Noviny Poprad č. 47 zo dňa 5. 12. 2018, ročník XXIX

Dnes je utorok, 11. 12. 2018 | meniny má Hilda

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 48. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 12. decembra 2018, si môžete prečítať:

* O čom rokoval primátor Popradu s ministerkou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR?

* Aký je program Tradičného vianočného jarmoku v Poprade?

* Aký zaujímavý projekt realizovali v ZŠ s MŠ na Komenského ulici?

* Aký bol EkoMikuláš v ZŠ na Letnej ulici?

* Čím upúta výstava fotografa Roba Kočana?

* Ako postupuje popradský (f)ITcubator?

* Čo povedala Lucie Bílá na svojom popradskom koncerte?

* Prišli už do Popradu koledníci?

* Čím pomohli záchranné zložky svojmu kolegovi?

* Ako si poradili popradské basketbalistky s ďalším favoritom?

* V čom sa ukázali majstrami kamzíci? a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete i Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Baníctvo kedysi prekvitalo aj pod Tatrami

Baníctvo malo na hornom Spiši dlhoročnú históriu. Oživiť jeho zašlú slávu a hlavne uchovať informácie o baníckom remesle si predsavzal Banícky cech horného Spiša v Poprade. Minulý štvrtok usporiadal v Podtatranskej knižnici na sídlisku Západ prednášku pre verejnosť.
„Baníctvo v okolí Popradu kvitlo hlavne v stredoveku a neskoršie aj v novoveku, avšak postupne sa na toto remeslo úplne zabudlo. Snažíme sa, aby pretrvali údaje o baníctve na hornom Spiši, ktoré zaniklo oveľa skôr než na dolnom a strednom Spiši. Zostalo viacero banských diel v rôznych lokalitách, ale momentálne najlepšie prístupná je štôlňa Strieborná v Kvetnici. Tú plánujeme v blízkej dobe sprístupniť verejnosti. Ostatné potrebujú ešte zabezpečiť, vyčistiť a opraviť. V rámci našej činnosti chceme urobiť aj niekoľko náučných chodníkov spájajúcich tieto banské lokality,“ povedal Peter Roth, predseda Baníckeho cechu horného Spiša. V tomto regióne sa ťažili najmä medené a železné rudy, veď v stredoveku sa takmer všade využívalo železo. Známe banské lokality boli vo Švábovciach, Hranovnici, ale aj vo Vernári, Spišskom Bystrom, Kravanoch, Vikartovciach, Lopušnej doline, Mengusovciach... V stredoveku sa dokonca vo Vysokých Tatrách ťažilo zlato, pokusné ťažby uhlia sa robili v Štrbe a v Šuňave.
Banícky cech horného Spiša úzko spolupracuje s mestom Poprad a vďaka aktivitám za rok a pol činnosti od svojho založenia sa už Poprad zaradil do projektu Slovenskej banskej cesty. Slavomír Kyseľa, podpredseda Baníckeho cechu horného Spiša prezradil: „Máme už hotové 4 tabule banského chodníka na Kvetnici, piatu pripravujeme a bude obsahovať informácie o Slovenskej banskej ceste. Chceli by sme urobiť okolo malého lomu náučný chodník s odpočívadlom a geoparkom, v ktorom by návštevníci našli zaujímavosti z geológie, mineralógie, botaniky aj baníctva.“