Noviny Poprad č. 10 zo dňa 14. 3. 2018, ročník XXIX

Dnes je sobota, 24. 3. 2018 | meniny má Gabriel

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 11. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 21. marca 2018, si môžete prečítať:

* Kto dostal ocenenia Naj pedagóg 2018?

* Kam smeruje horolezec Peter Hámor?

* Kedy otvoria Podtatranské múzeum pre verejnosť

* Aký je program pietnej spomienky na prvý transport židovských žien a dievčat z popradskej železničnej stanice?

* Anna Škirtová oslávila sto rokov

* Koľko ľudí využilo Týždeň glaukómu na kontrolu svojho zraku?

* Kedy a kde môžete doniesť vzorky vody zo studní na rozbor?

* Aký vyhodnotila minulý rok mestská polícia?

* O čom rokovali na konferencii YoDel v Poprade?

* Aké trofeje vystavujú poľovníci na svojej chovateľskej prehliadke?

* Čo môžeme urobiť, aby sme žili dlhšie?

* Nepresvedčivý štart jari pre popradských futbalistov

* Popradské líšky vybojovali bronzové medaily

* Dva majstrovské opasky s popradským rukopisom a ďalšie.

Súťažte o vstupenky na koncert Marie Rottrovej v Poprade!

Čitatelia nájdu v novinách tiež pozvánky na kultúrne, spoločenské i športové podujatia, tradičné rubriky – spoločenskú kroniku, horoskop, inzerciu a mnoho ďalších informácií.

Noviny Poprad si môžete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín za 0,30 €.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Baníctvo kedysi prekvitalo aj pod Tatrami

Baníctvo malo na hornom Spiši dlhoročnú históriu. Oživiť jeho zašlú slávu a hlavne uchovať informácie o baníckom remesle si predsavzal Banícky cech horného Spiša v Poprade. Minulý štvrtok usporiadal v Podtatranskej knižnici na sídlisku Západ prednášku pre verejnosť.
„Baníctvo v okolí Popradu kvitlo hlavne v stredoveku a neskoršie aj v novoveku, avšak postupne sa na toto remeslo úplne zabudlo. Snažíme sa, aby pretrvali údaje o baníctve na hornom Spiši, ktoré zaniklo oveľa skôr než na dolnom a strednom Spiši. Zostalo viacero banských diel v rôznych lokalitách, ale momentálne najlepšie prístupná je štôlňa Strieborná v Kvetnici. Tú plánujeme v blízkej dobe sprístupniť verejnosti. Ostatné potrebujú ešte zabezpečiť, vyčistiť a opraviť. V rámci našej činnosti chceme urobiť aj niekoľko náučných chodníkov spájajúcich tieto banské lokality,“ povedal Peter Roth, predseda Baníckeho cechu horného Spiša. V tomto regióne sa ťažili najmä medené a železné rudy, veď v stredoveku sa takmer všade využívalo železo. Známe banské lokality boli vo Švábovciach, Hranovnici, ale aj vo Vernári, Spišskom Bystrom, Kravanoch, Vikartovciach, Lopušnej doline, Mengusovciach... V stredoveku sa dokonca vo Vysokých Tatrách ťažilo zlato, pokusné ťažby uhlia sa robili v Štrbe a v Šuňave.
Banícky cech horného Spiša úzko spolupracuje s mestom Poprad a vďaka aktivitám za rok a pol činnosti od svojho založenia sa už Poprad zaradil do projektu Slovenskej banskej cesty. Slavomír Kyseľa, podpredseda Baníckeho cechu horného Spiša prezradil: „Máme už hotové 4 tabule banského chodníka na Kvetnici, piatu pripravujeme a bude obsahovať informácie o Slovenskej banskej ceste. Chceli by sme urobiť okolo malého lomu náučný chodník s odpočívadlom a geoparkom, v ktorom by návštevníci našli zaujímavosti z geológie, mineralógie, botaniky aj baníctva.“