Noviny Poprad č. 10 zo dňa 14. 3. 2018, ročník XXIX

Dnes je sobota, 24. 3. 2018 | meniny má Gabriel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 11. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. marca 2018, si môžete prečítať:

* Kto dostal ocenenia Naj pedagóg 2018?

* Kam smeruje horolezec Peter Hámor?

* Kedy otvoria Podtatranské múzeum pre verejnosť

* Aký je program pietnej spomienky na prvý transport židovských žien a dievčat z popradskej železničnej stanice?

* Anna Škirtová oslávila sto rokov

* Koľko ľudí využilo Týždeň glaukómu na kontrolu svojho zraku?

* Kedy a kde môžete doniesť vzorky vody zo studní na rozbor?

* Aký vyhodnotila minulý rok mestská polícia?

* O čom rokovali na konferencii YoDel v Poprade?

* Aké trofeje vystavujú poľovníci na svojej chovateľskej prehliadke?

* Čo môžeme urobiť, aby sme žili dlhšie?

* Nepresvedčivý štart jari pre popradských futbalistov

* Popradské líšky vybojovali bronzové medaily

* Dva majstrovské opasky s popradským rukopisom a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na koncert Marie Rottrovej v Poprade!

Čitatelia nájdu v novinách tiež pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Základnými piliermi zdravia sú: strava, pozitívna myseľ, pohyb, spánok, pitný režim

Zdravý životný štýl začína zaujímať stále viac ľudí. Nie každý však vie ako cvičiť, čo jesť, aby sa nám jedlo stalo liekom a aby sme prirodzenou cestou dosiahli a udržali si ideálnu váhu. Všetko o zdravom živote sa dalo dozvedieť na seminári, ktorý sa konal v sobotu v Podtatranskej knižnici.
Viedli ho tréneri Lenka Bóriková a Július Karabinoš. Témou bolo chudnutie, zdravá výživa, ale i chyby, ktorých sa pri pokusoch o dosiahnutie štíhlosti ľudia najčastejšie dopúšťajú.
Zhadzovanie kíl je o správnom spôsobe jedenia. Nejedenie je najväčším prešľapom pri chudnutí. J. Karabinoš uviedol: „Pestrá strava vyvážená príjmom a výdajom energie musí obsahovať bielkoviny (mäso, vajíčka, mliečne výrobky, z rastlinných-strukoviny), komplexné sacharidy, čiže zdravé cukry, ktoré sú v zelenine. Nikto jej nezje toľko aby sa jej prejedol. Z nej sa energia uvoľňuje pozvoľna a preto nedochádza k nadbytku a neukladá sa ako tuk. Škodlivé sú jednoduché cukry, teda sladkosti, ktoré nepotrebuje naše telo, ale duša, a tiež jedlá z bielej múky. To neznamená, že si občas nemôžem dať čokoládu, ale viem, že som prijal energiu navyše a je potrebné ju vydať. Vyváži ju 1-2 hodinový beh. Ovocie je tiež jednoduchým cukrom, a nemali by sme sa ho prejedať. Ak ovocie jeme večer, glukóza a fruktóza sa v tele usadí ako tuk.“
Čo odkiaľ pochádza a či to potom viac prospieva ako škodí, je už na zistení každého z nás. Aj olivový, rybí olej môže byť v obchodoch (lekárňach) zle uskladnený a stáva sa toxickým a pod.
Dvaja vyšportovaní, svalnatí lektori sa zmienili aj o telesnej aktivite. „Cvičiť môže každý. Ak vládzeš, behaj, chodievaj na túry, bicykluj... Ak zo zdravotných alebo vekových dôvodov nemôžeš, nevládzeš, nech je tvojim športom napr. rýchla chôdza, dvíhaj vystreté nohy hoci aj v sede pri TV. Zvyšuj dávky. Lepšie niečo, ako nič. Rob čokoľvek, nájdi si to svoje, len si to daj do programu dňa,“ radí J. Karabinoš.