Noviny Poprad č. 22 zo dňa 13. 6. 2018, ročník XXIX

Dnes je pondelok, 25. 6. 2018 | meniny má Olívia, Tadeáš

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 23. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 20. júna 2018, si môžete prečítať:

* Koľko volebných obvodov schválili poslanci v meste Poprad?

* Aký je záverečný účet mesta Poprad za uplynulý rok?

* Čím sa začalo Popradské kultúrne leto a letná turistická sezóna v Poprade?

* Akú tréningovú halu chcú postaviť v blízkosti Spojenej školy na Letnej ulici?

* Ako sa sprísni prevádzková doba v niektorých lokalitách mesta?

* Čo priniesla konferencia Metro On line?

* Na čom sa dohodlo vedenie mesta Poprad a firmy sídliace v Matejovciach?

* Aký bol cieľ návštevy fínskych hostí v Spojenej škole na Letnej ulici?

* Čo priniesol Festival Inej kultúry?

* Kto sú najúspešnejší pedagógovia a študenti kraja z Popradu?

* Ako sa pripravujú na novú sezónu futbalisti?

* Ktorá škola je najšportovejšou školou mesta? a ďalšie.

Čitatelia v novinách nájdu i pozvánky na kultúrne, spoločenské a športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Baníctvo kedysi prekvitalo aj pod Tatrami

Baníctvo malo na hornom Spiši dlhoročnú históriu. Oživiť jeho zašlú slávu a hlavne uchovať informácie o baníckom remesle si predsavzal Banícky cech horného Spiša v Poprade. Minulý štvrtok usporiadal v Podtatranskej knižnici na sídlisku Západ prednášku pre verejnosť.
„Baníctvo v okolí Popradu kvitlo hlavne v stredoveku a neskoršie aj v novoveku, avšak postupne sa na toto remeslo úplne zabudlo. Snažíme sa, aby pretrvali údaje o baníctve na hornom Spiši, ktoré zaniklo oveľa skôr než na dolnom a strednom Spiši. Zostalo viacero banských diel v rôznych lokalitách, ale momentálne najlepšie prístupná je štôlňa Strieborná v Kvetnici. Tú plánujeme v blízkej dobe sprístupniť verejnosti. Ostatné potrebujú ešte zabezpečiť, vyčistiť a opraviť. V rámci našej činnosti chceme urobiť aj niekoľko náučných chodníkov spájajúcich tieto banské lokality,“ povedal Peter Roth, predseda Baníckeho cechu horného Spiša. V tomto regióne sa ťažili najmä medené a železné rudy, veď v stredoveku sa takmer všade využívalo železo. Známe banské lokality boli vo Švábovciach, Hranovnici, ale aj vo Vernári, Spišskom Bystrom, Kravanoch, Vikartovciach, Lopušnej doline, Mengusovciach... V stredoveku sa dokonca vo Vysokých Tatrách ťažilo zlato, pokusné ťažby uhlia sa robili v Štrbe a v Šuňave.
Banícky cech horného Spiša úzko spolupracuje s mestom Poprad a vďaka aktivitám za rok a pol činnosti od svojho založenia sa už Poprad zaradil do projektu Slovenskej banskej cesty. Slavomír Kyseľa, podpredseda Baníckeho cechu horného Spiša prezradil: „Máme už hotové 4 tabule banského chodníka na Kvetnici, piatu pripravujeme a bude obsahovať informácie o Slovenskej banskej ceste. Chceli by sme urobiť okolo malého lomu náučný chodník s odpočívadlom a geoparkom, v ktorom by návštevníci našli zaujímavosti z geológie, mineralógie, botaniky aj baníctva.“