Noviny Poprad č. 35 zo dňa 12. 9. 2018, ročník XXIX

Dnes je nedeľa, 23. 9. 2018 | meniny má Zdenka

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 36. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 19. septembra 2018, si môžete prečítať:

* Na aký program sa môžu občania tešiť v Kvetnici a ako sa tam dostanú?

* Ako postupovať, ak si chcete uctiť svojho príbuzného slávnostným prijatím v obradnej sieni mesta?

* Čím sa Poprad zapojil do Európskeho týždňa mobility?

* Aké defibrilátory poslúžia obyvateľom všetkých troch častí Centra sociálnych služieb v Poprade?

* Aké výročie si pripomenulo OZ Nádej?

* Aké výročie oslavujú železničiari v Tatrách a pod Tatrami?

* Na čo spomínal Popradčan František Barilla?

* Aké interpelácie podali poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve?

* Aká skvelá kuchárka navštívila jednu z renomovaných reštaurácií v Spišskej Sobote a prečo?

* Kde našli v Poprade "plošticu"?

* Komu sa najviac darilo na cyklistických pretekoch Okolo Slovenska, vo futbale, hokeji, karate, behu či volejbale?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pohotovostné služby v lekárňach, programy kín, horoskop a ďalšie rubriky.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Baníctvo kedysi prekvitalo aj pod Tatrami

Baníctvo malo na hornom Spiši dlhoročnú históriu. Oživiť jeho zašlú slávu a hlavne uchovať informácie o baníckom remesle si predsavzal Banícky cech horného Spiša v Poprade. Minulý štvrtok usporiadal v Podtatranskej knižnici na sídlisku Západ prednášku pre verejnosť.
„Baníctvo v okolí Popradu kvitlo hlavne v stredoveku a neskoršie aj v novoveku, avšak postupne sa na toto remeslo úplne zabudlo. Snažíme sa, aby pretrvali údaje o baníctve na hornom Spiši, ktoré zaniklo oveľa skôr než na dolnom a strednom Spiši. Zostalo viacero banských diel v rôznych lokalitách, ale momentálne najlepšie prístupná je štôlňa Strieborná v Kvetnici. Tú plánujeme v blízkej dobe sprístupniť verejnosti. Ostatné potrebujú ešte zabezpečiť, vyčistiť a opraviť. V rámci našej činnosti chceme urobiť aj niekoľko náučných chodníkov spájajúcich tieto banské lokality,“ povedal Peter Roth, predseda Baníckeho cechu horného Spiša. V tomto regióne sa ťažili najmä medené a železné rudy, veď v stredoveku sa takmer všade využívalo železo. Známe banské lokality boli vo Švábovciach, Hranovnici, ale aj vo Vernári, Spišskom Bystrom, Kravanoch, Vikartovciach, Lopušnej doline, Mengusovciach... V stredoveku sa dokonca vo Vysokých Tatrách ťažilo zlato, pokusné ťažby uhlia sa robili v Štrbe a v Šuňave.
Banícky cech horného Spiša úzko spolupracuje s mestom Poprad a vďaka aktivitám za rok a pol činnosti od svojho založenia sa už Poprad zaradil do projektu Slovenskej banskej cesty. Slavomír Kyseľa, podpredseda Baníckeho cechu horného Spiša prezradil: „Máme už hotové 4 tabule banského chodníka na Kvetnici, piatu pripravujeme a bude obsahovať informácie o Slovenskej banskej ceste. Chceli by sme urobiť okolo malého lomu náučný chodník s odpočívadlom a geoparkom, v ktorom by návštevníci našli zaujímavosti z geológie, mineralógie, botaniky aj baníctva.“