Noviny Poprad č. 10 zo dňa 13. 3. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 20. 3. 2019 | meniny má Víťazoslav, Klaudius

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 11. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 20. marca 2019, si môžete prečítať:

* Aké sú výsledky volieb prezidenta SR v Poprade?

* Aké investičné zámery predstavilo vedenie mesta na najbližšie roky?

* K akej dopravnej zmene dôjde na križovatke ulíc Levočská a Okružná?

* Mesto vytvorilo pre mladých vhodné prostredie v Redute - (f)ITcubator je pre nich živnou pôdou

* Aký je program pietnej spomienky na prvý transport židovských žien a dievčat z Popradu do Auschwitzu?

* Kedy budú zápisy detí do prvého ročníka?

* Viac ako dve miliardy ľudí na svete trpia nedostatkom vody

* Kde sídlili židovskí živnostníci a remeselníci v Poprade?

* Záhradkár radí záhradkárom, čo urobiť v marci

* Aký bol rok v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách?

* Je už východniarske derby v hokeji rozhodnuté?

* Futbalisti odčinili pohárový neúspech, basketbalistky budú hrať o umiestnenie a ďalšie správy zo športu i kultúry.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Minulý týždeň patril ženám aj v prednese

Minulý týždeň v stredu sa v Podtatranskej knižnici v Poprade konalo okresné kolo ženskej súťaže v prednese poézie a prózy - Vansovej Lomnička.
Do 52. ročníka sa prihlásilo sedemnásť recitátoriek rozdelených do troch hlavných vekových kategórií, no okresná organizácia Únie žien Slovenska ako organizátor v spolupráci s Podtatranským osvetovým strediskom opäť povolili na pôde okresu pár výnimiek. „Dávame možnosť predstaviť aj vlastnú tvorbu a tiež možnosť okúsiť atmosféru súťaže i mladým recitátorkám do 18 rokov. V oboch prípadoch však tieto účastníčky nemôžu postúpiť na krajské kolo, pretože to propozície neumožňujú,“ uviedla predsedníčka OO ÚŽS a riaditeľka Podtatranskej knižnice v Poprade Monika Naštická.
O túto súťaž je pod Tatrami záujem, o čom svedčí účasť recitátoriek, ktoré už síce nesúťažili, ale možnosť stretnúť sa s inými milovníčkami prednesu si nenechali ujsť. Príkladom je aj Emília Nedzelová zo Svitu, ktorá formálne ukončila svoje pôsobenie v súťaži pred dvoma rokmi počas jubilejného 50. ročníka. „Poprosila som však organizátorov, či by som nemohla prísť len tak mimo súťaž aj tentokrát a zarecitovať. Chcela som sa opäť stretnúť s týmito skvelými ženami, ktoré prednášajú. Myslím si, že poézia je nadčasová a človek si pri nej môže oddýchnuť,“ povedala. Tohtoročné účastníčky prišla pozdraviť víťazka jubilejného 50. ročníka okresného kola spred dvoch rokov Tatiana Husárová - dnes poslankyňa MsZ v Poprade. „Hovorí sa, že človek by sa mal každý deň započúvať do peknej hudby, mal by sa pozrieť na nádherný obraz a prečítať si aspoň jednu báseň. Nedá sa žiť len prózou, občas tá poézia do života patrí. A komu inému by mala patriť, ak nie ženám?! Som presvedčená, že tu v Poprade je silná komunita recitátoriek. Konkurencia v rámci kraja a celého Slovenska je však veľmi silná a ja stále túžim po tom, aby Poprad mal raz víťazku Vansovej Lomničky,“ uviedla.
Organizátorov vždy poteší účasť mladších recitátoriek, ktoré naberajú skúsenosti. „Veľmi rada čítam a preto som sa prihlásila aj do tejto súťaže. Recitovala som smutnú báseň, ktorá však vyjadruje pocity autora a mohla som ju precítiť aj ja. Aj dospelé ženy potrebujú vyjadriť svoje pocity a pomocou básne sa to dá,“ skonštatovala Bibiana Mikluščáková z Levoče.
Minulotýždňové okresné kolo Vansovej Lomničky v Poprade už pozná víťazov. Do krajské kola, ktoré bude 23. marca vo Vranove nad Topľou sa z I. kat. prebojovala s prózou Michaela Urbaňáková a z III. kat. najviac zaujala poéziou Zuzana Birčáková. Bez postupu na kraj ocenili organizátori Lindu Gallovú, Zuzanu Hricovú, Luciu Frankovú v rámci poézie a Katarínu Zavackú v rámci prózy.