažérka kina Tatran Ľubomíra Olejárová.
V sobotu program začal premietaním animovanej minisérie Mimi a Líza 1 a 2, na ktorých spolupracovala popradská animátorka Ivana Šebestová. Diváci tak mali možnosť vidieť digitálne spracovanú plôškovú animáciu. „Nasledovalo premietanie animovanej rozprávky Pračlovek, ktorá vznikla animačnou technikou stop-motion, pohyby plastelínových modelov postavičiek boli rozfázované a nasnímané fototechnikou (25 obrázkov na 1 sekundu obrazu),“ povedala Ľ. Olejárová. Druhý deň sa niesol v znamení prehliadky krátkych animovaných filmov žiakov ZUŠ SŠ Letná. „Musím povedať, že filmy boli tematicky aj technicky veľmi dobre spracované. Prehliadku sme ukončili premietaním profesionálky I. Šebestovej a jej filmom Žltá. Aby sme účastníkom festivalu priblížili animované techniky v praxi, v pondelok sa uskutočnil workshop animovanej tvorby pod vedením pedagógov ZUŠ SŠ Letná. Účastníci spoločne nakrútili krátky animovaný film pixiláciou - animáciou ľudí. Následne boli rozdelení na 4 tvorivé tímy a podľa vopred navrhnutého storyboardu - plánu nakrútili krátke animované filmy,“ doplnila Ľ. Olejárová.
TATRANimovanie bolo zakončené premietaním Najlepších svetových krátkych animovaných filmov Fest Anča, ktoré bolo tentokrát určené mládeži a dospelým. Počas týchto troch dní mali diváci možnosť zhliadnuť aj výstavu, kde boli umiestnené jednotlivé obrazové fázy filmov žiakov ZUŠ SŠ Letná a ukážky práce I. Šebestovej na jej filme Žltá. „Chcem sa poďakovať všetkým spoluorganizátorom a najmä všetkým účastníkom, že strávili čas a niečo sa naučili v kine Tatran. Práve vďaka nim plánujeme vo festivale pokračovať aj po tomto „nultom“ ročníku a verím, že sa stane tradičným. Aj vďaka našej animátorke Ivane Šebestovej môžeme byť v Poprade na slovenskú animovanú tvorbu hrdí,“ uzavrela manažérka kina Tatran Ľubomíra Olejárová.